Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Motoriziran cestni promet vse nekje od leta 1970 narašča, povečuje se raba fosilnih goriv, povečuje se število prometnih nesreč, zastojev in emisij toplogrednih plinov. Zaradi številčnega cestnega osebnega motoriziranega prometa je posledično manjše število uporabnikov javnega potniškega prometa. V nasprotju z obdobjem druge polovice 20. stoletja je železniških in avtobusnih postaj manj. Prizadeti so predvsem socialno šibkejši, starejši, otroci in ljudje, ki živijo v krajih, oddaljenih od mestnih središč z boljšimi javnimi potniškimi povezavami. Takšnemu stanju nikakor ne moremo praviti trajnostno.
Tega se zavedamo tudi na Občini Ilirska Bistrica. S sodelovanjem na Evropskem tednu mobilnosti želimo prispevati k mozaiku spodbujanja trajnostne mobilnosti. Zavedamo pa se, da velikih sprememb v trenutku ne bomo dosegli. Za vsako spremembo je potreben čas, trud in zavzetost.
V okviru letošnjega Evropskega tedna mobilnosti smo v soboto, 16. septembra, skupaj z Zdravstvenovzgojnim centrom Ilirska Bistrica in s TIC-em Ilirska Bistrica organizirali delavnico Ostanimo mobilni.
Ciljna publika delavnice so bili upokojenci. Zavedamo se, da se veliko število upokojencev še vedno vozi z avtomobilom, saj se s tem počutijo samostojnejši in svobodnejši. Kljub temu pa si vsak ne more privoščiti avtomobila ali ga ne vozi iz različnih razlogov, zaradi česar mu je (sploh če je iz oddaljenih vasi) otežen dostop do zdravnika, trgovine in drugih opravkov ter snidenj s prijatelji. Zato je občina skupaj s TIC-em že pred leti vzpostavila TIC BUS, ki povezuje oddaljene vasi z Ilirsko Bistrico. Pred kratkim je bil vzpostavljen mestni TIC BUS, ki nadomešča mestni avtobus, vzpostavljen z Interregovim projektom CROSSMOBY. Da bi si lahko vsi občani in občanke privoščili oddih na morju, je bil že pred nekaj časa vzpostavljen tudi kopalni avtobus, ki v poletnem času povezuje Ilirsko Bistrico z Moščeniško Drago. Na ravni državi pa so za upokojence vzpostavljene subvencionirane vozovnice, s katerimi lahko potujejo brezplačno z vlaki in avtobusi po Sloveniji.
Ob motoriziranih prevoznih sredstvih včasih pozabimo, da se lahko do trgovine, zdravnika, knjižnice, prijatelja ipd. zapeljemo s kolesom ali z e-kolesom, s katerim lažje premagamo navkrebre in daljše razdalje.
Povsem zastonj oblika premikanja pa je hoja. Ta je pomembna za vse generacije, od otrok do starejših. Poleg pozitivnega vpliva na okolje, vplivamo tako s hojo kot tudi s kolesom na svoje zdravje in na kakovostnejše življenje.
Na delavnici so se udeleženci preverili v gibljivosti in spoznali, kakšen pomen ima vsakodnevna hoja za kakovostnejše življenje. Predstavljeno je bilo tudi delovanje TIC BUS-a, mestnega TIC BUS-a in kopalnega avtobusa ter kako si lahko pridobijo subvencionirane vozovnice za medkrajevni javni potniški promet. Udeleženci so lahko tudi poskusili vožnjo z e-kolesom, novim občinskim službenim vozilom.
Delavnica se je končala s sprehodom v staro mestno jedro, kjer je potekal bistriški sejem. Obiskovalci sejma so se lahko preizkusili v znanju, koliko vedo o trajnostni mobilnosti in se potegovali za čudovite nagrade.