Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
»Pot prijateljstva med Snežnikom in Snježnikom, ki jo je prekinila uvedba schengenskem meje med Slovenijo in Hrvaško, je ponovno odprta,« tako je na koncu slovesnosti na Platku, to je na cilju poti, ki jo je v soboto, 8. julija, prehodilo 38 hrvaških in slovenskih udeležencev, razglasil Branko Lenić, ki je prisostvoval otvoritvi poti in prvega pohoda po njej leta 1975.
Pobuda o obnovitvi poti se je pri Planinskem društvu Snežnik Ilirska Bistrica in Hrvaškemu planinskemu društvu Platak z Reke pojavila takoj po padcu schengenske meje med državama v začetku letošnjega leta. Člani obeh planinskih društev, pa tudi člani drugih društev, tudi primorske meddruštvene skupine markacistov, so pot letošnjo pomlad uredili in na novo markirali.
Po več kot 30 letih, ko je bilo pot moč prehoditi z izhodišč z obeh strani meje le do državne meje, ne pa tudi čeznjo, je zdaj pot moč spet prehoditi neprekinjeno od enega do drugega Snežnika.
Od Snežnika do Snježnika, čez morje gozdov
Pohodniki, med njimi osem članov HPD Platak in planinske sekcije PD Snežnik, ki deluje v okviru Kulturno-prosvetnega društva Bazovica na Reki, so v soboto z vrha Snežnika krenili ob peti uri zjutraj. Najprej strm spust po pobočju Snežnika, nato po še bolj strmem in spolzkem žlebu do Grčevca in naprej proti Sežanju, Vali oziroma Čabranski dragi in naprej, večinoma po cestah, skozi gozdove in čez planinske trate, polne cvetja, prek Guslice ... so prispeli ob približno 15. uri, na cilj pri domu na Platku pa po 12 urah hoje. Mnogim med njimi se je naposled uresničila dolgoletna želja, da to pot prehodijo.
Na poti, sredi dneva, so jih na postojanki, pričakali planinci HPD Platak s sadjem, pecivom in pijačo, pri domu na Platku pa z velikim aplavzom številni planinci in funkcionarji, predsednik HPD Platak Zoran Bičić, direktor Goranskega športnega centra Alen Udovič, županja Občine Čavle Ivana Cvitan Polić, predstavnik društva Bazovica Milan Grlica, predsednika slovenske in hrvaške planinske zveze (PZS, HPS) Jože Rovan in Darko Berljak, predstavnik Primorsko-Goranske županije, predsednica meddruštvenega odseka markacistov (MDO PD Primorske) Marija Kuhar in drugi.
Gostitelj, Zoran Bičić je po dobrodošlici povedal, da mineva točno 48 let (dva dneva manj) od zadnje zarisane markacije na Poti Prijateljstva, ki jo je od takrat do danes po evidencah, ki jih imajo, prehodilo več kot 2000 pohodnikov. V imenu pohodnikov in PD Snežnik Ilirska Bistrica je vse pozdravila tudi predsednica društva Ana Marija Tomšič, rekoč da so planinci kljub meji ostali povezani, ponovno odprtje poti pa vseeno pomeni res pravo veselje in pot do obnovitve stikov in sodelovanja ljudi in krajev z obeh strani meje, kar so poudarili tudi vsi ostali govorci. Za obnovo poti se je zahvalila »svojim« članom Vladimirju Deklevi, Marku Lučiču in Nataši Zidar, prebrala pa je tudi pozdravno pismo Vojka Čeligoja, ki je bil eden izmed pobudnikov ureditve poti.
Županja Občine Čavle je dobrodošlico in čestitke izrekla vsem pohodnikom, med njimi tudi županu Občine Ilirska Bistrica, dr. Gregorju Kovačiču, rekoč, da bo začela trenirati, da bo prihodnje leto lahko vrnila obisk.
Predsednik PZS Jože Rovan je povedal, da so se predstavniki obeh planinskih zvez, hrvaške in slovenske sestali spomladi in se dogovorili o obnovi vseh čezmejnih poti, pa tudi ureditvi novih, na primer v Čičariji.
Predsednik hrvaške zvez, Darko Berljak, pa je povedal, da je bila pred 55 leti, leta 1968, oprta prva čezmejna, štajersko – zagorska planinska pot, nekaj let pozneje, prav na dan proslave na Platku ob 100. obletnici hrvaškega planinstva, ko je bilo prisotnih nekaj tisoč ljudi, pa se je rodila ideja o poti Snežnik – Snježnik in ki je bila odprta že leto kasneje, s svojo značko in knjižico in tremi žigi na hrvaškem delu in tremi žigi na slovenskem delu poti.
Predstavniki HPD Platak so pozdravili bivšega predsednika PD Snežnik Vojka Čeligoja in Jožeta Maljevca (ki je bil med udeleženci prireditve), k mikrofonu pa so povabili tudi prejšnjo predsednico PD Snežnik Darinko Dekleva, ki je v imenu vseh, ki vse poti v enem zamahu ne zmorejo prehoditi, zažela, da bi dočakali postojanko za prenočitev kje sredi poti. Slovesnost je zaključil Branko Lenić z opisom prvega pohoda leta 1975, s katerega je s Snežnika prinesel kamen, ki še danes spominja na takratno prijateljstvo. Vsi pohodniki pa so dobili spominsko značko in zahvalo.
Dragica Jaksetič
Foto: Anže Štajnrajh