Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Avtomatski eksterni defibrilator oziroma zunanji defibrilator (AED) je naprava, ki s pomočjo električnega sunka lahko ponovno požene srce in s tem tudi reši življenje. Ta življenjsko pomemben pripomoček je odslej na voljo vsem uporabnikom Športnega centra Trnovo in prebivalcem okoliških hiš in blokov, ki bodo priskočili na pomoč ljudem, ki doživijo nenaden zastoj srca.
Občina Ilirska Bistrica je z donatorskimi sredstvi Zavarovalnice Triglav v višini 2.000,00 evrov od dobavitelja Defib AED d. o. o., kupila defibrilator Defibtech Lifeline AED in AED omarico za zunanjo namestitev, ki je zaradi večje prepoznavnosti in vidljivosti obarvana v živo rumeno barvo in je označena z napisi AED.
Defibrilator je enostavna in varna naprava, primerna za uporabo tudi za laike z manj izkušnjami nudenja prve pomoči, saj so vsi koraki vodeni glasovno in z uporabo svetlobnih znakov na gumbih.
Kako pomagamo?
Pri človeku, ki se je zgrudil na tla, najprej preverimo, če diha, in sicer tako, da k obrazu bolnika prislonimo uho in lice, da slišimo, čutimo, z očmi pa gledamo, če se prsni koš dviga. Če bolnik diha, ga damo v položaj za nezavestnega, če ne diha, takoj pokličemo pomoč na 112 in povemo:
Takoj ko smo ugotovili, da oboleli ne diha, in smo poklicali pomoč, pričnemo s temeljnimi postopki oživljanja: 30 masaž : 2 vpiha. Odpremo AED in elektrode defibrilatorja namestimo na gol prsni koš, tako da lahko električni sunek potuje prek srca po najmanjši možni poti (desna ključnica, ter prsni koš pod rameni na levi strani). Ko prižgemo defibrilator in nalepimo elektrode na ponesrečenca se od njega odmaknemo, da defibrilator diagnosticira, če je potreba po električnem sunku. Po diagnosticiranju in potrebnem električnem sunku je obvezno, da je v stiku z defibrilatorjem samo ponesrečenec, drugače električni tok potuje tudi čez osebo z normalno delujočim ritmom srca in ga vrže iz ritma.