Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
PAMETNO MESTO ZA VAŠ POSEL
Slovenija se lahko pohvali z izjemno pestrim in razvejanim podpornim okoljem za podjetja. Pomembno vlogo pri razvoju in globalni konkurenčnosti podpornega okolja ima država tako z vsebinsko podporo kot z zagotavljanjem povratnih in nepovratnih virov financiranja.
Javna agencija SPIRIT Slovenija skrbi za mrežo podjetniških svetovalcev po vsej državi in s tem nudi podporo potencialnim in že delujočim podjetnikom. Storitve svetovanja in izobraževalni dogodki so za slednje na regionalnih točkah SPOT Svetovanje brezplačne. Izvajajo jih SPOT svetovalci. V letošnjem letu pa so se jim priključili še podjetniški mentorji. V Sloveniji imamo dvanajst SPOT točk. Ena izmed takšnih se od leta 2018 dalje nahaja tudi v Ilirski Bistrici, v prostorih Območne-obrtno podjetniške zbornice Ilirska Bistrica, sedežu SPOT Svetovanje, Primorsko-notranjske regije.
SPOT, Slovenska poslovna točka
V letošnjem letu so točke financirane v sklopu projekta JR podporno okolje 2023 – prvi sklop za Primorsko-notranjsko regijo. Sredstva so namenjena promociji podjetniške kulture in izvajanju celovitih podpornih storitev, osnovnemu SPOT svetovanju, usposabljanju, organizaciji dogodkov in podjetniškem mentoriranju. Moči smo združili konzorcijski partnerji Območna obrtno-podjetniška zbornica Ilirska Bistrica kot vodilni partner, Območna obrtno-podjetniška zbornica Cerknica ter Zavod Znanje Postojna, OE PIP.
Delovni obisk ekipe SPIRIT Slovenija
Da bi se kar najbolje seznanili s stanjem, priložnostmi in izzivi gospodarstva v posamezni regiji ter s predlogi in pobudami za ukrepe, ki jih podjetniki najbolj potrebujejo, je ekipa javne agencije SPIRIT Slovenija letošnje poletje obiskala vse slovenske regije. Eden izmed ciljev delovnega obiska je bil tudi obisk podpornih institucij, ki izvajajo storitve Slovenske poslovne točke Svetovanje, sofinancirane preko javne agencije SPIRIT Slovenija iz proračuna Republike Slovenije in Evropskega sklada za regionalni razvoj.
V Primorsko-notranjski regiji smo jih gostili v sredo, 6. septembra 2023. Podjetniški svetovalci in mentorji smo predstavnike SPIRIT Slovenija sprejeli v prostorih Zavoda Znanje Postojna, OE PIP, kjer so obiskali tudi samostojno podjetnico, domačinko Metko Mikuletič, doma iz Male Bukovice, pozneje pa nadaljevali obisk v Ilirski Bistrici ter se srečali s podjetnikom Primožem Rojcem, in se nato ustavili tudi v podjetju Tramper d.o.o. in podjetju Lesonit d.o.o. Ilirska Bistrica.
Izražanje skozi različne medije
Podjetnica Metka Mikuletič je po poklicu arhitektka. Leta 2020 je uspešno zaključila magistrski študij in nekaj časa delovala na področju prenov in oblikovanju notranje opreme ter uporabnih predmetov. Ker pa jo je od nekdaj zanimalo izražanje skozi različne medije, ne le preko osnovnih arhitekturnih gradnikov, se je začela leta 2019 izobraževati na področju zlatarstva. V podjetju se ukvarja z izdelovanjem unikatnega nakita pod blagovno znamko Mimotho, ki je konceptualno, oblikovno in izvedbeno tesno povezano z arhitekturo. Predstavlja se na prestižnih svetovnih sejmih in je znana po ustvarjanju visoke dodane vrednosti v obliki edinstvenih izdelkov. Metka rada pove, da je svoj prvi kos nakita, arhitekturo v malem, izdelala iz odpadne pločevine v očetovi delavnici.
Poigravanje z lesom
Podjetnik Primož Rojc, ki se poigrava z ročno izdelavo in poslikavo lesenih igrač, pa je z lesom povezan že od malih nog: «Odrasel sem v obrtniški družini. Oče mizar je od mojega prvega leta starosti obrtnik in mnogo ur otroštva sem preživel v njegovi delavnici, kjer sem se veliko naučil,« zato ni naključje, da je tudi šolanje nadaljeval v tej smeri. »Sem oče štirih otrok in rad rezbarim. Nasploh rad ustvarjam z lesom. Za potrebe otrok sem začel raziskovati in izdelovati igrače, pozneje pa so me prijatelji nagovorili, da jih ponudim tudi drugim in tako je nastalo podjetje Izdelovanje igrač »Domače igrače« in izobraževanje,« doda Primož.
Dejstvo je, da se danes v vseh evropskih pa tudi izvenevropskih državah vse bolj zavedajo pomena domače in umetnostne obrti tako z vidika narodne identitete kot tudi razpoznavnosti posameznih držav in narodov. Razvita gospodarstva namenjajo domači obrti stimulacije, finančne olajšave in se poslužujejo drugih ukrepov s ciljem, da bi se razvila v donosno gospodarsko panogo.
