Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Župan Občine Ilirska Bistrica dr. Gregor Kovačič in direktor Zavoda za medgeneracijsko solidarnost Sopotniki Marko Zevnik sta danes podpisala pogodbo o izvajanju storitve Sopotniki, s čimer bo od vključno 8. januarja 2024 dalje omogočena večja mobilnost starejših občanov v občini Ilirska Bistrica.
Naša občina se je tako pridružila 16 občinam v Sloveniji, ki že sodelujejo z zavodom Sopotniki. V njihovo storitev, ki jo izvajajo že devet let, je vključenih več kot 5100 aktivnih uporabnikov in več kot 270 voznikov prostovoljcev, letno pa opravijo 11.000 prevozov.
Kot je pred podpisom pogodbe povedal župan dr. Gregor Kovačič, je občina Ilirska Bistrica druga največja občina v Slovenija, in čeprav polovica njenega območja ni poseljena, je na drugi, zahodni polovici geografsko razgibanega območja razpršenih 64 naselij, javni potniški promet pa še zdaleč ne zagotavlja nujne mobilnosti občanom. Vasi z mestom sicer povezuje TIC bus po urniku javnega prevoza in ob četrtkih tudi na klic, ne more pa izvajati storitve, kot jo Sopotniki. «Tako da bomo s Sopotniki naredili velik korak naprej k večji mobilnosti starejši do zdravstvenih in podobnih ustanov, pa tudi drugam,« je komentiral župan in se zahvalil na današnji predstavitvi prisotnim kandidatkam za voznice-prostovoljke.
Direktor Zavoda Sopotniki Marko Zevnik pa je pojasnil, da na brezplačne prevoze za starejše pri njih gledajo kot na zelo socialno storitev: »Pravimo, da so starejši na podeželju ujetniki svojih domov. Le stežka se odpravijo kam, le na nujne poti, na primer k zdravniku, saj javnega prometa na podeželju ni. Pogosto so odvisni od pomoči svojih otrok in vnukov, s Sopotniki pa so tega zoprnega občutka biti nekomu v breme razbremenjeni.«
Storitev Sopotniki starejšim omogoča dostop do zdravnika, trgovine, obiske, udeležbo na kulturnih in družabnih dogodkih, na programe za starejše in podobno. Na ta način lažje ohranjajo samostojnost, vitalnosti in dobro voljo, kar je ključno za dostojno in srečno starost.
»Prvič nas običajno pokličejo zaradi obiska pri zdravniku, 75 odstotkov vseh klicev so klici zaradi obiska zdravnika, a ko pridobijo pozitivno izkušnjo s prijaznim voznikom ob pravem času na pravem mestu, ki jih je pospremil do ambulante ali spremljal v trgovini (a ničesar ne storimo namesto starejših, le pomagamo jim na primer pri navigaciji v trgovini ali zlaganju stvari v nakupovalno vrečo), potem tudi pomislijo, da zdaj lahko obiščejo nekoga, ki ga že dolgo niso obiskali ali se udeležijo kulturne prireditve. Za nas je storitev živa takrat, ko opravljamo poleg nujnih prevozov, tudi prevoz za dušo,« je pojasnil Marko Zevnik.
Kako Sopotniki delujejo?
Za prevoze bo na voljo eno izmed obstoječih občinskih vozil, po novem namenjeno Sopotnikom, dacia duster v modri barvi in z oznakami Sopotnikov in občine Ilirska Bistrica.
Prostovoljci boste imeli posebno nalogo – ohranjati vrednoto solidarnosti in medsebojne pomoči. Delo prostovoljcev je preprosto in lepo:
- po razporedu voženj z namenskim vozilom odpeljete starejše po opravkih.
- med prevozom se pogovarjate, izmenjate izkušnje, nasvete, zgodbe.
Vsi zainteresirani za prevoz z območja občine, stari vsaj 65 let in upokojeni, pa boste za rezervacijo prevoza lahko poklicali na telefonsko številko 051 223 226, na kateri se bo oglasila koordinatorka enote Martina Jug ali njena namestnica Sandra Hrvatin, obe zaposleni v občinski upravi.
Za rezervacijo prevoza bo treba poklicati nekaj dni oz. teden dni vnaprej. Najbolje, da takoj, ko izveste za datum pri zdravniku in nekaj dni prej, preden bi šli v trgovino. Ta način bo Sopotnikom omogočal, da bodo prevoz zagotavljali kar največjemu številu uporabnikov. Delovni čas enote za sprejem rezervacij in opravljanje prevozov v enoti Ilirska Bistrica bo od ponedeljka do petka od 7:00 do 15:00. Ob vikendih in praznikih storitev ni na voljo.
