Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V četrtek, 7. novembra 2024, smo v prostorih Knjižnice Makse Samsa odprli težko pričakovano prvo samostojno razstavo Metke Tonc z naslovom V objemu niti. Otvoritev je pritegnila številne obiskovalce, ki so z zanimanjem prisluhnili programu in občudovali bogato razstavo čipkarskih mojstrovin avtorice.
Večer sta z glasbenima nastopoma obogatila Metkina soseda, osnovnošolca Deja in Sven Poles. Deja je na flavto zaigrala nežne melodije, Sven pa je občinstvo navdušil s harmoniko – oba sta dodala razstavi prisrčen in topel pridih. O avtorici, njeni nadarjenosti in ustvarjalnem delu je spregovorila direktorica knjižnice, mag. Damijana Hrabar, ki je pohvalila Metkino vztrajnost, natančnost in predanost umetnosti klekljanja.
Kleklja že od otroštva
Klekljanja se je Metka Tonc naučila pri gospe Olgi Ferjančič iz Logatca, kjer je obiskovala tečaj že v otroštvu. Prve korake v svet čipk je naredila pri enajstih letih, v petem razredu osnovne šole, in od takrat hodi s čipko z roko v roki. Klekljanje je postalo njen vsakdan, predvsem pa vir velike sprostitve in izraz natančnosti, vztrajnosti in potrpežljivosti. Težji kot je vzorec, raje ga Metka izdela, kar potrjuje njena predanost in moto Kjer je volja, je tudi pot. Če svojega motiva ne najde, si ga sama izriše in je tako prisotna pri rojstvu vsake čipke od zamisli do končne umetnine.
Leta 1994 je tekmovala na Festivalu idrijske čipke in od takrat sodelovala na več razstavah in dogodkih. Leta 2009 je skupaj z nekdanjimi sodelavkami pripravila razstavo za Dan žena in sodelovala na razstavi v TIC Dutovlje. Decembra 2023 je svojo čipko na povabilo razstavila v Zagorju, junija letos pa je z mojstrovinami sodelovala na 42. Festivalu idrijske čipke v Idriji, kjer je pod naslovom Vrtnica upanja predstavila svoje najnovejše stvaritve.
Rdeča nit so slovenski motivi
Tudi sama avtorica je delila nekaj besed o razstavi in svoji ustvarjalni poti, pri čemer je še posebej poudarila pomen slovenskih motivov, ki so rdeča nit njenih del. Na razstavi V objemu niti so poleg motivov, kot so lipicanec, nagelj, harmonika, kozolec in drugi slovenski simboli, na ogled tudi raznoliki izdelki iz čipk: balončki za na jelko, nakit, prtički, okrasne sklede in čestitke, ki prikazujejo širino Metkine ustvarjalnosti in mojstrsko natančnost.
Obiskovalci so si lahko ogledali tudi pripomočke za klekljanje, kot so blazina, klekeljni, sukanec in papir z motivom. Poseben trenutek večera je bil prikaz klekljanja, ki ga je izvedla Metkina soseda Deja, s čimer je obiskovalcem pokazala skrivnost prepletanja niti.
Razstava V objemu niti je obiskovalcem ponudila edinstveno priložnost, da spoznajo mojstrsko prikazano dediščino idrijske čipke v sodobnem izrazu. Metka Tonc s svojimi deli ne le ohranja slovensko kulturno dediščino, ampak nas tudi spominja na lepoto in pomen, ki ga klekljana čipka še vedno prinaša v naš vsakdan. S svojim ustvarjalnim pristopom čipko oživlja in jo prenaša v nove oblike, s čimer gradi pomemben most med preteklostjo in prihodnostjo te dragocene umetnosti.
Razstava je v knjižnici na ogled do 19. novembra 2024.