Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V bližnji prihodnosti bo med Občino Ilirska Bistrica kot nosilko urejanja prostora, predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) in družbe Slovenski državni gozdovi, lastnice večine nepremičnin na Mašunu, zelo verjetno dosežen sporazum o ureditvi Mašuna kot pomembne turistične in rekreacijske točke. Ta bo urejena tako, da ne bo spremenjena njena krajinska podoba, v soglasju določeni posegi v prostor pa bodo izvedeni po načelu najmanjšega mogočega okoljskega odtisa.
V tem duhu se je namreč končal sestanek, ki je potekal v torek, 4. aprila 2023, v Gozdni hiši Mašun, sklican na pobudo Občine Ilirska Bistrica, saj si občinska uprava želi, da bi se postopki za občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) premaknili z mrtve točke.
Stališče župana dr. Gregorja Kovačiča je, da je za Mašun primeren le sonaravni turistični razvoj, ob tem pa ni smiselno, da bi iz strahu pred umeščanjem objektov v prostor preprečevali še tisto malo razvojnih posegov v prostor, ki so z vidika ohranjanja naravnih vrednot dopustni, z vidika nadzorovanega obiska pa smiselni (npr. ureditev obstoječih objektov, zgraditev minimalnega števila novih, ter ureditev parkirišč).
Direktor Območne enote ZGS Postojna, Anton Smrekar, pa je poudaril, da je treba na Mašunu ohraniti krajinske, estetske značilnosti, razvoj turizma pa naj ima poudarek v izobraževanju in ozaveščanju obiskovalcev o tem izjemnem in dobro ohranjenem gozdnem prostoru.
Svoje težave, načrte in predloge je predstavil tudi najemnik Gostišča Mašun, Mitja Bolčina. Eden od težjih problemov, s katerim se sooča, je oskrba z vodo, pri čemer je bilo rečeno, da zgraditev vodovoda z Bača ni realna možnost in bo treba verjetno ponovno preučiti možnost zagotovitve vodooskrbe bodisi z vrtino bodisi z drugačno alternativno rešitvijo. Glede na klimatske spremembe bo potrebnega veliko ozaveščanja obiskovalcev in spodbujanje vedenja v smeri ne samo nizkega ogljičnega, temveč tudi širšega, okoljskega odtisa, kar pa za Mašun lahko pomeni oziroma izkoristi tudi kot svojo primerjalno prednost.
Predstavniki Slovenskih državnih gozdov so z izraženimi stališči in možnostmi razvoja soglašali, sicer pa bodo, dokler ne bo sprejet OPPN, »mirovali«.
V letošnjem letu bo Občina Ilirska Bistrica preplastila cesto na Mašun, SiDG bo skupaj z ZGS poskrbel za ureditev nizkonapetostnega elektro omrežja, še naprej pa si bosta obe organizaciji prizadevali pridobiti internetno povezavo. O podrobnostih prostorske ureditve Mašuna se bodo predstavniki občine in ZGS dogovorili predvidoma v maju.
Občinska uprava