Ob rezervaciji prevoza boste povedali, kdo ste, kam ste namenjeni, kdaj potrebujete prevoz, koliko časa bo opravek trajal, ali pri tem potrebujete spremstvo in ali potrebujete tudi prevoz nazaj domov.
Sopotniki bodo prevoze omogočali na relacijah znotraj občine Ilirska Bistrica ter do zdravstvenih ustanov v Postojni, Sežani in Izoli.
Koordinatorka bo rezervacije prevozov smiselno usklajevala med potniki, na primer tako, da bo v primeru več želenih prevozov hkrati nujni prevoz imel prednost pred obiskom trgovine, ki se ga lahko opravi nekoliko kasneje. »Koordinator veliko klicev opravi tudi v zdravstvene ustanove, kjer Sopotnike že dobro poznajo. Včasih je starejšim težko prositi zdravnike za prestavitev termina obiska in če nas pooblastijo za to, to storimo mi za njih. Zdravstvene ustanove se nam rade prilagodijo, saj je tudi v njihovem interesu, da pacientov ne čakajo zaman. Pred tem naročeni starejši namreč pogosto niso prišli na pregled. Zgodi se tudi, da nas iz ambulante pokličejo in predlagajo, naj naslednjič pacienta pripeljemo takrat in takrat," je pojasnil Marko Zevnik.
Zabeleženi bodo tudi vsi zavrnjeni klici, na primer za prevoze na drugih relacijah, za prevoz invalida, ki potrebuje spremstvo ipd. Zavod vsake tri mesece opravi analizo vseh klicev in na podlagi analiz je mogoče storitve v prihodnosti prilagajati oziroma širiti.
Prvo usposabljanje prostovoljcev 14. decembra
Uvodno usposabljanje bomo izvedli 14. decembra med 9. in 12. uro v prostorih Občine Ilirska Bistrica. Pokličete in prijavite se lahko s klicem na telefonsko številko ali 051 223 226, po e-pošti na: info@sopotniki.org ali prek spletnega obrazca: https://www.sopotniki.org/prijava-za-prostovoljstvo.html.
Na uvodnem usposabljanju se bodo sopotniki med seboj spoznali, sodelavci zavoda jih bodo seznanili s pravno ureditvijo prostovoljstva ter z orodji za načrtovanje prevozov, kot so namenska mobilna aplikacija, namenska spletna aplikacija, katere sestavni del je koledar, v katerega vozniki vpisujejo termine, ko so na voljo za prevoze.
Voznik prostovoljec in zavod skleneta tudi dogovor o izvajanju prostovoljskega dela. Zavod poskrbi za zavarovanje, opremo (označena oblačila, kartice), dodatno nezgodno zavarovanje, hkrati pa prostovoljcu zagotavljajo napitek, zajtrk, kosila prek nagovarjanja lokalnih donatorjev, podpornikov storitve. In kot je na današnji predstavitvi povedal Marko Zevnik, so še pred promocijo storitve že podpisali eno donatorsko pogodbo za malice in napitke za prostovoljce in sicer z Davidom Kožmanov (Park Seventeen), ki se je sam obrnil na njih z željo po pomoči. Zagotovil bo donacijo v obsegu enega toplega napitka na dan (kava ali čaj, od ponedeljka do petka) in ene malice na dan (pica ali solata po izbiri). Vsi vpleteni v organizacijo storitve bi bili veseli, če bi bilo donatorjev še več, da bi se breme porazdelilo. Ob tem naj še omenimo, da sta se predstavitve udeležili še dve predstavnici Zavoda Sopotniki, skrbnica donacij in sponzorstev Janja Smrkolj in koordinatorka programov Romana Menhart.
V Zavodu Sopotniki so do danes sprejeli že pet kandidatov za voznike-prostovoljce, 10 voznikov je optimalno število, še bolj pa je, če jih je čim več.
Sopotniki so več kot prevoz. Prostovoljci so srce Zavoda Sopotniki
Storitev temelji na prostovoljstvu, kar je velik plus, ocenjujejo v zavodu. Vozniki so prostovoljci, ki opravljajo delo s srcem, to pa se vidi v kakovosti opravljenega dela. Prostovoljci-vozniki pa so tudi družabniki in spremstvo starejših, so vsi tisti, ki lahko svoje obveznosti uskladijo s prostovoljskim delom.
Vabimo vse ljudi dobre volje, ki radi pomagate in se radi družite s starejšimi, da postanete prostovoljci in s tem del velike ekipe, ki ji je mar za boljše življenje starejših.
Več o prostovoljskem delu si lahko preberete na: https://www.sopotniki.org/zelim-sodelovati.html .
Vabljeni, da skupaj z nami ustvarjate zgodbo, v kateri smo človek človeku sopotnik.
Več o Sopotnikih tudi na: