Bitka v Klivniku, tragedija, ki se je zgodila 2. oktobra pred 80 leti, je terjala življenja 34 borcev doma iz naših krajev in krajev sosednjih občin Hrpelj-Kozina in Divača. Tragediji, ki je bila verjetno plod izdaje, je sledil molk, oboje skupaj pa je zaznamovalo številne ljudi v naših in sosednjih krajih.
Prvič se je javno opozorilo na bitko v Klivniku in njene žrtve šele leta 1986, torej po 43 letih od tragedije, ko je bil na Sozah odkrit spomenik padlim žrtvam bitke v Klivniku. Po naslednjih nekaj manj kot 40 letih, ob 80. obletnici, pa, kot je dejal Rado Jurač, smo s spominsko slovesnostjo pod brano jezera Mola poskušali iztrgati iz pozabe na svoj način zamolčano pripoved o bitki za življenje.
Na pobudo Rada Jurača, Jadrana Možine in Ivana Simčiča in v sodelovanju z Društvom za krajevno zgodovino in kulturo Ilirska Bistrica ter pod pokroviteljstvom Občine Ilirska Bistrica so se na včerajšnji spominski slovesnosti udeleženci, med njimi svojci padlih sorodnikov v bitki v Klivniku, poklonili spominu vseh žrtev te tragedije.
Župan, dr. Gregor Kovačič, je v pozdravu iniciativnemu odboru, vsem udeležencem, zlasti pa svojcem žrtev, poudaril, da slovenska samostojnost in državnost temeljita na antifašističnemu boju, zato je prav, da se spominjamo dogodkov, ki nas opominjajo na to dejstvo. "Prav pa je, da se jih spominjamo še zaradi drugega dejstva in to je, da vsaka vojna prinaša gorje. In da se vsaka vojna se na koncu vedno konča s tem, da tisti, ki so udeleženi v spopadu, sedejo za mizo in se dogovorijo. Vsega tega se je treba ves čas zavedati, zato si je treba vedno, vedno prizadevati za mir," je poudaril župan.
Okoliščine, intenzivno dogajanje v času po kapitulaciji Italije, ki so pripeljale do morije v Klivniku, je orisal zgodovinar, kustos Pokrajinskega muzeja Koper, sicer domačin Ivan Simčič, celotno njegovo predstavitev in vire pa lahko najdete v prilogi k tej objavi.
Rado Jurač je prebral odlomek, pretresljivo pričevanje zdravnika, pisatelja, preživelega udeleženca bitke, dr. Bogomirja Magajne, iz njegove knjige Odmev korakov.
V kulturnem programu so nastopili solo pevka Daša Đukić Maljevac, pevka Eva Vatovec ob spremljavi prof. Nine Molina na klavirju, zapeli so tudi članice in člani Ženske pevske skupine Kalina in Moškega pevskega zbora Dragotin Kette.
Po slovesnosti so se udeleženci povzpeli na brano. Ribiči so namreč na gladino jezera, ki je potopilo del območja bitke, spustili venec s sončnimi žarki, žarki upanja.
Prilagamo tudi seznam žrtev bitke v Klivniku.
(Foto: M. R. in D. J.)