Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V torek 11.5.2010 je Komisija za spremljanje poskusnega obratovanja akumulacij Mola in Klivnik, za obdobje poskusnega obratovanja, sprejela spremenjena in dopolnjena Pravilnika o poskusnem obratovanju obeh akumulacij.
Na podlagi dolgoletnih izkušenj pri upravljanju akumulacij, izdelanih analiz in stanja okolja je bilo ugotovljeno, da izkoristljiv volumen akumulacij ne zadošča za pokrivanje dolgih sušnih obdobij. Ta obdobja lahko ob neugodni količinski razporeditvi padavin trajajo tudi polovico leta. V določenih obdobjih leta tako ni mogoče zagotavljati predpisanega ekološko sprejemljivega pretoka v strugi reke Reke in vzdrževati minimalnih predpisanih volumnov v akumulacijah. Zaradi navedenih dejstev je bil s strani upravljalca akumulacij pripravljen Program poskusnega obratovanja, katerega namen je učinkovito in zanesljivo izvajanje poskusnega obratovanja obeh akumulacij v obdobju enega leta in sicer predvidoma do 30.4.2011, čemur bo sledila analiza podatkov in oblikovanje končnega predloga novega pravilnika obratovanja ali podaljšanje poskusnega obratovanja po strokovni presoji.
Temeljna novost v primerjavi z dosedanjim Pravilnikom o obratovanju AK Klivnik in Mola je v spremembi količine izpusta vode iz akumulacij za potrebe bogatenja vodotoka Reke. Po prejšnjem Pravilniku se je bogatenje Reke iz obeh akumulacij začelo, ko je pretok Reke na vodomerni postaji Trnovo na Zareškem mostu v Ilirski Bistrici padel pod 925 l/s, količina izpusta pa se je prilagajala na način, da se je zagotavljal zgoraj navedeni pretok (925 l/s). Z novo sprejetima, začasnima Pravilnikoma se vzpostavi novo dogovorjeni pretok bogatenja, ki znaša 610 l/s. Z bogatenjem Reke se bo torej začelo, ko bo pretok na vodomerni postaji Trnovo padel pod 610 l/s, količina bogatenja pa se bo prilagajala zagotavljanju tega pretoka.
Navedene spremembe v praksi pomenijo to, da se bo z bogatenjem Reke predvidoma začelo nekoliko pozneje, trajalo pa bi dlje časa, s čimer bi se lahko premostilo daljše sušno obdobje. Bogatenje z nižjimi količinami izpusta posledično prinese tudi zmanjšan pretok Reke v sušnem obdobju oziroma v obdobju bogatenja. Pretoke Reke bo v času bogatenja tako za 315 l/s nižji kot v letih do sedaj.