Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Pisalo se je leto 2003, ko so se člani FD Gradina prvič zbrali in pod taktirko Marije Pie Mizgur in Barbare Jenko pričeli s plesnimi vajami. Vaje pa niso bile strogo le vaje, ampak so se člani vmes radi šalili, se pogovarjali in se veselo družili. Enkrat ali dvakrat tedensko so si rezervirali čas za ples. Novih plesnih korakov jih je učil tudi Antun Jeger, nato je mentorstvo prevzela Adrijana Širca, strokovni vodja skupine pa je postal Romeo Volk.
Kot se člani Gradine radi spominjajo, so z veseljem hodili na pomerjanje bistriških noš k Suzani Janežič v Dobropolje, kjer so lahko občudovali dovršene skice Romea Volka, za Ples na Bukovci pa so na primer obleke zbirali tudi med starimi kosi garderobe in po zaprašenih omarah.
Tako so se lahko oblekli vsakemu plesu primerno: zaplesali so plese s tržaškega, istrskega in bistriškega območja, na koncertu pa so zasijali v primorskih, bukovških in bistriških nošah ter celo v pustnih kostumih.
Leta 2012 so na državnem srečanju Le plesat me pelji s plesi z Velike Bukovice pometli s konkurenco in prepričljivo osvojili prvo mesto, tri leta pozneje pa so za Pustni ples v Sokolskem domu prejeli zlato priznanje.
Gradina je v dveh desetletjih delovanja gostila številne dogodke, npr. Ples brez mej, na katerem so sodelovale tudi folklorne skupine iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Italije, člani društva pa so se udeležili tudi številnih mednarodnih folklornih festivalov, na srečanje folklornih skupin so se odpravili celo na Slovaško. Večkrat so obiskali studio TV Koper-Capodistria, kjer so se predstavili v oddaji Dobro jutro, redno pa so s svojo prisotnostjo razveselili tudi poslušalce Radia 94 in oddaje Prijatelji ostanimo prijatelji.
Skupaj so bili in so v veselju in v žalosti. Leta 2016 so se poslovili od harmonikaša Viktorja Mikuletiča, dve leti pozneje so ostali še brez klarinetista Joška Mohorčiča, v začetku 2019 pa jih je zapustila še plesalka Bojana Miškić. Člani Gradine so prepričani, da jih še vedno vodijo in spremljajo »od zgoraj«. Leta 2016 sta se jim kot dar iz neba pridružila harmonikaša Blaž in Nejc, ki sta pokrila vse njihove dogovorjene nastope v BIH in drugod.
Posebno mesto v skupini njegove none zaseda Tim, ki je že od vsega začetka del Gradine, saj je bil skupaj z mamo Adrijano redno na vajah, kjer je zvesto poslušal, kako je Viktor raztegoval meh in se že kot otrok učil igranja na harmoniko.
Po koroni so se znova zbrali na pobudo Milene Drempetič, ki je pripravila nov splet. Skupina znova redno pleše a polna zasedba je ta večer žal izostala, saj je na vrata nekaterih potrkala bolezen.
Gradina je z gosti pripravila pravi praznik folklore
Kljub okrnjeni zasedbi, je Gradina pripravila nepozaben večer, ki so ga popestrili otroci od 1. do 4. razreda OŠ Toneta Tomšiča Knežak, ki plešejo, pojejo in obujajo stare običaje kot Otroška folklorna skupina Tuščak Bač, ki ustvarja pod mentorstvom Nataše Frank in Tanje Blažek. Otroci so pripravili pravcato božično zgodbo ob pripovedkah Tončke Porta.
Iz Knežaka so prišli tudi mladi Nik, Maks in Enej in zaigrali viže, ki so se jih naučili v Glasbeni šoli Vilija Marinška.
Z bogatim ljudskim izročilom s Krasa je postregla Folklorna skupina Kraški šopek iz Sežane, uveljavljena Pevska skupina Vasovalci pa je navdušila z ubranimi brkinskimi ljudskimi napevi.
Občinstvo je z velikim aplavzom pozdravilo še ene domačine, ansambel Lojzeta Bajca s prijatelji, poznanega po slovenski narodno zabavni glasbi ter organizaciji dobrodelne prireditve Iz srca za srce, na kateri so se zbrale glasbene skupine iz celotne občine.
Za zaključek folklore pa je poskrbela še ena gostujoča skupina: Brkinska banda Folklorne skupine Brkini. Dekleta in fantje, oblečeni v mašna oblačila brkinskega podeželja iz začetka 20. stoletja, so poprijeli za staro kmečko orodje, kot so grablje, kosa, žagon, pokrovače, starinski boben in v družbi harmonike predstavili Brkinsko in Bistriško polko.
Jubilantom je čestital tudi župan dr. Gregor Kovačič in jim zaželel, da bodo še naprej tako ustvarjalni, predstavnik območne izpostave JSKD Ilirska Bistrica pa je zaslužnim podelil bronasta, srebrna in zlata Maroltova priznanja.
Za konec so vsi nastopajoči z občinstvom zapeli skladbo V dolini tihi in se na odru zavrteli ob neuradni slovenski himni, Golici.