Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V četrtek, 21. novembra 2024, smo se zbrali v Knjižnici Makse Samsa na posebni kulturni prireditvi, ki je potekala pod letošnjim sloganom slovenskih splošnih knjižnic Zberimo se v knjižnici! Z dogodkom smo obeležil tri pomembne obletnice: 60-obletnico delovanja knjižnice, 120-obletnico rojstva pesnice Makse Samsa ter 160-obletnico prve čitalnice v Ilirski Bistrici. Prireditev je bila obenem tudi zaključek projekta Primorci beremo ter praznovanje Dneva slovenskih splošnih knjižnic.
Praznovanje obletnice delovanja knjižnice je slavje mnogih začetkov, pomembnih odločitev in predanega dela, ki so utirali pot do današnjih dni. Knjižnica Makse Samsa ni le prostor za knjige, temveč je tudi srce lokalne skupnosti, prostor izmenjave idej, izobraževanja in kulturnega povezovanja. Njena zgodba je odsev zgodovinskih dogodkov, bogatih zbirk, predanih bibliotekarjev in zvestih uporabnikov, ki so oblikovali njen razvoj.
Ob začetku bogatega kulturnega programa, s katerim smo obeležili našo skupno kulturno dediščino in prihodnost, je novinar Danijel Cek nagovoril zbrane ter predal besedo županu Občine Ilirska Bistrica, dr. Gregorju Kovačiču. Sledil je pogovor z mag. Damijano Hrabar, ki je že 30 let direktorica knjižnice. Predstavila je delovanje in razvoj knjižnice skozi desetletja. Ob tem se je spomnila tudi nekdanje direktorice knjižnice Darinke Žbogar, ki je imela ključni vpliv pri poimenovanju knjižnice po domači pesnici Maksi Samsa. V pogovoru sta se dotaknila tudi prve čitalnice v Ilirski Bistrici, ki je bila pomemben mejnik v razvoju bralne kulture in širjenja znanja v tem prostoru. Čitalnice, kot predhodnice sodobnih knjižnic, so bile ključnega pomena za povezovanje ljudi, spodbujanje narodnega zavedanja in dostop do literature.
Donacija Majde Marije Ujčič
Osrednji del prireditve je bila predstavitev donacije, ki jo je knjižnica prejela od Marije Majde Ujčič, pesničine nečakinje. Kovček, poln dragocenih dokumentov in rokopisov, je razkril številne neznane podrobnosti o življenju in delu Makse Samsa. V kovčku so bili shranjeni razni dokumenti, kot je dovolilnica za prehod meje, računi ter rokopisi, med drugim tudi pesem, ki jo je posvetila Srečku Kosovelu. Ohranilo se je tudi dopisovanje z NUK-om, ki je v 60. letih prejšnjega stoletja pokazal zanimanje za odkup korespondence z družino Srečka Kosovela.
V kovčku je bila tudi črno-bela fotografija pesnice iz mlajših let, ki javnosti ni bila znana, zdaj pa je razstavljena v knjižnici.
Glasbeni del prireditve je popestrila ženska pevska skupina Kalina, ki je s svojimi pesmimi pričarala čarobno vzdušje večera, obiskovalcem pa so srčno ogrele srce. Posebno pozornost so pritegnile tudi recitacije pesmi Makse Samsa, ki so jih z izjemnim občutkom izvedle dijakinje Gimnazije Ilirska Bistrica, obujajoč spomin na pesniški svet umetnice.
Dokumentarni film dijakov gimnazije, pa tudi razstava
Kot del praznovanja je bil prikazan tudi kratek dokumentarni film o knjižnici, ki so ga pripravili dijaki Gimnazije Ilirska Bistrica. Film je obiskovalcem omogočil vpogled v zgodovino knjižnice, njene začetke, razvoj in pomembnost v lokalni skupnosti.
Obiskovalcem je na ogled tudi razstava “Od čitalnice do Knjižnice Makse Samsa“, ki prikazuje zgodovino in razvoj naše knjižnice. V vitrini s stalno razstavo Makse Samsa pa si obiskovalci lahko ogledajo tudi nove originalne dokumente iz njene zapuščine, ki so letos obogatili našo zbirko.
Ob koncu je bil predstavljena tudi dopolnjena izdaja pesmi Makse Samsa „Živela sem za pesem“. V knjigi je tudi doslej še neobjavljena pesem skupaj z izvirnim rokopisom. Knjiga, ki jo je uredila direktorica knjižnice Damijana Hrabar, je bila izdana s pomočjo Občine Ilirska Bistrica in sponzorjev, naslovnico in ilustracije pa je prispeval umetnik Jože Šajn.