Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Minuli mesec so v uporabo slovesno predali štiri obnovljene odseke občinskih cest in nadvoz nad železniško progo v Kilovčah, ki jih je občina obnovila v letošnjem in lanskem letu. Novih pridobitev, ki pomenijo predvsem boljši in varnejši dostop do vasi, so se tako razveselili v Kilovčah, Podtabru in na Veliki Bukovici.
Obnove treh odsekov cest, ki so jih slovesno predali v uporabo minuli mesec so del dolgoročne strategije rekonstrukcije cest in mostov v bistriški občini, ki jih je sprejel občinski svet leta 2004. Letos je občina v urejanje cestne infrastrukture vložila skoraj 1,8 milijona evrov, od tega je 850.000 evrov oz. slabih 50 % sredstev pridobila iz državnih virov, ostalo pa so občinska sredstva. S temi sredstvi je bilo letos obnovljenih čez štiri kilometre občinskih cest, saniran nadvoz za Kilovče in zgrajen nov most cez Posrtev za Brce, približno enak znesek pa občina namenja tudi za ureditev kanalizacijskega in vodovodnega omrežja v občini.
Obnovljen nadvoz in cesta za Kilovče
Z obnovo nadvoza čez železniško progo pri Kilovčah, ki jo je izvajalo ajdovsko Primorje, so se septembra zaključila obnovitvena dela na cesti Pristavca Kilovče. V okviru del, ki jih je izvajalo Cestno podjetje Koper, so lani obnovili 1570 metrov ceste, jo razširili in uredili odvodnjavanje. V letošnjem letu je občina za obnovo nadvoza odštela 230.000 evrov, celotna investicija skupaj s prenovo ceste pa znaša 640.000 evrov, od tega je 65 odstotkov sredstev prispevala Služba vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko, prostanek pa je financirala bistriška občina.
»To je pomembna pridobitev za prebivalce Kilovč, saj jih ta cesta povezuje z dolino Reke in naprej v svet,« je ob otvoritvi obnovljene ceste in nadvoza povedal predsednik KS Bitnja Janko Kastelic, župan Anton Šenkinc pa je vaščanom zaželel varno vožnjo. Pri rezanju traku nad novo pridobitvijo se jima je pridružil še najstarejši vaščan Kilovč Franc Udovič. Svečanost je s pesmijo popestril ženski pevski zbor Prem.
Prenovljen odsek ceste za Podtabor in del javne poti Podtabor-Šembije
V Podtabru so 5. decembra v uporabo predali obnovljen odsek lokalne ceste za Podtabor v dolžini 630 metrov in del javne poti Podtabor-Šembije. Cesta za Podtabor, ki so jo krajani s pomočjo krajevne skupnosti asfaltirali pred več kot 30 leti po takratni italijanski vojaški cesti, je danes povsem prenovljena in razširjena na pet metrov. Vrednost investicije znaša okrog 145.000 evrov, od tega je 90.000 evrov (oz. 60 odstotkov) državnih sredstev, ostalo pa je prispevala občina.
Kot je pojasnil župan Anton Šenkinc, je bila obnova odseka ceste za Podtabor načrtovana šele v letu 2011, vendar je na račun nižjih cen gradbenih del, ki so se zaradi recesije pojavile letos, del sredstev ostajal in ker je bil projekt že pripravljen, so na občini pristopili k obnovi že v letošnjem letu. Naslednje leto pa načrtujejo obnovo ceste od križišča pri Davorju do Podstenj.
