Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V sklopu rožnatega oktobra, ki je posvečen ozaveščanju o raku dojk in pomenu preventivnih pregledov, se je 10. oktobra 2024 v Domu na Vidmu v Ilirski Bistrici odvil poseben dogodek pod imenom "Bodi ženska, bodi zdrava, ustvarjaj z mano". Dogodek, ki je združil ozaveščanje, podporo bolnicam, umetnost in sproščanje je bil namenjen vsem ženskam, ki želijo poskrbeti za svoje zdravje in dobro počutje ter pridobiti dragocene informacije o preventivi. To pa je bila tudi priložnost, da se obeleži 40. obletnico delovanja programa Pot k okrevanju, ki deluje v okviru Društva onkoloških bolnikov Slovenije.
Dogodek se je pričel ob 17. uri s pogovorom in delavnicami, ki so jih pripravile članice skupine za samopomoč bolnikom z rakom iz Ilirske Bistrice, koordinatorka Zdenka Kaluža ter strokovna vodja Andreja Vinšek Grilj, dr. med. Poudarile so pomen medsebojne podpore in izmenjave izkušenj, ki pripomoreta k lažjemu soočanju z boleznijo.
Vzporedno so potekale tudi izobraževalne delavnice Zdravstveno-vzgojnega centra Ilirske Bistrice. Dijana Godec in Nataša Jenko sta na modelu prikazali pravilno samopregledovanje dojk, kar je ključna metoda za zgodnje odkrivanje raka dojk, ki lahko reši življenje. Fizioterapevtka Petra Zrimšek je udeleženkam svetovala o pomenu redne telesne vadbe, ki je v vseh obdobjih življenja pomembna za kakovost življenja. Biopsihologinja Jasna Savić pa je predstavila sprostitvene tehnike, ki dokazano pripomorejo k boljšemu počutju in lažjemu prebolevanju težkih trenutkov.
Dogodek se je nadaljeval v ustvarjalni plesno-likovni delavnici pod vodstvom Damjane Benigar Kaluža, kjer so se udeleženke izražale skozi gibanje in likovno ustvarjanje. Plesno-gibalna koreografija je združila telo in um, medtem ko so ustvarjalni likovni trenutki ponudili prostor za osebno izražanje. Delavnica ni zahtevala predhodnega znanja in je bila odprta za vse, ki so želele ustvarjati in se povezati z drugimi ženskami na ustvarjalen način.
Zaključek dogodka je bil prežet z občutkom povezanosti in medsebojne podpore ter poudarjeno zavestjo o tem, kako pomembno je skrbeti za svoje zdravje. Udeleženke so izpostavile, da so tovrstne delavnice izjemno koristne in bi jih ponudile vsem ženskam, tudi mlajšim, saj je skrajni čas, da premagamo tabuje o raku, se o tej bolezni odkrito pogovarjamo in polno zaživimo v svoji ženskosti. Organizatorji so se zahvalili udeleženkam za sodelovanje in ponovno poudarili velik pomen ozaveščanja o preventivi, samopregledovanju ter skrbi za telesno in duševno zdravje. Dogodki, kot je bil ta, dokazujejo, kako lahko povezovanje strokovnosti, umetnosti in človeške humanitarnosti prispevajo k boljšemu zavedanju ter krepitvi zdravja žensk. Na ta način skupaj ustvarjamo boljšo in svetlejšo prihodnost za vse.
Aktivnosti dogodka in likovna dela, ki so nastala tega dne, so razstavljena v Knjižnici Makse Samsa v Ilirski Bistrici od 17. oktobra dalje. Ta razstava nosi poseben pomen v sklopu Rožnatega oktobra, saj s preprostimi, a močnimi izrazi ženskih zgodb opozarja na pomen podpore bolnicam, preseganje tabujev in ozaveščanje o boju proti raku rodil in dojk.
Ob odprtju razstave je koordinatorka skupine za samopomoč, Zdenka Kaluža, izročila knjigo "Nešteto razlogov za življenje" (avtorice psihoonkologinje in nevropsihiatrinje prim. Marije Vegelj Pirc, dr. med.) direktorici knjižnice, Damijani Hrabar. Ob tej priložnosti ji je čestitala ob jubileju knjižnice, z željo po nadaljnjem sodelovanju v prihodnosti.
Da je dogodek uspel, so pripomogli: Občina Il. Bistrica, Ljudska univerza Il. Bistrica, JSKD OI Il. Bistrica, Zdravstveni dom Il. Bistrica, Knjižnica Makse Samsa Il. Bistrica, Društvo onkoloških bolnikov Slovenije in Združenje Europa Donna Slovenija. Hvala vam.
Tekst: Damjana Benigar Kaluža
Foto: Romana Morano, Zdenka Kaluža, Petra Erjavec Kožman in Anja Povalec