Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Svojci v službo in po opravkih, starejši v dom na druženje in sprostitev
Zaradi povečanega povpraševanja po dnevnem varstvu starejših smo maja lani vzpostavili delovanje dnevnega centra v prostorih Prizidka II. Aktivnost je lepo zaživela in skupina je zapolnjena čez vse leto. Veseli nas, da je Občina Ilirska Bistrica prepoznala potrebe po novih oblikah oskrbe starejših in smo preko javnega razpisa, skupaj z Zavodom za zaposlovanje, iz programa Javnih del dobili novo sodelavko, ki bo še dodatno pripomogla pri kvalitetnem izvajanju programa dnevnega bivanja v centru.
Dnevno varstvo je oblika institucionalnega varstva, namenjena posameznikom, ki še ne potrebujejo celodnevne, stacionarne oskrbe in si želijo oziroma potrebujejo pomoč, nadzor ali organizirano obliko bivanja le za določeno število ur dnevno. Osnovni kriterij za vključitev oseb v dnevno varstvo za razliko od celodnevnega varstva je, da se uporabniki dnevno vračajo domov.
Aktivnosti se izvajajo od ponedeljka do petka med 7. in 15. uro. Uporabniki se lahko vključujejo tudi po posameznih dnevih. V času bivanja imajo na voljo obroke, rekreacijske, sprostitvene, ustvarjalne, miselne dejavnosti in počitek. Skupina je majhna, zato se uporabniki v njej počutijo še toliko bolj varno in domače.
Svojci so zadovoljni, da pri nas dobijo koristne informacije in nasvete o oskrbi njihovih bližnjih. Razbremenijo se tudi psihično, saj se v stiski lahko vedno obrnejo na zaposlene. V času, ko je svojec v dnevnem bivanju, so lahko bodisi v službi, bodisi uredijo opravke ali si zgolj spočijejo. To je zanje pomembno, da lahko preostali del dneva namenijo skrbi za starejšega. V centru je čez mesec prisotna ista oseba, ki zelo dobro pozna uporabnike. Glede na to, da ima večina uporabnikov ob odločitvi za dnevno bivanje demenco, zaposleni opažajo, da je vključitev lažja v začetnih oblikah bolezni. Takrat oseba razumsko sprejme novo okolje, se nanj hitro privadi in naveže. Videti je, da se uporabniki dnevnega centra hitreje prilagodijo na eventuelno celodnevno bivanje v domu. Dobra plat dnevnega bivanja pa je tudi v tem, da uporabniki tu srečujejo svoje sovrstnike in znance. Taka druženja krepijo njihove občutke povezanosti in pomembnosti.
Osamljenost je za starejše ljudi pogosto največji problem, ki posledično zahteva davek tudi na zdravju. Vključevanje v programe, kot je dnevno varstvo, je v razvitih državah zelo uporabljana opcija, ko želimo hkrati izboljšati kvaliteto življenja starejših in podaljšati njihovo bivanje doma.
Odločitev za obiskovanje dnevnega centra je včasih za svojce iz tehničnega vidika zahtevna, saj se vaš dnevni urnik ne pokriva vedno z bioritmom starejših. Morda pa vam v takem primeru pri prevozu lahko priskočijo na pomoč drugi sorodniki, sosedje ali prijatelji.
Če se vam zdi ideja o obisku našega dnevnega centra zanimiva, se lahko obrnete na socialno službo doma (Mihaela Kukolj, mag. socialnega dela, tel. 05 714 08 13).
DSO Ilirska Bistrica