V okviru obnove lokalne ceste pa je Krajevna skupnost Šembije pristopila tudi k obnovi javne poti Podtabor-Šembije, ki je bila v preteklosti glavna dostopna pot za Podtabor. Pot so začeli urejati pred več kot desetimi leti skupaj s KS Topolc ob urejanju poti med Podtaborom in Podstenjami. Uredili in razširili so najbolj zahteven del poti do vrha klanca v dolžini 225 metrov in zgradili del meteorne kanalizacije. »Potrebovali smo osem let, da smo ta del poti začeli končno urejati, kar so nam omogočila občinska sredstva,« je povedala predsednica KS Šembije Anica Žlogar. Za obnovo javne poti so odšeli 22.000 evrov. Občina bo v letošnjem in prihodnjem letu prispevala 15.000 evrov, preostanek sredstev pa je zagotovila KS Šembije iz naslova proračunskih sredstev za urejanje javnih poti. »Če temu znesku prištejemo še vlaganje v preteklih desetih letih, bi lahko rekli, da smo v ta del ceste vložili skoraj 40.000 evrov. Upamo, da bomo v naslednjih letih uredili še preostali del javne poti do Šembij v dolžini 350 metrov,« je poudarila Anica Žlogar.
Novo pridobitev je blagoslovil kneški župnih Boris Kretič, kulturni program ob otvoritvi pa so oblikovali Jasenski pevci.
Preurejeno križišče in cesta med Kosezami in Veliko Bukovico
Skoraj v celoti prenovljena cesta pa odslej vodi tudi do Velike Bukovice, vključno z obnovljenim in razširjenim križiščem v Kosezah pri Grščetu. Občina je lani obnovila odsek ceste med Kosezami do mostu čez Moljo v dolžini 480 metrov, letos pa so nadaljevali z obnovo odseka od mostu do začetka vasi Velika Bukovica v dolžini 720 metrov. Cesto so razširili na 4,5 metra in uredili odvodnjavanje. Vrednost celotne naložbe znaša 415.000 evrov. Kot je pojasnil župan Anton Šenkinc, pa je v proračunu občine za leto 2010 že zagotovljenih 260.000 evrov za obnovo mostu čez Moljo. V zadnjih šestih letih je občina obnovila štiri večje mostove in enega manjšega. »Če bomo nadaljevali s takim tempom, bomo uspeli v naslednjih letih obnoviti vse glavne mostove v občini,« je poudaril župan.
»Odseka obnovljene ceste in razširjeno križišče sta za vaščane Bukovice velika pridobitev, predvsem za našo povezavo z mestom, kamor dnevno odhajamo na delo, v šolo, trgovino in po drugih opravkih. Upam, da se bomo prihodnje leto zbrali še na otvoritvi prenovljenega mostu čez Moljo,« je dejal predsednik KS Koseze Marjan Mikuletič. Občinski svetnik Danilo Pugelj, ki je pozdravil novo pridobitev, je pojasnil, da so makadamsko cesto na Veliko Bukovico uredili leta 1967 in taka je ostala vse do leta 1979, ko so položili asfalt, ki je zdržal skoraj 30 let. Pugelj je opozoril tudi na težave pri pridobivanju soglasij lastnikov zemljišč za širitev ceste in neurejena lastniška razmerja, ki pa so jih s pomočjo župana, občinske uprave in krajanov uspešno rešili.
Obnovljeno cesto je blagoslovil duhovnik Ciril Šorč, v kulturnem programu zapeli Bukovčani in ženska pevska skupina Kalina.
Občina v zadnjih letih precej sredstev namenja za obnovo cestne infrastrukture. Lani so obnovili dobre štiri kilometre občinskih cest in zgradili nov most čez Reko v Kuteževem, za naslednje leto pa načrtujejo rekonstrukcije še štirih kilometrov cest in izgradnjo mostu čez Moljo na cesti za Veliko Bukovico. Vse obnovljene ceste so široke od štiri do pet metrov, imajo dvoslojni asfalt in urejeno odvodnjavanje, kar zagotavlja tudi daljšo življenjsko dobo ceste. »S temi investicijami želimo izboljšati dostopnost do posameznih vasi in jim s sodobno cestno povezavo omogočiti hitrejši in varnejši dostop do mesta,« je povedal župan Anton Šenkinc.