Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Tradicionalna prireditev Kmetijska tržnica, ki se je odvijala v soboto in nedeljo, 26. in 27. septembra, na kmetijskem kompleksu Žabovca, je obiskovalcem ponudila letos še posebej bogato ponudbo kmetijskih izdelkov in pridelkov. Organizatorjem, bistriškemu Razvojnemu centru in Občini Ilirska Bistrica, je v sodelovanju z Društvom za razvoj podeželja med Snežnikom in Nanosom uspelo pritegniti skoraj 60 razstavljalcev, med njimi 34 ponudnikov kmetijskih pridelkov in izdelkov.
Stojnice so vabile s pestro ponudbo sadja in zelenjave, od brkinskih jabolk in sliv do krompirja, zelja repe in drugih za naše kraje značilnih pridelkov, bogato izbiro medu in medenih izdelkov, zelišč, sirov, gob, zanimivih ročnih del in drugih izdelkov. Ker je bila tema letošnje Kmetijske tržnice obnovljivi viri energije, so se predstavili tudi proizvajalci kmetijske mehanizacije in drugih naprav s tega področja. Na ogled so bile peči na drva, pelete ali sekance, biološke čistilne naprave, strelovod in drugo.
Ob tem je potekala tudi degustacija nekaterih tradicionalnih kmečih jedi, kot je krompir v zevnici, ter prikaz kuhanja žganja in mošta. V nedeljo pa je bila na ogled razstava drobnice in malih živali. Poskrbljeno je bilo tudi za najmlajše, ki so v soboto rajali na živ-žavu s skupino Čuki. Članice Folklorne skupine Gradina so za otroke pripravile tudi delavnico peke kruha, pod vodstvom članov KETŠD Alojz Mihelčič Harije pa so otroci ustvarjali na temo jeseni.
Na uradni otvoritvi prireditve v soboto sta obiskovalce nagovorila župan Anton Šenkinc in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Ciril Smrkolj, ki je bil, kot je dejal, prijetno presenečen nad bogato ponudbo tržnice in gostoljubnostjo organizatorjev. Poudaril je, da je kmetijstvo je eden od pomembnih dejavnikov razvoja vsake občine, še posebej podeželske, in dodal, da se v okviru KGZS trudijo, da je kakovost pridelane hrane tudi preverjena. »Lepo je videti občino, ki v tem težkem času in kmetom nenaklonjenih pogojih vztraja, živi in se razvija. Treba je razmišljati, kako ljudem zagotovit pogoje za delo in življenje na kmetiji,« je prizadevanja občine pohvalil Smrkolj.
Tudi župan Anton Šenkinc je dejal, da je prijetno presenečen nad letošnjim odzivom ponudnikov, kar je verjetno tudi znak, da se je tržnica prijela in so jo ljudje vzeli za svojo. Poudaril je, da je namen tržnice predvsem promocija kakovostnih in zdravih domačih proizvodov, obenem pa spodbuda in pomoč ponudnikom, ki imajo tako priložnost za zaslužek in predstavitev svoje dejavnosti.
V kulturnem programu ob otvoritvi prireditve sta nastopili folklorna skupina Gradina in skupina Bistrške Škuorke. Prireditev se je zaključila v nedeljo, ko so podelili priznanja za najboljša žganja. Nastopil je tudi ženski pevski zbor Novigrad – Citanova, kulturno društvo Tuščak z Bača pa se je predstavilo z gledališko predstavo »Vaške klepetulje«. Sledila je zabava ob zvokih harmonikašev in ansamblov Zapeljivke, Nostalgija ter ansambla Lojzeta Bajca.
Strokovni program v okviru letošnje Kmetijske tržnice se je pričel že v četrtek z delavnico na temo trženja na kmetiji, ki jo je organiziral LAS Društvo za razvoj podeželja med Snežnikom in Nanosom. Društvo je v petek pripravilo tudi posvet na temo povezovanja kmečkih tržnic ob meji. V soboto pa je v okviru prireditve potekala tudi seja Odbora za razvoj podeželja in dopolnilne dejavnosti pri KGZS ter seja sveta KGZS, območne enote Postojna.
Na seji odbora za razvoj podeželja in dopolnilne dejavnosti so obravnavali problematiko odpadnih vod na kmetijah z osnovno in dopolnilno dejavnostjo. Leta 2012 bo namreč stopila v veljavo zakonodaja, ki kmetom nalaga ureditev te problematike. »Odbor bo prenesel vsebino na območne enote KGZS, da bodo uporabniki čim prej dobili uporabne informacije in strokovne rešitve, ki jim bodo omogočile ureditev tega problema s tehnično ustrezno in najcenejšo investicijo,« je pojasnila Slavica Grobelnik, predsednica Odbora za razvoj podeželja in dopolnilne dejavnosti pri KGZS.