Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Marca smo se na študijskem krožku Digitalni vsakdan pri Univerzi za tretje življenjsko obdobje Il. Bistrica posvetili seznanjanju in uporabniški podpori pri uporabi javnih digitalnih storitev.
Predavala nam je ga. Katarina Penko, ki v okviru Obrtne zbornice Ilirska Bistrica vodi Digi info točko. Ministrstvo za digitalno preobrazbo si je za cilj zastavilo, da bo leta 2030 vsaj osemdeset odstotkov ključnih javnih storitev, ki so dostopne digitalno, tudi opravljenih digitalno, in da bo prav toliko uporabnikov javnih storitev uporabljalo digitalno identiteto. Da bi ta cilj dosegli, so vsem prebivalkam in prebivalcem omogočili dostop do nasveta ali pomoči pri uporabi teh storitev in sicer tako, da svetovalci na digi info točki in v preddverju zdravstvenega doma vsakemu na razumljiv način nudijo svetovanje in uporabniško podporo s področja digitalnih javnih storitev.
Do katerih storitev lahko dostopamo prek domačega računalnika dostopamo.
eProstor
V brskalnik vpišete »eprostor« in izberete eno od povezav, ali vpišete direktno https://www.e-prostor.gov.si/. Marsikaj si lahko ogledate! Recimo kataster nepremičnin, trg nepremičnin, model vrednotenja …
Če želite pogledati v prostorsko informacijski sistem (PIS), pojdite na https: //pis.eprostor.gov.si/pis/graficni-vpogled.html , kjer lahko vidite npr., kje so poplavna območja, podatke o pozidanih in nepozidanih stavbnih zemljiščih in podobno.
Lahko se prijavimo s svojim e-naslovom in geslom
V elektronski zemljiški knjigi iščemo s pomočjo „KATASTRSKE OBČINE“ in „ŠTEVILKE PARCELE“ . Tadva podatka imate zase na svojih dokumentih, lahko pa podatka poiščete na zemljevidu, na portalu eProstor-Javni vpogled.
Portal ima dva dela: nekatere vsebine lahko pogledamo vsi (splošne informacije, vodiči, listine, javne evidence, oglasna deska, ipd.), za druge, vezane na osebne podatke, pa se moramo najprej identificirati – uporabiti siPASS (prijava/odjava začasnega bivališča, otroški dodatek …)
Tisti, ki še nismo imeli potrdila o digitalni identiteti, smo na delavnici prek svojih telefonov v sistem siPass oddali vloge. Na naslednjem srečanju se bomo seznanili s konkretno uporabo aplikacijo zVem.
Mirjam Dolgan, mentorica