Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Občinski svet Občine Ilirska Bistrica je v četrtek 30. marca, zasedal na 4. redni seji. Sprejem odlokov in pravilnikov bo omogočil uvedbo nekaterih novosti, na primer subvencioniranja komunalnega prispevka za mlade in nakup ter vgradnjo malih čistilnih naprav. V kratkem pa bo objavljen tudi razpis za subvencioniranje odlaganja azbestnih odpadkov.
Občinski svetniki so na predlog Javnega zavoda Park Škocjanske jame (PŠJ) sprejeli sklep o širitvi prehodnega območja Biosfernega območja Kras in porečja Reke v naši občini. Kot je na seji pojasnil vodja strokovne službe parka Borut Peric, širitev biosfernega območja prebivalcem občine Ilirska Bistrica prinaša nove priložnosti za povezovanje s parkom. Omogoča promocijo lokalnih ponudnikov in njihovih izdelkov, turističnih zanimivosti, prenos dobrih praks in podobno., ne pomeni pa nobenih omejitev v rabi prostora. Takšno povezovanje odpira tudi nove možnosti za kandidiranje na različnih EU razpisih na temo varstva narave ter razvoja območij pomembnih za varstvo narave.
Azbestni odpadki morajo v prevzem Komunale Ilirska Bistrica
Občinski svetniki so potrdili pravilnik o sofinanciranju ravnanja z azbestnimi odpadki, ki je v naši občini novost. Glavni namen sofinanciranja je fizične osebe spodbujati k pravilnemu odlaganju azbestnih kritin in azbestnih zidnih oblog in jih s tem seveda odvračati od nelegalnega, okoljsko nesprejemljivega odlaganja teh nevarnih odpadkov. Prosilec za sofinanciranje bo lahko pridobil proračunski denar za kritje stroškov odlaganja strešne kritine ali oblog pri zbiratelju, Komunali Ilirska Bistrica, v višini 80 odstotkov stroškov odlaganja. Za ta namen je v proračunu predvidenih 35.000 evrov, kar po trenutnih cenah omogoča sofinanciranje prevzema in deponiranja 103 ton azbestnih odpadkov. Komunala Ilirska Bistrica je v zadnjih letih prevzemala približno sto ton odpadkov letno oziroma za 42.267 evrov.
Spodbude mladim in podjetnikom
Občina je s sprejemom odloka o subvencioniranju komunalnega prispevka za mlade in mlade družine naredila prvi korak k reševanju pereče stanovanjske problematike mladih. Želimo si namreč, da bi mladi svoje stanovanjsko vprašanje reševali doma, saj si želimo, da bi se mladi aktivno vključevali v razvoj lokalne skupnosti. Do subvencije bodo upravičeni prosilci, ki bodo prvič reševali svoj stanovanjski problem. Do 40-odstotne subvencije bodo upravičene osebe, ki ne bodo starejše od 40 let, do 50-odstotne pa mlade družine, to so družine z vsaj enim otrokom in v kateri nobeden od staršev ni starejši od 40 let.
Občinski svet je pritrdil predlogu občinske uprave, da se vse zavezance za plačilo komunalnega prispevka, ki želijo graditi na območju industrijskih con, oprosti plačila komunalnega prispevka do konca letošnjega leta. Gre za podoben sklep, kot je že veljal v lanskem letu.
Subvencije za male individualne in skupinske komunalne čistilne naprave
Občina zagotavlja proračunski denar tudi za sofinanciranje nakupa in vgradnje malih komunalnih čistilnih naprav (MKČN), v velikosti do 50 populacijskih enot (onesnaževanje enega prebivalca na dan). Upravičencem se bo dodelilo po tisoč evrov za MKČN za posamezno stanovanjsko stavbo. V primeru večstanovanjskih stavb ali več stavb z eno, skupno MKČN, pa je do tisoč evrov subvencije upravičen vsak posamezni del stavbe oziroma vsaka stanovanjskih stavba, vendar skupni znesek nepovratnih finančnih sredstev za MKČN ne sme presegati polovice vrednosti nabave, montaže in zagona MKČN z DDV.
Občinski svet je sprejel tudi odlok o podelitvi koncesije za opravljanje gospodarske javne službe zavetišča za zapuščene živali, ki bo nadomestil dosedanji način izvajanja službe prek javnega naročanja.
Financiranje političnih strank, svetniških skupin in samostojnih svetnikov
Politične stranke, ki so zastopane v občinskem svetu, dobijo iz občinskega proračuna sredstva glede na število prejetih glasov volivcev na volitvah in sicer 0,30 evra za vsak dobljeni glas. Skupni znesek za leto 2023 znaša 7.056 evrov, od tega za NSi 2.671 evrov (742 glasov), za SDS 2.243 evre (623), za Gibanje svoboda pa 2.142 evrov (588).
Občinski svet je potrdil tudi pravilnik o sredstvih za delo svetniških skupin. Znesek za njihovo delo se določi za vsako leto posebej z odlokom o proračunu občine, pri tem pa ne sme presegati 0,2 odstotka primerne porabe Občine Ilirska Bistrica mesečno na občinskega svetnika. V odloku o proračunu za leto 2023 je določeno, da znesek na občinskega svetnika na mesec znaša 45 evrov. Način porabe teh sredstev določa pravilnik (npr. stroški pisarniškega materiala, poštni stroški, plačilo obvestil o delovanju v javnosti, najemnine za prostore, stroški javnih prireditev in plačilo reprezentačnih stroškov do največ deset odstotkov zneska na posameznega občinskega svetnika na leto). V občinskem proračunu je za ta namen predvidenih 15.000 evrov.
Občinski svet je potrdil mandat Nacetu Pericu z liste GREMO! Neodvisna lista dr. Gregorja Kovačiča. Nadomestil bo Dragico Jaksetič, za katero je občinski svet na dopisni seji 3. marca ugotovil nezdružljivost opravljanja funkcije članice občinskega sveta, potem ko se je zaposlila v občinski upravi.
Pravilniki in odloki, sprejeti na tokratni seji, bodo stopili v veljavo po objavi v Uradnem listu. Sledi pa objava razpisov za dodeljevanje sredstev. V tej objavi smo povzeli le osnovna določila, s podrobnejšimi pogoji, ki bodo veljali za upravičence, pa se lahko že zdaj seznanite prek povezave na tej spletni strani ( 4. seja Občinskega sveta Občine Ilirska Bistrica - Arhiv gradiv in sklepov OS - Gradivo in sklepi OS - Občinski svet (ilirska-bistrica.si) )
DJ