Čebelarsko društvo Anotna Žnideršiča je na občnem zboru v soboto, 22. februarja, povzelo lansko delo, ki je bilo zelo bogato in ga je zaznamovala predvsem 150. obletnica rojstva Antona Žnideršiča. Obeležili so ga dnevoma odprtih vrat, prireditvijo v knjižnici, z razstavo panojev v Državnem zboru RS, oddaje na TV Galeja, sodelovali so na predstavitvi knjige Pekatete, itd. Od Žnideršičeve vnukinje, častne članice ilirskobistriškega društva, Alenke Žnideršič Mikačić, so sprejeli nekaj deset slik Radeta Mikačića, njenega očeta, ki so našle prostor v prostorih domačih ustanov, društev in razstavljavcev.
Z dobrodelno akcijo so čebelarjem v Mozirju, ki so jih prizadele poplave leta 2023, predali 19 čebeljih družin, od svoje krovne organizacije so prek razpisa za sofinanciranje prejeli 282 sadik medonosnih dreves. Izvedli so ves svoj izobraževalni program in si organizirali tusi strokovno ekskurzijo v Hišo kranjske čebele v Višnji gori, ki jo vsem priporočajo za ogled. Nabavili so tudi opremo za piknike za 50 oseb, ki so jo pripravljeni tudi posojati.
Potegovali se bomo za naziv čebelam najbolj prijazne občine
Skupaj z Občino Ilirska Bistrica so pripravili tudi osnutek programa aktivnosti, s katerim se bo občina oktobra letos potegovala za pridobitev naziva čebelam najprijaznejše občine. Občina bo v okviru tega programa spodbujala pozno košnjo na izbranih javnih površinah (z geslom, naj se najprej čebele najedo), zmanjševanje števila košenj, zasajevanje medovitih dreves in grmovnic po gradbenih posegih na javnih površinah, v programu pa je še vrsta aktivnosti, ki jih je moč izvesti skupaj, na primer zamisel o dogodku, nadgradnji in promociji regijskega panja, izdelava idejne zasnove za učno pot, ustanovitev čebelarskega krožka, sadika medoviteg drevesa kot darilo za novorojenčka, prdaznovanje svetovnega dneva čebele in podobno. Čebelarji se bodo do programa opredelili, nato pa se bomo z društvom uskladili in vas povabili na vse dogodke, na katerih boste lahko sodelovali.