Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Jeseni 2024 sta Občina Ilirska Bistrica in infrastrukturni operater Vahta, d. o. o., uspešno pridobila sofinanciranje za izgradnjo napredne brezžične infrastrukture pete generacije (5G). Projekt, ki se začenja v začetku tega leta, je prvi tovrstni v Sloveniji, omogočil pa bo boljše odzivanje ob naravnih in drugih nesrečah ter boljši nadzor nad porabo vode v občini.
Z gradnjo infrastrukture se bo zagotovilo kakovostno pokrivanje območja občine s signali in digitalizacijo vodovodnih omrežij, s čimer se bo zmanjšala izguba vode in povečala učinkovitost delovanja. Poleg tega bo izboljšana komunikacija omogočila hitrejše odzivanje in boljšo usklajenost intervencijskih ekip v primeru naravnih nesreč, kot so poplave, požari ali iskalne akcije na težko dostopnih območjih. Projekt bo trajal dobri dve leti in se bo zaključil februarja 2027.
Na primeru iz Ilirske Bistrice želi Evropska unija širiti znanje in izkušnje tudi v druge države
Evropska unija ugotavlja, da razvoj takšne infrastrukture v Evropi zaostaja za ZDA in Azijo, zato je v okviru Instrumenta za povezovanje Evrope uvedla obsežne finančne spodbude za njen razvoj in širitev.
Gre za enega izmed pilotnih evropskih projektov, katerega namen je med drugim širiti pridobljeno znanje in izkušnje v druge evropske države, hkrati pa prispevati k trajnostni prihodnosti lokalne skupnosti in omogočiti občini, da postane vzor ostalim podeželskim območjem, ki se soočajo s podobnimi izzivi. Primera uporabe 5G-infrastrukture, ki bosta vzpostavljena v sklopu projekta, sta le drobec možnosti, ki jih ta tehnologija lahko ponudi.
Projekt za varnejše in kakovostnejše življenje
Župan občine Ilirska Bistrica dr. Gregor Kovačič je ob začetku projekta poudaril njegov pomen za skupnost: »Vzpostavitev naprednega omrežja ne bo zgolj modernizirala upravljanja občinskih javnih storitev, na primer vodovodnega omrežja, temveč bo prebivalcem in obiskovalcem občine omogočila varnejše in kakovostnejše življenje ter bivanje pri nas, kar je pomembno tudi z vidika razvoja trajnostnih oblik turizma.«
Goran Živec, direktor podjetja Vahta, d. o. o., je dodal: »Ta pilotni projekt je temelj za digitalizacijo infrastrukture in storitev tako v javnem kot zasebnem sektorju po vsej državi. Tako v tem projektu kot v prihodnje nameravamo pozornost posvečati slovenskemu podeželju in verjamem, da bomo tudi z najbolj oddaljenimi lokalnimi skupnostmi uspeli identificirati dodatne primere uporabe in s tem vsem omogočili enake možnosti za razvoj.«
Poveljnik Civilne zaščite Občine Ilirska Bistrica Luka Špilar prav tako izraža visoka pričakovanja glede nove infrastrukture: »Vzpostavitev zanesljive komunikacije in dostop do podatkov v realnem času nam bosta omogočila hitrejše in učinkovitejše odzivanje v kritičnih trenutkih, kar je ključno za zaščito življenj in premoženja. S pomočjo napredne 5G-tehnologije in inovativnih rešitev bomo bistveno izboljšali naše zmogljivosti pri upravljanju z viri, koordinaciji med različnimi službami ter reševanju v oddaljenih in težko dostopnih območjih. To ne bo zgolj povečalo varnosti naših prebivalcev, temveč bo tudi prispevalo k modernizaciji storitev na področju zaščite in reševanja ter trajnostnemu razvoju lokalne skupnosti,« je poudaril.