Da so rokodelci varuhi dragocene kulturne dediščine se vse bolj zavedamo tudi v Sloveniji, kar dokazuje nedavno sprejet zakon o ohranjanju in razvoju rokodelstva. Nanj stavi tudi Primož, prejemnik številnih priznanj in nagrad, ki je še posebej ponosen na certifikat Obrtne zbornice Slovenije Rokodelstvo Art&craft Slovenija, kjer so zapisali mnenje, da so njegove otroške lesene igrače tehnološko in oblikovalsko kakovosten izdelek. V pogovoru s predstavniki javne agencije SPIRIT Slovenija je izpostavil in opozoril na probleme, s katerimi se srečujejo mikro gospodarski subjekti na podjetniški poti.
Nujna prilagajanja so povezana z velikimi vlaganji
Podjetje Tramper, transport in logistika d.o.o., Ilirska Bistrica, sta pred devetindvajsetimi leti ustanovila brata Ivan in Julijan Lavrenčič. Razvoj podjetja od skromnih začetkov do današnjih dni ter izzive, s katerimi se srečujejo na mednarodnem trgu, nam je orisal Julijan lavrenčič, gonilna sila podjetja. Danes se podjetje, katerega vizija temelji na kakovostnem in hitrem prevozu s poudarkom na ekološki varnosti, uvršča med večja srednje velika podjetja na Slovenskem. Cestni transport in logistika sta ključnega pomena za oskrbo gospodarstva in igrata pomembno vlogo pri gospodarski rasti. Rast mednarodne trgovine in notranje logistike, povečan obseg dostavnih točk ter večja pričakovanja strank pa zahtevajo nujna prilagajanja transportnih podjetij z velikimi vlaganji. V podjetju stavijo na sodoben digitaliziran vozni park, kvalitetno delovno silo in zadovoljne kupce, kar jim omogoča konkurenčnost na trgu storitev, povečuje učinkovitost, sledljivost, varnost in pozitivno prispeva k zmanjševanju negativnih vplivov na okolje.
Podjetje s častitljivo tradicijo
Korenine podjetja Lesonit segajo v leto 1938, ko je knez dr. Hugo Winzenz Windisch-Graetz skupaj še s štirimi delničarji ustanovil v Trstu delniško družbo »Fallersa«, Fabbrica Lastre, Legno, Reintegrato Societa Autonoma. Zaradi začetka II. svetovne vojne se je gradnja tovarne zavlekla. Prve vlaknene plošče v Sloveniji in na Balkanu so izdelali 16. aprila 1946 v tovarni Lesonit. V častitljivem obdobju je imel Lesonit svoje vzpone in padce in od nekdaj pomembno vplival in še vedno vpliva na zaposlitveno sliko občine Ilirska Bistrica.
V tovarni so si prislužile pokojnino cele generacije ljudi. Od njenega delovanja so bile odvisne neštete družine. V današnjih časih potreb po tolikšni delovni sili ni več, saj je proizvodnja v celoti avtomatizirana. Želijo si, da bi bila še bolj, če le postopki pridobivanja dovoljenj ne bi bili tako dolgi in zapleteni, sta nam zaupala gostitelja Danjel Valečič, vodja tehnološkega sektorja in vodja nabave Peter Tomažinčič. Od leta 2009 dalje je podjetje v mešani lasti, del skupine Fantoni s.p.a. Ne glede na to ni imuno do problemov, s katerimi se srečuje slovenska lesna industrija, tako z vidika vplivov na okolje kot cen energentov, čeprav so toplotno v celoti samooskrbni. Nekaj nad milijon hektarov Slovenije prekrivajo gozdovi. Od tega jih je skoraj osemdeset odstotkov v zasebni lasti, kar posledično vpliva na pridobivanje in ceno osnovne izdelovalne surovine v podjetju.
Skupaj gradimo trdne mostove za prihodnost
V sredo, 13. septembra 2023 je gospodarski minister Matjaž Han na celjskem sejmišču odprl 55. Mednarodni sejem obrti in podjetništva. Letošnji sejem je potekal v znamenju zelenega prehoda, digitalizacije in kadrov.
Pestro sejemsko dogajanje smo obogatili tudi svetovalci SPOT Primorsko-notranjske regije, ki smo v sodelovanju s svetovalci SPOT Savinjska, v četrtek, 14. septembra, organizirali tradicionalno usposabljanje svetovalcev in referentov točk SPOT Svetovanje na celjskem sejmišču. Usposabljanje je bilo namenjeno izpopolnjevanju in nadgradnji znanja ter izmenjavi dobrih praks mreže podjetniških svetovalcev in mentorjev, ki delujejo po vsej državi in ponujajo popolno podporo podjetnikom pri ustanovitvi in rasti ter razvoju ter internacionalizaciji podjetij. Statistični podatki kažejo, da je bilo v okviru mreže podjetniških svetovalcev od leta 2018 dalje, na nivoju države, izvedenih več kot 71 tisoč svetovanj za potencialne in že delujoče podjetnike ter nudena pomoč pri ustanovitvi več kot 12 tisoč podjetij. »Na SPIRIT Slovenija se zavedamo, da smo ljudje tisti, ki gradimo podjetniško okolje v Sloveniji, zato je pomembno, da se poznamo in da skupaj sodelujemo pri podpori podjetjem pri njihovi rasti in razvoju. Povezani smo močnejši in lahko skupaj gradimo trdne mostove za prihodnost,« je ob tej priložnosti povedal v.d. direktorja SPIRIT Slovenija, Rok Capl.
Alenka Volk Penko, Območna obrtno-podjetniška zbornica Ilirska Bistrica