Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Ko praznuješ 140 let neprekinjenega delovanja, mora biti praznovanje nekaj posebnega. Tega se dobro zavedajo tudi člani Prostovoljnega gasilskega društva Ilirska Bistrica, ki so visok jubilej obeležili z vrsto dogodkov. Največ pozornosti sta pritegnila nenavaden podvig na Snežniku in velika gasilska parada skozi mesto.
Snežnik je bil za en dan višji
Prostovoljno gasilsko društvo Ilirska Bistrica letos praznuje častitljivih 140 let delovanja. Njegovi začetki segajo v leto 1886, ko so zavzeti domačini postavili temelje organiziranega gasilstva na Bistriškem. Od takrat društvo neprekinjeno skrbi za varnost ljudi in premoženja ter ostaja eden najpomembnejših stebrov lokalne skupnosti.
Ob visokem jubileju so gasilci pripravili vrsto dogodkov, od Občine Ilirska Bistrica pa prejeli spominsko plaketo za predano delo pri zagotavljanju varnosti občanov. V čast jubileja so po dvajsetih letih na vrhu najvišje slovenske nealpske gore ponovno postavili tradicionalno leseno gasilsko lestev in tako simbolično za 10,4 metra povečali višino Snežnika z 1.796 na nekaj več kot 1.806 metrov. Dogodek je na vrh privabil številne gasilce, domačine in prijatelje društva, ki so skupaj ustvarili še en nepozaben mejnik v bogati zgodovini društva.
Praznovanje pa se ni začelo na Snežniku. Že ob godu svetega Florjana, zavetnika gasilcev, so se člani društva v Dobropoljah udeležili gasilske svete maše, po njej pa pripravili atraktiven prikaz gasilske pahljače z lesenimi stikalnimi lestvami. Gre za zahtevno vajo, ki izvira iz bogate tradicije tržaških gasilcev in jo danes v Sloveniji izvajajo le še redka gasilska društva. Prikaz zahteva izjemno usklajenost, medsebojno zaupanje in jekleno disciplino, saj gasilci vajo izvajajo brez besed, zgolj ob znakih s piščalko. Obiskovalci so njihov nastop nagradili z dolgim aplavzom.
Ob jubileju je luč sveta ugledal tudi nov zbornik, ki ga je pripravil dolgoletni in zaslužni član društva Janko Slavec. V njem je zbral zgodovino društva, številne fotografije, pričevanja in zanimivosti, ki bodo ostale trajen spomin na bogato gasilsko tradicijo v Ilirski Bistrici.
Priznanja za ljudi, ki so pustili pečat
Vrhunec praznovanja je bila slavnostna seja v Domu na Vidmu, kjer so se zbrali predstavniki prijateljskih gasilskih društev iz Slovenije in Hrvaške, številni gostje ter podporniki društva.
Predsednik PGD Ilirska Bistrica Matej Ličan se je v nagovoru zahvalil vsem generacijam gasilk in gasilcev, ki so skozi desetletja gradile društvo, ter vsem, ki njegovo poslanstvo predano nadaljujejo še danes. »Ob tej priložnosti želim izreči iskreno zahvalo vsem našim članom. Aktivnim gasilkam in gasilcem, ki nesebično opravljate intervencije in skrbite za pripravljenost društva. Veteranom, ki ste nam s svojim delom in zgledom pokazali pravo pot. Mladim gasilcem in gasilkam, ki predstavljate našo prihodnost in dokazujete, da gasilski duh med mladimi še vedno živi,« je v slavnostnem govoru dejal Ličan.
Zbrane na slavnostni seji je pozdravil tudi bistriški župan, dr. Gregor Kovačič, ki je gasilcem čestital ob visokem jubileju ter se jim zahvalil za vso pomoč našim občankam in občanom.
Na slovesnosti so podelili društvene zahvale in plakete, posebno pozornost pa namenili hrvaškim kolegom, ki se že več desetletij trudijo za krepitev medsebojnega sodelovanja. Medalje Gasilske zveze Slovenije so prejeli Dario Gauš iz Područne vatrogasne zajednice Liburnija ter Rene-Raymond Gulin in Petar Pobar iz DVD Opatija. Vsi trije že vrsto let pomagajo krepiti prijateljske in strokovne vezi med gasilci obeh držav.
Odlikovanje za posebne zasluge so prejeli Stanislav Fabec, Danica Maurič, Cvetko Rojc in Darja Stančič Slavec. Društvo pa je ob jubileju prejelo tudi zlato plaketo Gasilske zveze Slovenije z vgravirano letnico ob 140-letnici delovanja.
Najglasnejši aplavz je pripadel mladim
Poseben in ganljiv trenutek so pripravili najmlajši. Pionirji in mladinci so na odru zapeli pesem Gasilec sem ter si prislužili najglasnejši aplavz dneva. Prav oni so dokaz, da bo 140-letna zgodba bistriškega gasilstva živela tudi v prihodnje.
Praznični dan se je zaključil z veliko gasilsko parado skozi Ilirsko Bistrico. Ob zvokih združenega Ilirskobistriškega in Piranskega pihalnega orkestra, v spremstvu mažoretk iz Povirja, praporščakov, častne čete ter ešalonov članic in članov, veteranov in mladine so udeleženci ponosno predstavili moč, povezanost in tradicijo, ki jo društvo neguje že skoraj poldrugo stoletje. V paradi so sodelovali tudi predstavniki organizacij, s katerimi gasilci sodelujejo v sistemu zaščite in reševanja.
V veličastnem sprevodu je sodelovalo kar 270 gasilcev in 19 gasilskih vozil. Ob bučnem pozdravu občanov so ustvarili nepozaben zaključek praznovanja visokega jubileja.
Čeprav so bistriški gasilci v teh letih rešili nešteto življenj in obvarovali veliko premoženja, njihovo največje bogastvo ostajajo ljudje. Darja Stančič Slavec, vodja protokola na slavnostni seji, poudarja, da je slovesnost povezala vse generacije gasilcev, krajane, prijateljska društva, podpornike in goste.
»Najbolj sem ponosna na naše člane – na njihovo predanost, prostovoljno delo in pripravljenost pomagati, kadar koli je to potrebno. Prav zaradi njihovega truda društvo že vrsto let uspešno deluje, ohranja tradicijo in vzgaja mlade generacije gasilcev. Naša največja vrednota pa sta ekipni duh in medsebojno zaupanje, ki nas povezujeta pri vseh društvenih dejavnostih, intervencijah in v vsakdanjem življenju,« je dejala.
Njene besede najbolje povzemajo bistvo gasilstva – skupnost ljudi, ki priskočijo na pomoč, ko je ta najbolj potrebna, ter s svojim delom vsak dan dokazujejo, da gasilstvo ni le organizacija, temveč način življenja.
Primož Rojc