Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Inštitut Revivo, ki je lani opravil obsežen popis ovir na reki Reki, je za ta podvig prejel slovensko nagrado Natura 2000 v kategoriji ljubiteljska znanost. Kot so poudarili v Inštitutu, priznanje delijo s prostovoljci, med njimi številnimi domačini, ki so prehodili 365 kilometrov ob Reki in njenih pritokih ter popisali vse ovire, ki jih je postavil človek in danes slabo vplivajo na življenje v reki in ob njej.
Slovenska nagrada Natura 2000 je oblikovana po vzoru istoimenske evropske nagrade, poteka pa v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000. Nagrado sta včeraj (20. novembra 2024) v imenu Inštituta Revivo prevzela magistra ekologije in biodiverzitete Eva Horvat in socialni pedagog Damjan Habe. »Pri projektu je bilo zelo pomembno povezovanje z lokalno skupnostjo in za to priložnost smo hvaležni. Ljubiteljska znanost je povezala naravoslovje in humanizem, kar se sliši v teh časih še kar hecno. A vse bolj se kaže v praksi, da naravne vrednote cenijo predvsem ljudje v svojem okolju,« je poudaril Habe.
Damjan Habe, Eva Horvat in Maja Cipot
Pomen ozaveščanja
Inštitut Revivo, zavod za ihtiološke in ekološke raziskave, je organiziral akcijo ljubiteljske znanosti na reki Reki z namenom, da bi pridobili podatke o ovirah, hkrati pa tudi prispeval k večjemu poznavanju tega področja. S pomočjo stotih prostovoljcev so izvedli 13 dogodkov ter uspeli popisati 669 preprek na vodotokih. Prepreke ovirajo ali onemogočajo prost pretok vode, s tem pa slabo vplivajo na življenje v reki in ob njej. »Želimo ozavestili laično javnost, da so velik del rečnih pregrad pravzaprav smeti. Posebno ovire, ki ne opravljajo nikakršne funkcije, dodatno uničujejo zdravje rek in njihov razvoj,« je pojasnil Habe.
K popisovanju ovir na reki Reki so povabili tudi lokalno prebivalstvo. Prostovoljci so takoj pokazali interes, da se vključijo in postanejo sodelavci, je odziv lokalne skupnosti povzel župan Ilirske Bistrice dr. Gregor Kovačič. Na takšen način so domačini spoznavali, kaj imajo v svojem okolju, razmišljali, ali so ovire na Reki potrebne, morda tudi ugotavljali, da so nekatere ovire nujne. »Vse to prispeva k ozaveščanju. Vsi programi in nagrade, ki se podeljujejo civilni družbi, veliko prispevajo k ozaveščanju, kar je danes zelo pomemben vidik, saj živimo v družbi, ki bi si jo želeli nekateri posamezniki prilastiti in razumejo naravo in okolje kot odprto denarnico,« je dejal.
Delo na terenu
Popis odpira razpravo, kaj narediti z odsluženimi ovirami
Maja Cipot, vodja LIFE integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji, se je zahvalila Inštitutu Revivo in vsem sodelujočim, saj so s popisom ovir na reki Reki, ki niso več v uporabi, »prispevali pomembne informacije k poznavanju stanja na terenu ter s tem odprli tudi pomembno razpravo, kakšne ukrepe pri odsluženih ovirah oblikovati vnaprej.«
Devetčlanska strokovna komisija je prejela 18 prijav za slovensko nagrado Natura 2000, ki izpostavlja primere dobrih praks varstva narave z dolgoročnimi učinki. Inštitut Revivo je nagrado prejel v kategoriji ljubiteljska znanost.
Inštitut Revivo je posnel tudi kratki film o pomenu odstranjevanja ovir in popisovanju na reki Reki. Pogledate si ga lagko tukaj.