Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Župan Občine Ilirska Bistrica dr. Gregor Kovačič in direktorica Zavoda Znanje Postojna Tatjana Hvala sta podpisala pogodbo o vzpostavitvi in izvajanju storitev novega podjetniškega inkubatorja v Ilirski Bistrici. Upravljanje inkubatorja tako prehaja pod okrilje Podjetniškega inkubatorja Perspektiva, ki je organizacijska enota Zavoda Znanje Postojna, javnega zavoda.
S podpisom pogodbe bo izvajalec, Podjetniški inkubator Perspektiva, v novih prostorih podjetniškega inkubatorja v Obrtno industrijski coni Trnovo lahko začel izvajati program, ki ga je v razpisu določila Občina Ilirska Bistrica. Program zajema tako informiranje, poslovno svetovanje in podporo za podjetnike kot izvedbo številnih delavnic in podjetniških izobraževanj.
Pomemben razvojni korak za Ilirsko Bistrico
Dograditev podjetniškega inkubatorja in podpis pogodbe, ki vanj prinaša tudi vsebine, je za občino Ilirska Bistrica pomemben razvojni korak. Župan dr. Gregor Kovačič pojasnjuje: »Zagon podjetniškega inkubatorja v Ilirski Bistrici je bila ena od točk mojega volilnega programa. Zagon inkubatorja je zdaj pred vrati, kljub temu da je šlo za infrastrukturni projekt gradnje povsem nove stavbe in vzpostavitev novih vsebin na podjetniškem področju. Za gradnjo smo pridobili sofinanciranje Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj v višini 1.600.000 evrov. Podjetniški inkubator razumem kot osrednji prostor nastajanja, razvoja ter uresničevanja različnih poslovnih idej, tudi tistih najbolj drznih. Razumem ga kot središče podjetniške inovativnosti in kot generator krepitve podjetniške miselnosti. Hkrati bo prostor srečevanja oseb, ki jih povezuje ista strast do inovacij, razvoja drznih idej, podjetništva, prostor povezovanja in uresničevanja novih podjetniških priložnosti.«
Tatjana Hvala, direktorica Zavoda Znanje Postojna, v sklopu katerega deluje tudi Podjetniški inkubator Perspektiva, je ob podpisu pogodbe izpostavila: »Veseli nas, da je naš Mrežni podjetniški inkubator Perspektiva prepoznan kot uspešen in sodelovalen tudi na ilirskobistriškem. S tem smo z Občino Ilirska Bistrica nadgradili in formalizirali sodelovanje, ki smo ga pred leti že nakazali s podpisom namere, ki je bila podlaga za ustanovitev mrežnega inkubatorja. S celovitim vpogledom in povezovanjem znotraj regije bomo izkoristili prednosti, ki jim ima Ilirska Bistrica, ter ustvarjali kakovostne in strateške podjetniške priložnosti.«
Sodobna infrastruktura za podporo podjetništvu
Pritličje novega podjetniškega inkubatorja obsega 832 kvadratnih metrov. Tam se nahajajo pisarniški prostori, prostori za coworking, trije delavniški prostori, veliki 75 in 100 kvadratnih metrov, z neposrednim zunanjim dostopom, skupna sejna soba, učni laboratorij, prostori za druženje, upravo in svetovanje, čajna kuhinja, servisni prostor in skupna večnamenska dvorana, velika 90 kvadratnih metrov, namenjena organiziranju večjih predavanj in dogodkov. Na strehi nove zgradbe je nameščena sončna elektrarna, v podkletenem delu pa bodo urejeni tudi parkirni prostori s polnilnimi mesti za električna vozila.
Vsa ta infrastruktura bo na voljo za delovanje in mreženje mladih podjetij in podjetnikov, coworking in izobraževanje podjetnikov. Možen bo tudi najem prostorov za delo na daljavo. Uporabniki inkubatorja bodo v objektu lahko najemali prostore in koristili storitve podpornega okolja, odprt pa bo tudi za obstoječa podjetja in širšo javnost, ki se bo udeleževala organiziranih dogodkov in izobraževanj.
Kot pojasnjuje vodja Podjetniškega inkubatorja Perspektiva Dolores Keš bo program, ki bo novemu inkubatorju v Ilirski Bistrici kmalu dodal pravi pridih, zasnovan po ciljnih skupinah. To so: mladi, potencialni podjetniki in podjetniki. “Usmerjeni smo k individualiziranemu pristopu, vzpostavljanju povezov in sodelovanj ter sooblikovanju okolja z drugimi ključnimi deležniki (podjetja, investitorji, občine, itd.). Namen vseh teh aktivnosti je vzpostavljati okolje, v katerem imajo podjetniki in podjetja priložnost rasti in razvoja, s ciljem preseganja obstoječih okvirov in praks. S tovrstnimi aktivnostmi in podporo smo v neki meri že do sedaj pomagali mladim podjetnikom in podjetjem iz občine Ilirska Bistrica, v prihodnje pa bomo s stalno prisotnostjo, infrastrukturo in mednarodno usmerjenimi programi zajeli še obstoječa podjetja. Poleg tega pa bomo ponudili spodbuden podjetniški prostor za mlada, nastajajoča podjetja. Občina Ilirska Bistrica ima odlično geografsko lego, bogato kulturno dediščino, šport, kmetijstvo in vrsto drugih drobnih priložnosti. Verjamemo, da bomo s pravo mero podpore v okolju, razvojem kakovostnih programov ter povezovanjem, dosegli zastavljene cilje in upravičili zaupanje.”
Ime za inkubator še izbirajo
Vrednost triletne pogodbe, s katero je Občina Ilirska Bistrica podjetniški inkubator predala v upravljanje Podjetniškemu inkubatorju perspektiva, je 209.167,78 evra.
Občina Ilirska Bistrica je pogodbo za gradnjo novega, modernega poslopja z družbo AROL, Storitveno podjetje d. o. o., Ljubljana, podpisala sredi aprila lani. Pogodbena vrednost gradbenih del je znašala 2.162.276,81 evrov brez DDV. Gradnjo inkubatorja je sofinancirana Republike Slovenija, Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj, po javnem razpisu za sofinanciranje projektov ekonomsko-poslovne infrastrukture na obmejnih problemskih območjih v letih 2023 in 2024. Državno sofinanciranje je znašalo 1,6 milijona evrov. Razliko je naročnica pokrila iz lastnega proračuna.
Na inovativen način so se v Ilirski Bistrici lotili tudi izbiranja imena za novi inkubator. Na javno povabilo, naj prispevajo svoje predloge, se je odzvalo okoli 30 posameznikov, nekateri med njimi so prispevali po več idej. Izbira najustreznejše še poteka.
Vse aktualne informacije, vezane na podjetniške priložnosti in vsebine v naši regiji, katerih del je odslej tudi inkubator v Ilirski Bistrici, spremljajte na spletni strani www.inkubator-perspektiva.si ter spletni strani občine.
Podpis pogodbe in tiskovno konferenco, ki je sledila, si lahko ogledate tukaj.