Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Vaja evakuacije iz šole in vrtca pokazala, da sta šola in vrtec dobro pripravljena na morebitne nesreče
V petek ob 9.00 zjutraj so se močno zatresla tla v Ilirski Bistrici. Potres je dodobra prestrašil učence Osnovne šole Antona Žnideršiča in otroke iz Vrtca Jožefe Maslo, ki so v spremstvu učiteljev in vzgojiteljev po hitrem postopku zapustili obe zgradbi in se umaknili na varno.
Učenci in učitelji so se zbrali na igrišču, kjer je njihovo zbirno mesto, varna točka označena z zeleno tablo. Pri štetju otrok, oseb s posebnimi potrebami in učencev od prvega do devetega razreda, je namestnica ravnateljice Nataša Olenik opazila, da je pogrešanih devet otrok in trije odrasli, zato so na številki 112 zaprosili za pomoč.
Na klic so se hitro odzvali gasilci iz PGD Ilirska Bistrica s štirimi vozili, opremljenimi za reševanje ob potresu, policisti z dvema policijskima voziloma in reševalci z enim reševalnim vozilom. Predstavniki služb so si po izmenjavi informacij s pomočnico ravnateljice Natašo Olenik razdelili naloge.
Čeprav v prostorih vrtca ni bilo pogrešanih, so gasilci podrobno prečesali vse prostore, da se ne bi kateri od najmlajših skril v omaro. V iskalni akciji pogrešanih oseb na šoli pa se je gasilcem pri preiskovanju objekta pridružil tudi policist-vodnik službenega psa Janez Širca z ovčarjem Conanom, ki je zaznal pogrešane v kletnih prostorih, s pomočjo avtolestev pa se je reševalo najdene pogrešane učence iz višjih nadstropij. S skupnimi močmi so uspešno našli vse pogrešane osebe, ki jih je najprej oskrbela ekipa Nujne medicinske pomoči na lokaciji, nato pa so bili poslani v zdravstveni dom oziroma bolnišnico na nadaljnjo obravnavo.
Po uspešno izvedeni vaji so si učenci razredne in predmetne stopnje lahko ogledali predstavitev vseh sodelujočih vozil, orodja in opreme, gasilci, policisti in reševalci pa so z veseljem odgovorili na vsa vprašanja. Učenci predmetne stopnje so še prisluhnili predstavitvi sistema delovanja civilne zaščite poveljnika Civilne zaščite Občine Ilirska Bistrica Luke Špilarja, mlajši učenci pa so poustvarili dogajanje s pomočjo pravljice.
In kaj je bistvo evakuacije? Otroci in zaposleni so se naučili, da morajo ob nesrečah v najkrajšem možnem času po zapustiti objekt in oditi na varno zbirno mesto, kjer so vsi evidentirani. Šele tedaj se namreč lahko odločijo, da bodo pomagali pri prenašanju poškodovancev ali pa bodo morebiti zapustili prizorišče nesreče in se odpravili domov.
Vsi sodelujoči so bili zelo zadovoljni z vajo, saj so bili vsi pogrešani uspešno najdeni, pomočnica ravnateljice Nataša Olenik pa se je za odlično izvedbo vaje zahvalila vsem intervencijskim službam: gasilcem, policistom in reševalcem.