Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Aprila zaveznice združujejo svoje kopenske, morske in zračne zmogljivosti na mednarodni vojaški vaji Neptun Strike 2025, katere del aktivnosti bo v torek, 29. aprila, potekal tudi na ozemlju in v zračnem prostoru Republike Slovenije.
Slovenska vojska bo na vaji sodelovala s 15. brigado vojaškega letalstva in zračne obrambe, ki bo na osrednjem vadišču Slovenske vojske Postojna izvedla urjenje kontrolorjev združenega ognja v sodelovanju in ob podpori zavezniških letal, ki bodo vadišče preletavala predvidoma med 11.30 in 15.30. Na območju izvajanja aktivnosti se zaradi preletov letal pričakuje povečan hrup.
V urjenje bo vključen tudi 16. center za nadzor in kontrolo zračnega prostora, ki bo skrbel za usklajeno in varno izvajanje letalskih operacij.
Namen mednarodne vojaške vaje, ki jo vodi poveljstvo Nata, je urjenje zavezniških sil in oborožitvenih sistemov za doseganje skupnih ciljev ter združenega opravljanja operativnih nalog.
Dodatna pojasnila: v maju večina vojaških vaj na tujem, na Počku le dve
V maju bodo pripadnice in pripadniki Slovenske vojske (SV) nadaljevali načrtovana in s sklepom Vlade RS potrjena usposabljanja. Usposabljanja in vaje so za pripadnice in pripadnike SV nujne za uspešno in varno izvajanje vseh nalog iz Zakona o obrambi. S ciljem dobrega sodelovanja z lokalnim okoljem jih SV skuša izvajati na način, ki je za prebivalce manj moteč, a še zagotavlja ustrezno usposobljenost posameznikov in enot SV. Od enajstih vaj v maju bosta le dve večji potekali na Osrednjem vadišču SV Postojna (OSVAD PO), in sicer vaji Sokol in teden zračne podpore.
Na vaji Sokol bo 1. brigada SV med 5. in 16. majem ugotavljala pripravljenost pripadnic in pripadnikov kontingentov, ki bodo v nadaljevanju za šest mesecev prevzeli naloge v Latviji in na Slovaškem. Vaja, na kateri bo sodelovalo okrog 270 pripadnic in pripadnikov SV, je tudi nadaljevanje izgradnje 10. izvidniškega bataljona Slovenske vojske, enega ključnih ciljev zmogljivosti SV - srednjega bojnega izvidniškega bataljona. Vključevala bo združeno taktično vajo rodov z bojnim streljanjem na ravni čete. V času vaje bo povečan promet vojaških vozil na relacijah Postojna – Poček in Pivka – Poček.
Od ponedeljka, 19., do petka, 23. maja, je na osrednjem vadišču SV Postojna v organizaciji in izvedbi 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe ter drugih enot SV načrtovana izvedba zračnega tedna. Pri izvajanju bojnih postopkov in streljanj bodo sodelovali kontrolorji združenega ognja SV, katerih cilj je dvigovanje operativnih sposobnosti in usklajenosti enot pri izvajanju kompleksnih vojaških nalog. Usposabljanja bodo vključila različne vrste enot, med njimi kontrolorje združenih ognjev, posadke letal in helikopterjev, tankov ter minometov.
Zračni tedni so ključnega pomena za izpopolnjevanje enot SV in zagotavljanje njihove sposobnosti za hitro in učinkovito odzivanje na različne varnostne izzive.
Slovenska vojska se trudi, da bi bile vojaške aktivnosti na katerikoli lokaciji, tudi na Počku, čim manj moteče in obremenjujoče za državljane in tudi za okolje. Vojaške aktivnosti tudi zaradi razbremenjevanja okolja že več let načrtuje in izvaja na različnih lokacijah doma in na tujem, javnost o svojem delovanju sproti obvešča prek spletnih strani in drugih medijev, usposabljanja in vaje pa načrtuje na način, da v posameznem terminu doseže cilje več različnih enot. Pri načrtovanju in izvajanju usposabljanj na OSVAD PO pa SV dosledno spoštuje vse omejitve, zapisane v dogovorih med MORS in lokalnimi skupnostmi, med njimi izpostavljamo, da se streljanje ob sobotah, nedeljah in praznikih ne bo izvajalo, nočno streljanje se bo izvajalo največ deset dni v mesecu (od ponedeljka do četrtka), junija, julija, avgusta in septembra največ do 23. ure, v poletnih mesecih pa le v najnujnejšem obsegu.
Zavedajoč se pomena ohranjanja naravnih bogastev za obstoj in kakovost življenja prihodnjih generacij je na Ministrstvu za obrambo in v Slovenski vojski veliko pozornosti namenjene tako skrbi za okolje kot tudi iskanju novih tehnoloških rešitev za zmanjševanje vpliva vojaškega delovanja. Slovenska vojska redno izvaja spremljanje stanje zraka, tal, voda, hrupa, biotske raznovrstnosti in gozda na OSVAD PO.
Služba za strateško komuniciranje pri Ministrstvu za obrambo Republike Slovenije