Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Uporaba folije, v katere so ovite senene in silažne bale, narašča. Kljub številnim prednostim teh agro-stretch folij pa je ena izmed glavnih težav folija, ki po uporabi postane odpadek, še zlasti, če je odvržen v naravo. Toda vsakdo lahko odpadno folijo pripelje v zbirni center za odpadke in pri tem pridobi dobropis za nakup nove.
Večji kot je ekonomski razvoj držav in kmetij, večja je uporaba folije. V Evropski uniji se na leto uporabi 500 000 ton folij, v Sloveniji 1200 ton.
Če bi v Sloveniji v zadnjih dvajsetih letih v naravi ostal le odstotek odpadne folije, bi to pomenilo 200 ton odpadne plastike odvržene v naravi.
Upravljanje odpadne folije postaja eno izmed najpomembnejših ekoloških in kmetijskih vprašanj, ki sta se ga lansko leto tudi v okviru sodelovanja v okviru Odbora za čisto Reko pri JZ Škocjanske jame lotili Občina Ilirska Bistrica in JZ Komunala Ilirska Bistrica. V Zbirnem centru Ilirska Bistrica v Globovniku je mogoče brezplačno oddati odpadno folijo.
Občina in Park Škocjanske jame sta financirala poseben zabojnik (kotalni zabojnik), partnersko podjetje Virc. d. o. o. pa poskrbi za končno obdelavo odpadka.
Odpadno folijo je v zbirnem centru mogoče oddati vse leto od ponedeljka do petka med 8. in 14. uro.
Lahko je dostavljena v večjih vrečah ali v rinfuzi na prikolici ali drugem prevoznem sredstvu. Ob vstopu v zbirni center se folijo stehta, stehtane količine in osebne podatke kmetovalca (te samo ob prvi oddaji) pa se nato vnese v namensko aplikacijo. Z vidika lastnih stroškov je najbolj optimalno, da se kmetovalec odloči za dovoz, ko zbere 200 kilogramov ali več folije. Pri oddaji mora imeti pri sebi KMG-MID številko in elektronski naslov, ki sta osnova za izdajo tehtalnega in evidenčnega lista, s katerim bo lahko inšpekcijskim službam dokazoval pravilnost ravnanja z odpadkom. Tehtalni in evidenčni list kmetovalec prejme po tem, ko je odpadna folija predana v reciklažo.
V štirih mesecih zbranih več kot deset ton odpadne folije
Sistem brezplačnega prevzemanja odpadne folije je uspešen, primeren tudi za manjše kmete, ki ne uporabljajo balirk. Partner v projektu Virc, d. o. o. posameznemu kmetovalcu prizna dobropis ob nakupu nove folije direktno pri njem oziroma pri njegovih partnerskih trgovinah, višina dobropisa pa je odvisna od količine v zbirni center pripeljane folije.
V izvajanje te storitve je v Občini Ilirska Bistrica prijavljenih 17 kmetov. Količina do sedaj zbrane folije (zadnji štirje meseci) znaša 10480 kilogramov. Letos 8. marca je bil opravljen prvi odvoz odpadne folije v količini skoraj devet ton.
Z Občine Pivka so poročali o 76 sprejemih silažne folije skupne teže 18 ton v letu 2023 v njihovem zbirnem centru. Običajno kmetija v letu folijo pripelje enkrat ali dvakrat, nekateri dvakrat ali trikrat, dve večji kmetijski enoti pa sta folijo lani pripeljali petkrat in šestkrat.
Čistili odpadke ob Reki in prav folije so najbolj pogost odpadek
Park Škocjanske jame in Ribiška družina Ilirska Bistrica sta v soboto 23. marca ob svetovnem dnevu voda, ki je 22. marec, čistila odpadke ob strugi reke Reke. Udeležili so se je ribiči, raftarji, člani Odbora za čisto reko pri Parku škocjanske jame, zaposleni v tem parku in v Javnem podjetju Komunala Ilirska Bistra ter jamarji, nekateri so odpadke zbirali iz čolnov, ostali na kopnem. Zbrali so približno pet kubičnih metrov smeti, večinoma prav folije bal, pod določenim pašnikom res veliko količino, zato vsi pozivajo kmete, ki uporabljajo folije, da te zbirajo in jih pripeljejo v Zbirni center Ilirska Bistrica.
Več o ravnanju z agro-strech folijah tudi na povezavah:
Projekt Recikel agro-stretch folije - Agrofolija in
DJ
(Foto: Arhiv Odbor za čisto Reko pri PŠJ)
S spletne strani JP Komunala Ilirska Bistrica