Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Bistriški in postojnski gasilci izvedli skupno usposabljanje reševanja na vodi in iz vode
Včeraj je na akumulacijskem jezeru Klivnik potekalo strokovno usposabljanje gasilskih enot širšega pomena (GEŠP) PGD Ilirska Bistrica in PGD Postojna.
Po lanskoletni vaji skupnega tehničnega reševanja iz avtobusa v Postojni, so se letos odločili, da izpopolnijo svoje znanje o reševanju na Ilirskobistriškem, na jezeru Klivnik. V dogovoru z Ribiško družino Bistrica, Direkcijo RS za vode in koncesionarjem VGP Drava Ptuj, d.o. o. so organizirali gasilsko vajo s čolni na motorni pogon, ki so na stoječih vodah drugače prepovedani.
Kot sta pojasnila poveljnika PGD Ilirska Bistrica, Marko Kreševič, in PDG Postojna, Rok Muhič, so se bistriški in postojnski gasilci na Klivniku preizkusili v upravljanju in rokovanju s čolnom na motorni pogon, iskanju pogrešane osebe, reševanju na vodi in iz vode ter zajezitvi nevarnih snovi. Vajo so izvedli s tremi plovili: raftom in gumenjakom na motorni pogon iz PGD Ilirska Bistrica ter gumenjakom na motorni pogon iz PGD Postojna.
Trideset gasilcev iz obeh društev si je nadelo suho obleko in preizkusilo prednosti oblačila iz neoprena, ki ščiti pred mokroto in nizkimi temperaturami ter se ob stiku z vodno površino napihne in tako onemogoči potapljanje. Pri reševanju utopljenca so uporabili reševalni obroč ter vrv, ki plava na vodi. Simulacijo razlitja nevarnih snovi so uspešno sanirali s postavitvijo baraž, s katerimi so zamejili izlitje.
Vaja je potekala pod strokovnim nadzorom predsednika Gasilske zveze Ilirska Bistrica, Rada Fabca, poveljnika Gasilske zveze, Roberta Škrlja, in poveljnika Civilne zaščite Občine Ilirska Bistrica, Luke Špilarja.
Društvi sta z reševanjem na vodi utrdili dobre medsebojne odnose in učvrstili sodelovanje, ki se je poglobilo že ob nedavnem odpravljanju posledic tornada v Kosezah, ko sta obe društvi priskočili na pomoč z gasilskima avtolestvama s košaro.
Gasilski društvi se zahvaljujeta direkciji za vode, koncesionarju VGP Drava Ptuj in gospodarju Ribiške družine Nejcu Udoviču, ki so omogočili izvedbo reševanja na vodi, in že snujeta načrte za nove vadbene podvige in nadgradnjo obstoječega znanja.