Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Ljubitelji poezije so na literarnem večeru v Hramu dobrega v Gostilni pri Matetu z velikim zanimanjem prisluhnili delu pesnika, prevajalca, publicista, komparativista, filozofa in sociologa Milana Šelja, ki je svojo mladost preživel v majhni vasici Budanje v Vipavski dolini. Občinstvo je z dolgim aplavzom nagradilo pesniške zbirke Darilo (2006), Kristali soli (2010) in najnovejšo, Gradim gradove in mostove iz leta 2015. Za pokušino je avtor predstavil še izbor pesmi iz prihajajoče četrte pesniške zbirke in pesmice, ki jih ustvarja za otroke ter jih tudi namerava izdati v obliki zbirke.
Njegova prva pesniška zbirka Darilo je refleksija družinskih odnosov in vpogled v kompleksnost starševskih skrbi ter očetovega sprejetja sina, ki jo je pesnik sam najbolje opisal z besedami: »Dom je tam, kjer te v celoti sprejemajo takega kot si, dom je v samem sebi.«
Kristali soli obravnavajo pesnikov pogled na svet in njegovo usodo v njem. »Največ kar si lahko v življenju daš je, da si ti ti. To je najbolj pomembno! Dokler samega sebe nimaš rad, ne moreš imeti rad drugih« je svoje spoznanje o doživljanju sebe v odnosu do bližnjega opredelil Šelj.
Najnovejšo zbirko Gradim gradove in mostove je voditeljica večera slavistka Helena Pirih Rosa opisala kot: »sposobnost duše, da zida gradove v oblakih in ostaja mlada, visoko potezne načrte arhitekta ter pesniško sposobnost ustvarjanja novih svetov.«
Sporočilo pesmi Milana Šelja je ljubezen, ki se je ob prebiranju njegovih del čutila v zraku in se je dotaknila tudi src poslušalcev, ki so ob zvokih besed prisluhnili tudi zvokom violinistke Lare Štemberger. Šeljeve pesmi odsevajo ljubezen do bližnjega, ljubezen do kraške pokrajine, ljubezen do Anglije in ljubezen do poezije kot take. Pesnik namreč pol leta živi in ustvarja v angleški prestolnici, pol pa v idiličnem in samotnem območju vasi Avber na Krasu. »Nastaja nova zbirka, ki bo izšla drugo leto in ki jo bom iz slovenščine prepesnil v angleščino. To bo zelo zanimiva izkušnja, saj vidiš, da vsak jezik deluje na drugačen način« pojasnjuje pesnik.
Otroci, ki jim je Šelj lani od zaključku Bralne značke na Osnovni šoli Antona Žnideršiča prebiral svoja dela, pa z nestrpnostjo pričakujejo izid njegove prve zbirke otroških pesmi.