Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Očistimo Slovenijo – tudi v naši občini!
17. aprila se bo s tvojo pomočjo pisala zgodovina. 17. aprila ne bomo čistili samo pred svojim pragom. 17. aprila ne smeš manjkati!
Projektu se priključuje tudi Krajevna skupnost Ilirska Bistrica. Na dan akcije bo Info točka pred Domom na Vidmu. Dobimo se med 8.00 in 8.30 uro, nakar se bodo skupine odpravile čistiti določene lokacije.
Zaželjeno je, da se vsi zainteresirani (posamezniki, društva ali skupine) predhodno prijavite za sodelovanje na akciji po tel. št. 71-45-140 ali na mail ksilb@primorska.com zaradi boljše koordinacije in uspeha akcije.
Potrebujemo tvojo pomoč.
Pomagaj polepšati svoje mesto in njegovo okolico tudi ti. Skupaj nam bo uspelo!
Čistilne akcije se bodo odvijale tudi po ostalih krajevnih oz. vaških skupnostih v občini. Za več informacij se obrnite na predstavnike vaše krajevne skupnosti.
Krajevna skupnost Ilirska Bistrica
----------------------------------------------------------------------------------
V organizaciji društva Ekologi brez meja bo 17. aprila 2010 potekala največja prostovoljska okoljska akcija v zgodovini Slovenije »Očistimo Slovenijo v enem dnevu!«. Cilj projekta je povezati 200.000 prebivalcev Slovenije, ki naj bi v enem dnevu iz naše narave očistili več kot 20.000 ton komunalnih odpadkov.
V okviru projekta nastaja tudi prvi vseslovenski digitalni register divjih odlagališč, pri ustvarjanju katerega pomagajo gozdarji, zaposleni na Zavodu za gozdove Slovenije. Ta bo v obliki spletnega zemljevida dostopen vsem občinam in občanom ter bo v pomoč pri organizaciji prihodnjih prostovoljskih in drugih čistilnih akcij.
Zakaj je potrebno očistiti divja odlagališča?
Slovenija je posejana z okoli 50.000 divjimi odlagališči, ki kot magnet privlačijo še več odpadkov. Ocenjuje se, da je ilegalno odvrženih okoli 400.000 ton odpadkov. Skoraj 20 % teh je nevarnih okolju, živalim in človeku. Velik delež divjih odlagališč se nahaja na vodovarstvenih območjih, kjer predstavljajo grožnjo za onesnaženje podtalnice, ki je glavni vir pitne vode v Sloveniji. Zato jih je potrebno nujno sanirati.
Kako bo potekala akcija?
Akcija je zasnovana dvotirno, in sicer prvi del pokriva popis divjih odlagališč, v sklopu katerega se bo naredil tudi digitalni register divjih odlagališč za celotno Slovenijo. Pri čiščenju divjih odlagališč bodo organizatorji povezali vse, ki so že do sedaj organizirali čistilne akcije. Na lokalnem nivoju so to občine, krajevne skupnosti, turistična društva, lovske in ribiške družine, taborniške in skavtske organizacije, planinska društva, gasilska društva.
Drugi del akcije pa se osredotoča na čiščenje razpršenih odpadkov ob sprehajalnih poteh, okolice šol in vrtcev ter na čiščenje pohodniških poti. K temu delu akcije bodo povabljeni vsi vrtci, šole in srednje šole v Sloveniji, k čiščenju planinskih poti pa tudi planinska društva. K akciji so povabljene tudi ribiške družine, ki bodo čistile obrežja rek, potapljači bodo čistili vode, jamarska društva pa brezna in jame.
Kako se lahko ljudje akciji pridružijo?
Vse informacije o projektu lahko bralci dobijo na www.ocistimo.si. Tu se lahko tudi registrirajo in na ta način potrdijo udeležbo na dan akcije 17. 4. 2010. Organizacija tako velikega projekta presega posameznika oz. skupinico ljudi, zato vabimo vse, da se akciji pridružijo že pri sami organizaciji projekta.
Če bi si želeli pomagati pri popisu divjih odlagališč, lahko ta prijavite na www.ocistimo.si, če želite sodelovati pri organizaciji projekta v svoji občini, se prijavite na lokalno@ocistimo.si. Splošne informacije in usmeritve lahko dobite tudi na info@ocistimo.si.
Vse prebivalce Slovenije pozivamo, naj se registrirajo na spletni strani www.ocistimo.si. Le tako bodo organizatorji lahko uspešno logistično načrtovali vseslovensko akcijo. Prijava na Facebooku ni dovolj.
Kje bodo zbirna mesta?
Že sedaj mnoga društva in krajevne skupnosti prijavljajo zbirna mesta po vsej državi. Iz teh se bo na dan akcije usmerjalo prostovoljce do divjih odlagališč. Vsi registrirani prostovoljci bodo okoli teden dni pred akcijo dobili elektronsko sporočilo, katero zbirno mesto je njim najbližje.
Lahko pa s skupino prijateljev »posvojite« tudi svoje divje odlagališče. Prijavite se na www.ocistimo.si in na dan akcije tudi poskrbijo za odvoz odpadkov od divjega odlagališča do zbirne točke za odpadke, ki bo določena v sodelovanju s komunalnim podjetjem v vsaki občini. Šole in vrtci bodo organizirali svoja zbirna mesta in čistili razpršene odpadke.
Se bodo odpadki zbirali po ločenih frakcijah?
Čim večji del odpadkov želimo zbrati ločeno že na zbirnih točkah za odpadke, ki jih bomo določili v sodelovanju s komunalnim podjetjem. Od tu bo komunalno podjetje odpadke v čim večji meri odpeljalo v zbirne centre, od tam pa v obrate za predelavo, kjer bodo odpadki ponovno uporabljeni.
Občine in komunalna podjetja projekt dobro sprejemajo. Akcija bo z obsežno sanacijo divjih odlagališč, izdelavo centralnega registra divjih odlagališč ter vplivom na ozaveščenost in posledično zmanjšanim odlaganjem na divja in legalna odlagališča, prinesla tudi čisto konkretne prihranke državi in občinam, ki jih bodo te, namesto v sanacijo odlagališč, lahko vložile v razvoj in blaginjo občanov. Na ravni cele države bodo ti prihranki znašali na desetine milijonov evrov.
Katere odpadke se bo na dan akcije čistilo?
Cilj je očistiti divja odlagališča komunalnih in kosovnih odpadkov. Nevarni odpadki bodo popisani, informacije o njih pa predane državnemu inšpektoratu. Gradbeni odpadki se v okviru akcije ne bodo čistili, razen, če bodo posamezne občine za ta segment posebej zainteresirane in poslale na dan akcije posebne enote in opremo za čiščenje gradbenih odpadkov (teh namreč ni mogoče odstraniti ročno).
Bogdan Magajna, Zavod za gozdove Slovenije, OE Sežana