Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
SPOROČILO ZA JAVNOST Z NOVINARSKE KONFERENCE
O ENERGETSKI SANACIJI OSNOVNE ŠOLE ANTONA ŽNIDERŠIČA IN STAREGA DELA ZDRAVSTVENEGA DOMA ILIRSKA BISTRICA V JAVNO-ZASEBNEM PARTNERSTVU
Občina Ilirska Bistrica bo v partnerstvu s koncesionarjem RESALTA d. o. o. iz Ljubljane letos prenavljala Osnovno šolo Antona Žnideršiča in staro zgradbo Zdravstvenega doma Ilirska Bistrica. Namen naložbe je energetska obnova zgradb in zagotavljanje prihrankov rabe energije po modelu javno-zasebnega partnerstva. Pogodbo sta podpisala župan dr. Gregor Kovačič in prokurist RESALTE d. o . o., Tomaž Orešič.
Na obeh zgradbah bomo toplotno izolirali pročelja, streho in podstrešje, zamenjali stavbno pohištvo, in prenovili ogrevalni sistem. Novi energent ogrevanja v osnovni šoli bo lesna biomasa, v zdravstvenem domu pa bo vgrajena toplotna črpalka. Na obeh zgradbah bomo prenovili tudi razsvetljavo in zagotovili ustrezno energetsko upravljanje objektov za zagotavljanje pogodbeno dogovorjenih prihrankov energije. Poleg tega bomo na OŠ prenovili sisteme priprave sanitarne tople vode in prezračevanja telovadnice ter vgradili termostatske ventile.
Koncesijsko razmerje z zasebnim partnerjem RESALTA d. o. o. je sklenjeno za 15 let. Ukrepi se financirajo iz lastnih sredstev koncesionarja in sredstev koncedenta (občine). Občinski delež predstavljajo lastna sredstva in sredstva iz Javnega razpisa za sofinanciranje energetske prenove stavb v lasti in rabi občin v deležu 85 odstotka Kohezijskega sklada in 15 odstotne udeležbe Republike Slovenije. Ob sklenitvi pogodbe znaša razmerje med vloženimi sredstvi javnega in zasebnega partnerja 46,75 odstotka (javni partner) : 53,25 odstotka (zasebni partner).
Celotna vrednost naložbe zanaša 3.565.466,19 evra brez DDV. Občina Ilirska Bistrica zagotovi 496.273 evrov, sofinanciranje kohezijskega sklada znaša 1.170.727 evrov, zasebni partner pa zagotovi 1.898.466 evrov (vse cene brez DDV). Koncesionarjev vložek v naložbo se financira iz prihrankov pri rabi energije, ki bodo letno znašali 312.295,44 evra na leto. Prihranki pri rabi toplote bodo znašali 619 megavatnih ur na leto, prihranki pri rabi električne energije pa 137 megavatnih ur na leto. Če bo prihrankov več, kot jih predvideva pogodba, si bosta te delila javni in zasebni partner. Če jih bo manj, pa ves strošek prevzame zasebni partner.
Kot je na novinarski konferenci poudaril RESALTE d. o. o., Tomaž Orešič, naj bi izpuste ogljikovega dioksida z energetsko prenovo zmanjšali za 298.102 kilogramov v enem letu, to pa je količina ogljikovega dioksida, ki ga letno posrka 19.300 dreves. »Poslovni model javno-zasebnega partnerstva omogoča učinkovito izvedbo in upravljanje projekta za povečanje energetske učinkovitosti z minimalnim angažiranjem sredstev javnega partnerja in z maksimalnim izkoriščanjem kohezijskih sredstev ter seveda angažmajem zasebnega partnerja, ki mora zagotavljati pogodbene prihranke. En cilj je stroškovni, drugi pa okoljski. Menimo, da je Občina Ilirska Bistrica s tem projektom naredila pomemben korak na poti zelenega prehoda v trajnostno prihodnost. S tem projektom se bo na obeh lokacijah poskrbelo tudi za izboljšanje udobja zaposlenih in uporabnikov,« je pojasnil Tomaž Orešič in se zahvalil za dobro sodelovanje pri pripravi projekta.
Koncesionar bo prek daljinskih povezav s svojim centrom upravljanja v Ljubljani izvajali stalni nadzor in upravljanje. Spremljali bodo delovanje vgrajenih naprav, skrbeli za čim bolj optimalno delovanje in distribucijo toplote ter seveda spremljali rabo energije.
Naložbe so zelo veseli tudi v lokalni skupnosti. »Izredno sem zadovoljen, da smo se s RESALTO d. o. o. dogovorili za ta projekt energetske posodobitve pomembnih objektov v občini. Občina bi namreč zelo težko sama financirala tako velik projekt, poleg tega pa je javno-zasebno partnerstvo zelo dobrodošlo, ker se sredstva iz zasebnega partnerstva ne štejejo v kvoto zadolževanja občine, skrb za prihranke pa je na strani koncesionarja,« je pojasnil župan Občine Ilirska Bistrica, dr. Gregor Kovačič.
Tudi ravnateljica OŠ Antona Žnideršiča, Ines Piljić, je poudarila vse pozitivne učinke prenove, med temi pa tudi vzgojni pomen energetske sanacije šolskih prostorov in zmanjševanja porabe energije oziroma ogljičnega odtisa.
Prihranke, ki jih bodo na račun energetske prenove imeli v starem delu zdravstvenega doma, bodo, kot je povedal direktor Zdravstvenega doma Ilirska Bistrica, Boštjan Plešec, namenili uvedbi dodatnih storitev za paciente, ne bo pa zanemarljivo niti boljše počutje pacientov pa tudi zaposlenih v zgradbi, ki je zdaj stara že blizu 60 let.
Pripravljalna dela za izvedbo naložbe so se začela, energetska obnova obeh objektov pa bo dokončana v letošnjem septembru.
V Ilirski Bistrici, 14. marca 2023