Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Skladno s poslanstvom Unescovega programa MAB (Man and Biosphere – Človek in biosfera), na biosfernem območju Kras in porečju Reke, ki bo kmalu preimenovano v biosferno območje Škocjanske jame, delujejo štirje odbori.
Od leta 2014 deluje Odbor za varstvo narave, ki je usmerjen v dvig ozaveščenosti lokalne skupnosti v zvezi s pomenom naravnih vrednot, ekosistemskih storitev in varstva biotske pestrosti. Kaj vse torej počnejo? Na terenu izvajajo monitoring netopirjev, popis orhidej, izvajajo akcije pomoči žabam, sodelujejo na čistilnih akcijah itn.
Leta 2014 je bil ustanovljen tudi Odbor za varstvo kulturne dediščine. Usmerjen je v aktivno in inovativno varstvo kulturne dediščine na območju biosfernega območja in delo izvaja v skladu s smernicami za trajnostni razvoj. Pripravljajo razstave in ozaveščevalne zloženke o kulturni dediščini tega območja, organizirajo dediščinske pohode, ozaveščajo o kulturni dediščini in iščejo načine njenega ponovnega smiselnega vključevanja v vsakdanje življenje lokalnih skupnosti.
Od leta 2022 deluje tudi Odbor za čisto Reko, ki je bil ustanovljen z namenom izboljšanja stanja reke Reke. Vizija odbora je, da se stanje Reke in njenih pritokov izboljša do te mere, da omogoča zdravo življenje za vse avtohtone rastlinske in živalske vrste v celotnem porečju, vključno s podzemnim tokom Reke, ter varno kopanje in izvajanje rekreacijskih dejavnosti za ljudi, obenem pa prepreči kakršnokoli nadaljnje onesnaževanje. Med drugim izvajajo nadzor stanja Reke in čistilne akcije, zbirajo folije za zavijanje bal in ozaveščajo o pomembnosti pravilnega ravnanja z odpadno folijo, izvajajo popise stanja porečja Reke ter priklopov gospodinjstev na male čistilne naprave
Najmlajši od vseh odborov je Odbor za sonaravni razvoj, ki je bil ustanovljen leta 2023 z namenom spremljati poslovne prakse na vplivnem območju, skrbeti za povezovanje in promocijo ponudnikov ter za njihovo izobraževanje in usposabljanje na področju trajnostnih poslovnih praks. V okviru odbora je vzpostavljena adrema za obveščanje ponudnikov na območju biosfernega območja ter promocijsko-prodajna stojnica na informacijskem centru Parka Škocjanske jame. Prek odbora poteka tudi izmenjava dobrih praks in medsebojna promocija ponudnikov z območja.
Cilj odborov je vključevanje lokalnega zainteresiranega prebivalstva in organizacij v udejanjanje nalog varstva naravne in kulturne dediščine ter trajnostnega razvoja tega območja.
Če čutite, da je tudi vaše poslanstvo prispevati k ohranjanju narave, skrbi za njeno ravnovesje in povezanosti z okoljem ter si prizadevate, da bi z odgovornim ravnanjem in sodelovanjem prispevali k trajnostni prihodnosti za vse, vabljeni, da se nam pridružite.
Vse informacije so na voljo na e-naslovu darja.kranjc@psj.si, na katerem se lahko naročite tudi na obveščanje o dogodkih v organizaciji odborov (v objavi v Bistriških odmevih je naveden napačen naslov, naprošamo uporabo tu navedenega.)
Petra Vičič, Park Škocjanske jame
Fotografija je nastala na predstavitvei poslanstva in dela odborov v Knjižnici Makse Samsa, 26. septembra 2024: (z leve) Helena Valenčič, predstavnica odbora za čisto Reko, Špela Prunk predsednica odbora za varstvo kulturne dediščine, Borut Peric, strokovni vodja Parka Škocjanske jame, Sitka Tepeh, predsednica odbora za varstvo narave, Tamara Urbančič, predstavnica odbora za sonaravni razvoj, Darja Kranjc, koordinatorica odbora za varstvo kulturne dediščine (Foto: Knjižnica Makse Samsa).