Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Rak materničnega vratu je eden tistih rakov, ki jih je mogoče preprečiti. Slovenija je po zaslugi programa ZORA za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu in cepljenja deklic proti HPV na dobri poti. Žal pa pri doseganju tega pomembnega cilja zaostaja prav občina Ilirska Bistrica, kjer se za sodelovanje v programu ZORA in cepljenje proti HPV odloča manj žensk in deklic kot drugod po Sloveniji.
Pred 17. novembrom, ko obeležujemo globalni dan aktivnosti za odpravo raka materničnega vratu, ženske in dekleta k boljšemu odzivu in skrbi za svoje zdravje v video nagovoru spodbuja tudi župan Občine Ilirska Bistrica dr. Gregor Kovačič.
Občina Ilirska Bistrica pod državnim povprečjem
Svetovna zdravstvena organizacija je že leta 2020 predstavila globalno strategijo za odpravo raka materničnega vratu. Postavila si je tri cilje: doseči 70-odstotno udeležbo žensk v presejalnih programih, ustrezno zdraviti več kot 90 odstotkov odkritih predrakavih sprememb na materničnem vratu ter doseči 90-odstotno precepljenost deklic proti HPV. Okužbe s HPV so namreč glavni vzrok za nastanek raka materničnega vratu.
Slovenija je po zaslugi presejalnega programa Zora in brezplačnega cepljenja proti HPV na dobri poti. Na vabilo programa ZORA se je v triletju 2020-2023 odzvalo 74,4 odstotka žensk, kar že presega cilj, ki ga je postavila Svetovna zdravstvena organizacija. Cilj zadostne precepljenosti deklic pa v Sloveniji, podobno kot v številnih evropskih državah, še ni dosežen. Proti HPV je cepljenjih 60,8 odstotka deklic, ki v letošnjem letu dopolnijo 15 let.
Žal pa statistika občine Ilirska Bistrica zaostaja za državnim povprečjem. Vabilu programa ZORA se je odzvalo le 68,9 odstotka občank, kar Ilirsko Bistrico uvršča na 194. mesto med 212 občinami. Proti HPV je pri nas cepljenih le 54,5 odstotka deklic, ki letos dopolnijo 15 let. Občino to uvršča na 188. mesto.
Rak, ki bi ga lahko v naslednjih desetletjih odpravili
Sodelovanje v programu Zora in cepljenje proti HPV lahko odločata med življenjem in smrtjo. »Nekoč drugi najpogostejši rak pri ženskah danes v Sloveniji zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb v programu ZORA postaja redek rak. V zadnjih letih v Sloveniji letno odkrijemo in zdravimo okrog 1500 predrakavih sprememb, za rakom materničnega vratu zboli le še med 100 in 120 slovenskih žensk, 40 jih zaradi tega raka umre. V kombinaciji s cepljenjem proti HPV bomo raka materničnega vratu v prihodnjih desetletjih lahko celo odpravili in seveda si želimo, da bo Slovenija med prvimi v Evropi, ki ji bo to uspelo,« pojasnjuje doc. dr. Urška Ivanuš, vodja Državnega programa ZORA.
V 20 letih delovanja programa ZORA se je v Sloveniji po podatkih Registra ZORA vabilu na pregled odzvalo 740.000 žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2664 rakov materničnega vratu.
Cepljenje proti HPV brezplačno do 26. leta
V Sloveniji je od letošnjega leta zagotovljeno brezplačno cepljenje proti HPV za vse mlade do dopolnjenega 26. leta. Nadja Šinkovec Zorko z Nacionalnega inštituta za javno zdravje pojasnjuje: »Cepljenje je najboljša zaščita pred okužbami s HPV in boleznimi, ki jih te povzročajo. Cepljenje proti HPV se v letošnjem šolskem letu izvaja na sistematskem pregledu v 6. razredu osnovne šole ter v 1. in 3. letniku srednje šole (za generaciji fantov, ki še niso bili cepljeni proti HPV ter dekleta zamudnice). V breme obveznega zdravstvenega zavarovanja pa se od letos lahko cepijo tudi vsi mladi do dopolnjenega 26. leta starosti, ki še niso bili cepljeni. Ti se za cepljenje dogovorijo s svojim izbranim zdravnikom, cepljenje pa izvajajo tudi nekateri drugi zdravniki (na primer cepilne ambulante v nekaterih zdravstvenih ustanovah in nekateri ginekologi).«
Več informacij po pomenu cepljnja najdete na www.blaznoresno.si.