Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Naše mesto je kraj bogate kulturne dediščine, ki se odraža tako v svojih zgodbah kot v arhitekturnih znamenitostih. Ena takšnih je tudi cerkev Sv. Jurija, posvečena priljubljenemu svetniku, ki že stoletja simbolizira pogum in zmago dobrega nad zlim. Prav ta zgodba je bila navdih za likovno delavnico za otroke, izvedeno v okviru kulturnega meseca občine, ki smo jo pripravili v sodelovanju z Občino Ilirska Bistrica, JSKD OI Ilirska Bistrica in Likovnim društvom Franceta Pavlovca.
Otroci so spoznali legendo o sv. Juriju, pogumnem vitezu na belem konju, ki je v ljudski pripovedi rešil vas pred strašnim zmajem. Pošast je terorizirala prebivalce in zahtevala dragocene daritve. Ko je na vrsto prišla kraljeva hči, se je Jurij postavil po robu pošasti in jo premagal z ostrino svoje sulice ter močjo svoje vere. Legenda, ki jo poznajo po vsej Evropi, je v Ilirski Bistrici še posebej pomembna, saj svetnik že stoletja varuje cerkev v središču mesta.
Cerkev sv. Jurija ima dolgo zgodovino, njeni začetki segajo v 18. stoletje. Notranjost krasi delo priznanega slikarja Toneta Kralja, ki je s svojimi freskami cerkvi vtisnil edinstven pečat. Cerkev s svojo arhitekturo in duhovnim pomenom predstavlja pomemben del lokalne kulturne identitete.
Na likovni delavnici so otroci v ustvarjalnem vzdušju raziskovali svet mitov in legend. Po poslušanju pripovedi o svetem Juriju so svoje vtise prelili na papir z uporabo različnih likovnih tehnik. Nastala so čudovita dela, ki so pričarala čarobne prizore – viteza na belem konju, strašnega zmaja in pogumno kraljevo hčer. Ob ustvarjanju so otroci uživali v sproščenem in navdihujočem vzdušju, polnem domišljije in barv. S smehom in veseljem so ustvarjali, se medsebojno spodbujali in na zaključku ponosno staršem predstavili svoja dela. Otroške umetnine bodo marca na ogled v knjižnici Makse Samsa, nato pa bodo potovale v Narodno galerijo v Ljubljani, kjer se bodo potegovale za nagrado na likovnem natečaju.
Z likovno delavnico smo počastili mesec kulture naše občine, obudili legendo in mlade navdušili nad kulturno dediščino svojega kraja. Kdo ve, morda med njimi rastejo bodoči umetniki, ki bodo nekoč sami pripovedovali zgodbe s čopičem v roki.
Mentorica: Damjana Benigar Kaluža
Foto: Ana Rozman