Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Na Mašunu so v petek, 18. oktobra, predstavniki Občine Ilirska Bistrica in Ministrstva za obrambo RS odprli in namenu predali obnovljeno cesto, ki pelje od vasi Koritnice do Mašuna v osrčju snežniških gozdov. Obnovljena cesta je pomembna pridobitev za razvoj turizma na Mašunu in posledično za razvoj celotne občine.
Obnovitvena dela na treh najbolj dotrajanih odsekih ceste med Koritnicami in Mašunom so se začela maja letos, sredi julija so bila že končana, oktobra pa je izvajalec CPK le še odpravil nekatere pomanjkljivosti. Vrednost izvedenih del znaša 764.048,90 evra (z DDV). Glavnino denarja, 600 tisoč evrov, je za obnovo prispevalo ministrstvo za obrambo v sklopu sofinanciranja lokalne infrastrukture po dogovoru o uporabi vojaškega vadišča Slovenske vojske Bač.
Sofinanciranje ministrstva za obrambo je primer dobre prakse sodelovanja, je poudaril župan Občine Ilirska Bistrica dr. Gregor Kovačič. »Upam, da bomo to oziroma prihodnje leto načrtovali še nove projekte za obe krajevni skupnosti, ki najbolj čutita posledice udejstvovanja Slovenske vojske na vadišču Bač,« je povedal župan. Želi si stabilnega financiranja s strani Slovenske vojske, tako da se občini za denar, ki ji ga namenja ministrstvo, ne bi bilo treba vsakič znova pogajati.
Prispevek ministrstva, ki ga je občina namenila obnovi ceste do Mašuna, je občini Ilirska Bistrica po pogajanjih pripadel za leta 2023, 2024 in 2025. Načelnik generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš je poudaril, da bosta občina in Slovenska vojska nadaljevali skupno delo predvsem v korist krajevnih skupnosti Knežak in Bač, ki najbolj čutita vpliv vojaških dejavnosti. Povedal je: »Vsi se zavedamo, da ima Slovenska vojska z zakonom določene naloge. Prva je obramba države, druga usposabljanje za oborožen boj, med drugim pa ima tudi naloge sodelovanja pri zaščiti, reševanju in pomoči pri reševanju drugim državnim organom. Nikjer pa ne piše, da je naloga Slovenske vojske tudi sodelovanje z lokalno skupnostjo. To sodelovanje je bistveno predvsem tam, kjer ima SV svoje objekte, strelišča, vadišča.« Ključno je, da se vojska ljudem oddolži za vplive, ki jih ima na okolje, je poudaril Glavaš.
Obnova vozišča je bila težko pričakovana, saj so za voznike posamezni odseki z dotrajano asfaltno prevleko in udarnimi jamami predstavljali precejšnjo nevarnost. Obnovljena cesta, sicer obremenjena s težkimi vozili za prevoz lesa, bo olajšala življenje prebivalcev Mašuna in ostalih vasi, ki gospodarijo z gozdom, pomeni pa tudi veliko pridobitev za razvoj turizma na Mašunu in posledično za razvoj celotne občine. Mašun, ki leži v osrčju Snežniških gozdov, je namreč priljubljen kraj za oddih, sprehode po učnih poteh, piknike in druženja, kolesarjenje in zimske športe. Obiskovalce na Mašun vabi tudi Gozdna hiša, v kateri zavod za gozdove predstavlja velike zveri.
Foto: Anže Štajnrajh