Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Spoštovani,
prejeli ste položnico za plačilo storitev Javnega podjetja Komunala Ilirska Bistrica za februar 2023, na kateri je znesek za plačilo storitev precej višji, kot je bil za mesec prej.
Zavedamo se, da dvig tudi tega stroška marsikateremu uporabniku lahko predstavlja težavo. Vendar sta se Komunala Ilirska Bistrica in Občina Ilirska Bistrica znašli na točki, ko sta bili prisiljeni odločiti se za ta neljubi in nevšečni ukrep.
Za ilustracijo so na Komunali Ilirska Bistrica pripravili nekaj izračunov. Položnica za enočlansko gospodinjstvo, ki porabi 2,88 kubičnega metra vode na mesec, je za dobavo vode višja za 3,27 evrov, za štiričlansko s porabo 11,52 kubičnega metra pa za 13,10 evra. Za gospodinjstva, ki so uporabniki vseh storitev (oskrba z vodo, odvajanje in čiščenje odpadne vode, odvažanje mešanih komunalnih in bioloških odpadkov), pa je položnica za enočlansko gospodinjstvo višja za 13,76 evrov, za štiričlansko gospodinjstvo pa za 35,45 evra, pri tem pa ne gre le za »vodarino«, pač pa tudi za vse druge storitve.
Zakaj torej višje cene?
Dosedanje cene priprave pitne vode se niso spremenile od 1. januarja 2018 (cene odvajanja in čiščenja komunalnih in padavinskih voda ter ravnanja z odpadki pa od 1. januarja 2019). Veliko razliko med dejanskimi stroški in obračunsko ceno, ki jo plačajo uporabniki, smo doslej pokrivali iz občinskega proračuna - subvencioniranje čiščenja in odvajanja odpadnih voda – in brez dvigovanja cen, na račun česar pa so se zmanjševale investicije v dotrajan vodovodni sistem. Ta razlika pa se je zaradi izjemne podražitve električne energije in ostalih stroškov izjemno povečala in bi predstavljala nevzdržno breme za občinski proračun oziroma druge porabnike denarja iz občinske blagajne.
Razlika med dejansko in obračunsko ceno v letu 2022 znaša:
Strošek električne energije za oskrbo s pitno vodo se je v letu 2022 povišal na raven 433 odstotkov v primerjavi z letom 2021. Predstavlja kar 40-odstotni delež v celotnih stroških vodarine, medtem ko je leto prej ta delež znašal 8,34 odstotka. Na povišanje cene pa vplivata še dvig plač v skladu s Kolektivno pogodbo v komunalnih dejavnostih ter povišan stroške vodnega povračila zaradi večjih izgub v vodovodnem sistemu.
Ker so naselja v naši, veliki občini (drugi največji v Sloveniji s 64 naselji) zelo razpršena, vodovodno omrežje obsega kar 263 kilometrov (koristne bi bile primerjave z drugimi občinami). Stroški vzdrževanja objektov in cevovodov ter prečrpavanja (za to je potrebna električna energija) so zato zelo veliki.
Poleg tega so cevovodi našega omrežja stari od 30 do 65 let, izgube pa so ponekod že 80-odstotne, kajti celovite obnove v preteklih letih skoraj ni bilo. Torej veliki stroški prečrpavanja za vodo, ki se v sistemu izgublja.
Elaborati za podražitev cen komunalnih storitev so bili pripravljeni vsako leto od zadnje podražitve v letu 2018 dalje, pa nikoli niso prišli v obravnavo na občinski svet in cene so ostajale nespremenjene. Sedanje občinsko vodstvo se je odločilo, da zagrize v to kislo jabolko in se tudi na tem področju začne obnašati kot dober gospodar.
Denar, ki ga je občina namenjala subvencioniranju storitev Komunalnega podjetja (subvencioniranje omrežnine, zato da so bili zneski na položnicah za prebivalstvo nižji), bo po novem namenila obnovi. Lanski znesek iz proračuna, namenjen subvencioniranju, je znašal 270.200 evrov. Namesto subvencioniranja zneskov, ki bi morali biti na položnicah, bo občina ta denar vložila za vzdrževanje vodovodov v višini 209.000 evrov in za vzdrževanje kanalizacijskih sistemov (odpadna voda) 100.000 evrov.
Poleg tega si občinsko vodstvo in Komunala prizadevata pridobiti dodatni državni in evropski denar za postopno in temeljito obnovo vodovodnega sistema. Trenutno s pomočjo evropskega denarja (pridobljenega v prejšnjem mandatu) obnavljamo ilirskobistriško vodarno in gradimo glavni cevovod od Ilirske Bistrice čez Harije na Pregarje in Rjavče, od koder vod proti Rodiku gradi Občina Hrpelje-Kozina. Vrednost te naložbe (2022–2024) znaša skoraj 15,5 milijona evrov, od tega v letošnjem letu 12,5 milijona evrov.
A pri tem gre le za obnovo ene glavne veje vodovoda in še to brez obnove sekundarnega omrežja, to je razvodov do in po naseljih. Čaka nas torej še ogromno dela, zato da bomo problem odpravili postopoma, a dolgoročno in v korist prebivalcev občine Ilirska Bistrica. Z izboljšanjem stanja vodovodnega sistema računamo na zmanjšanje izgub v sistemu, hkrati pa tudi na umiritev rasti cen električne energije – oboje prispeva k sestavi obračunske cene storitev oskrbe s pitno vodo.
Zahvaljujemo se za razumevanje. Lepo pozdravljeni.
Dr. Gregor Kovačič,
župan
Podrobnejša pojasnila so vam na voljo v pogovoru z direktorjem JP Komunala Ilirska Bistrica, d. o. o. mag. Tomažem Umkom tukaj in zadnjem pogovoru z županom dr. Gregorjem Kovačičem tukaj, ki sta bila posneta na TV Galeji.