Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Prijava računa v tujini
Zavezanec, ki odpre plačilni račun v tujini, mora finančni upravi ta račun in vse spremembe prijaviti v osmih dneh od odprtja računa. Plačilnih računov, ki so odprti v Republiki Sloveniji, ni potrebno prijaviti, ker jih FURS pridobiva po uradni dolžnosti.
Kakšen je postopek prijave računa, odprtega v tujini?
Plačilni račun iz tujine je s kvalificiranim digitalnim potrdilom oziroma uporabniškim računom možno prijaviti (ali sporočiti podatek o zaprtju računa) preko portala eDavki .
Še vedno je omogočena prijava tujega računa v papirni obliki.
Fizične osebe prijavijo plačilni račun iz tujine na obrazcu DR-02 (v obrazec je potrebno vpisati identifikacijske podatke ter v rubriko 10 podatke o tujem računu).
Fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, prijavijo plačilni račun iz tujine, ki je odprt za namene opravljanja dejavnosti, na obrazcu DR-03 (v obrazec je potrebno vpisati davčno številko, osebno ime, firmo in podatke o tujem računu v rubriko 20).
Pravne osebe prijavijo plačilni račun iz tujine na obrazcu DR-04 (v obrazec je potrebno vpisati davčno številko, firmo in podatke o tujem računu v rubriko 22)
Vsaki prijavi tako v elektronski kot papirni obliki morajo biti priložene listine, na katerih temeljijo podatki, ki jih zavezanec prijavlja (npr. scan pogodbe o odprtju bančnega računa, bančne kartice, ipd.). V kolikor bodo za vpis v davčni register potrebne dodatne informacije (o podatkih, navedenih na obrazcu DR-Račun), bo finančni urad pozval zavezanca, da predloži dodatna dokazila.
Kateri računi sodijo pod »plačilne račune«, ki se morajo prijaviti Finančni upravi RS ?
Opredelitev »plačilnega računa« med drugim določa Banka Slovenije. Na njihovi spletni strani je tako navedeno, da je bil z uveljavitvijo Zakona o plačilnih storitvah in sistemih – ZPlaSS uveden pojem »plačilnega računa«, ki je račun, odprt pri ponudniku plačilnih storitev in je namenjen izvrševanju plačilnih transakcij. Plačilne račune vodijo ponudniki plačilnih storitev. Zakon posebej opredeljuje, da imajo lahko plačilne institucije odprte zgolj plačilne račune.
Ali je transakcijski račun plačilni račun?
Da. Banka Slovenije označuje transakcijski račun kot plačilni račun, ki ga odpre banka s sedežem v Republiki Sloveniji ali podružnica banke države članice v Republiki Sloveniji v imenu enega ali več uporabnikov. Transakcijski račun je namenjen izvrševanju plačilnih transakcij in drugim namenom, povezanih z opravljanjem bančnih storitev za uporabnika. Status transakcijskega računa ima tudi t.i. fiduciarni račun, ki je transakcijski račun s posebnim statusom. Značilnost fiduciarnega računa je, da ga imetnik odpre v svojem imenu in za račun tretjih oseb.
Ali je potrebno prijaviti varčevalne račune iz tujine?
Ne. Varčevalni račun ni plačilni račun, zato ga ni potrebno sporočiti davčnemu organu. Če pa imate na varčevalnih računih obdavčljive dohodke (npr. obresti) je treba obresti prijaviti davčnemu organu (do 28. 2. za preteklo leto na posebnem obrazcu).