Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Društvo onkoloških bolnikov Slovenije, ustanovljeno leta 1986, združuje bolnike z rakom, njihove svojce, prijatelje, zdravstvene strokovnjake in vse, ki želijo sodelovati pri reševanju problematike raka, se zavzemati za krepitev zdravja in čim bolj kakovostno življenje z boleznijo. Društvo prispeva k celostni obravnavi bolnikov z rakom, jim nudi oporo, razvija prostovoljno delo in samopomoč, širi znanje o raku in krepitvi zdravja, ozavešča bolnike o pomembnosti aktivnega sodelovanja pri zdravljenju in rehabilitaciji in jih seznanja o njihovih pravicah.
Program Pot k okrevanju – organizirana samopomoč bolnikom z rakom vključuje individualno in skupinsko podporo obolelim in njihovim svojcem. Skupine za samopomoč imajo že več kot tridesetletno tradicijo, trenutno pa je v Sloveniji aktivnih kar dvajset skupin za samopomoč, ena od njih je tudi naša.
Članice ilirskobistriške skupine za samopomoč so začele z obiskovanjem Skupine za samopomoč v Postojni že pred več kot desetimi leti, a so se zaradi slabih prometnih povezav in zahtevnih vremenskih razmer sčasoma odločile, da bi osnovale skupino v domačem kraju in tako se je leta 2013, pred natanko desetimi leti, oblikovala Skupine za samopomoč Ilirska Bistrica, ki deluje v okviru programa Pot k okrevanju Društva onkoloških bolnikov Slovenije. Večina članic skupino obiskuje že od začetka, nekatere so se priključile kasneje, druge so se žal poslovile.
Prvo srečanje skupine je bilo organizirano v prostorih Doma starejših občanov Ilirska Bistrica, ki je vrsto let gostil njihova mesečna srečanja, ob veliki prenovi stavbe pa se je skupina za samopomoč, ki deluje vsak drugi četrtek v mesecu, preselila v prostore Šole za starše v Zdravstvenem domu Ilirska Bistrica, kjer deluje še danes in nudi podporo, pogovor in širjenje o bolezni in okrevanju. Skupina temelji na zaupanju in zaupnosti, je vir vere in moči ter učenja novih znanj, obenem pa tudi prostor prijateljstva in sprostitve.
Zmagovalke v boju proti eni najbolj nevarnih bolezni naših dni svoj navdih in oporo iščejo tudi v likovni umetnosti, kjer je pod mentorstvom članice Damjane Benigar Kaluža nastalo že kar nekaj mojstrovin, od ličnih vazic do slikarskega platna. Najbolj pa so članice ponosne na njihov prepoznavni znak, sliko na platnu, ki je nastala pred štirimi leti v sodelovanju z Ljudsko univerzo Ilirska Bistrica in Večgeneracijskim centrom Točka moči Ilirska Bistrica. »Akril na platnu simbolizira veselje, pozitivno energijo, povezanost in stabilnost, odločnost ter samozavest, vse, kar odlikuje našo skupino,« je pomen slike orisala Damjana Benigar Kaluža, profesorica razrednega pouka in ljubiteljska umetnica. Večer ob pomembnem jubileju pa je zaključila z edinstvenim umetniškim spletom - premiero likovne in glasbene pripovedi Bodi ženska, bodi zdrava. V njej je predstavila svoja dela z žensko figuraliko in jih povezala z razmišljanjem o vlogi ženske, ženski lepoti skozi oči božanstva, narave, materinstva, odraščanja in ljubezni. Skozi zgodbo pa je spregovorila tudi o lastni izkušnji z rakom in jo zaključila s pozitivnim pogledom na življenje. Goriška akademska glasbenica in violinistka Amanda Vidic pa je likovno pripoved čutno povezala z zvoki violine in z izbranimi skladbami, povezanimi z vsebino likovne pripovedi, še dodatno pobožala dušo.
Ob deseti obletnici delovanja so članicam skupine čestitali župan Občine Ilirska Bistrica dr. Gregor Kovačič, direktor Zdravstvenega doma Ilirska Bistrica Boštjan Plešec, vodja organizacijske enote LU Ilirska Bistrica Romana Morano in generalna sekretarka Društva onkoloških bolnikov Slovenije Mirjam Zalar Ribič. Zahvale gostom je izročila koordinatorka skupine Zdenka Kaluža, program, ki ga je povezovala zdravnica, strokovna vodja skupine in strokovna direktorica Zdravstvenega doma Ilirska Bistrica Andreja Vinšek Grilj, pa se je zaključil z mislijo na boljši jutri: »Naj bo današnji dan prežet z upanjem za prihodnost in z veselimi spomini iz preteklosti.«
Foto: Stojan Spetič in Tjaša Kaluža