Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V petek, 19. aprila 2024, je Kettejevo dvorano Doma na Vidmu preplavila pesem pevk in pevcev Mešanega pevskega zbora Avgust Šuligoj, ki že štiri desetletja s svojim glasom in petjem skrbijo za ljudsko izročilo in pletejo prijateljske vezi.
O štirih desetletjih plodovitega delovanja MePZ Avgust Šuligoj je spregovorila Danica Pardo, dolgoletna pevka, zvesta sopotnica zbora, pesnica in tekstopiska, ki je ustvarila številna besedila. Njej v čast je zadonela tudi njena avtorska skladba Pridi, ki jo je deklamiral Franc Gombač, vsestranski kulturni ustvarjalec.
Častno mesto v zboru zaseda Dimitrij Grlj – Mitko: učitelj, glasbenik in dolgoletni zborovodja Mešanega pevskega zbora Avgust Šuligoj, zbor pa se je za delovanje zahvalil tudi Bredi Poljšak, dolgoletni pevki in predsednici upokojenskega pevskega zbora. Veselje do petja jim je krepila in jim še krepi zborovodkinja Anamarija Surina, za motivacijo in pomoč pa so se zahvalili tudi Karmen Šepec, predsednici Društva upokojencev Ilirska Bistrica.
Slavljenci so na jubilejni večer v svojo družbo povabili tudi mlade glasbenice in glasbenike, ki so jim pomagali pričarati edinstven večer, poln spominov in doživetij. Lea Celin (klavir) , Polona Zadnik (kitara), Maja Kastelic (bas kitara), Tina Šajn (tamburica), Dejan Jenko (harmonika) in Jaka Ribič (tolkala) so poskrbeli za glasbeno spremljavo pestrega glasbenega programa, ki se je dotaknil ljubezni do domovine, naklonjenosti do veselja in kapljice rujnega, šaljivih vsebin in ljubezenskih stihov.
Zboru je za uspešno pot čestital tudi dr. Gregor Kovačič, župan Občine Ilirska Bistrica, priznanje Primorska poje pa je predsednici zbora Bredi Poljšak izročila Janja Konestabo, predsednica Zveze pevskih zborov Primorske. Za aktivno sodelovanje na področju ljubiteljske glasbene dejavnosti sta se za prehojeno pot pevkam in pevcem v imenu JSKD, območne izpostave Ilirska Bistrica poklonila Elka Možina in Igor Štemberger, ki sta podelila jubilejne Gallusove značke in priznanja zaslužnim.
Program je s pesniškim navdihom povezovala Tadeja Logar Surina, profesorica slovenskega jezika na Gimnaziji Ilirska Bistrica.
Zgodovina upokojenskega zbora
Zapis o ustanovitvi sprva moškega, nato mešanega pevskega zbora Društva upokojencev Ilirska Bistrica sega v februar 1984, ko je Dimitrij Grlj zavihtel svojo dirigentsko palico in usmerjal zbor vse do leta 2010, kar ga uvršča kot dirigenta z najdaljšim stažem uvršča v zgodovino organiziranega petja. Za kratek čas sta vodenje prevzeli zborovodkinji Irena Rep in Janja Konestabo, od leta 2010 pa nad zborom bdi Anamarija Surina.
Leta 2004 se je zbor preimenoval v Mešani pevski zbor Avgust Šuligoj Društva upokojencev Ilirska Bistrica, kot poklon ustanovitelju in dolgoletnemu vodji mladinskega pevskega zbora Trboveljski slavček Avgustu Šuligoju, našemu rojaku, ki se je rodil v Dolnjem Zemonu in je imel odločilne zasluge za umetniški prerod slovenskega mladinskega petja med obema vojnama.
Pester nabor nastopov in številna priznanja
MePZ Avgust Šuligoj je dobitnik bronaste in srebrne plakete Občine Ilirska Bistrica, za redno udeležbo in predanost slovenski pesmi na Taboru slovenskih zborov v Šentvidu pri Stični pa je prejel posebno priznanje. Zbor beleži nastope na odru domače kulturne dvorane, nastope ob dogodkih društva, občinske revije pevskih zborov, revije Primorska poje, revije pevskih zborov upokojencev Primorske in srečanja upokojencev Slovenije, Festival za tretje življenjsko obdobje v Cankarjevem domu v Ljubljani, božične koncerte, novoletna srečanja, komemoracije, proslave, jubilejne koncerte, prijateljska srečevanja in praznovanja.
Ob čestitkah, ki so ob pomembnem jubileju deževale iz vseh strani, je pomen slovenske besede izpostavila Danica Pardo, ki si želi, da bi tudi v mladem rodu vzklila večja zavest za domačo besedo in bi mladi, ne glede na to, kaj se zgodi, vedno vedeli, »kdo smo in kje smo doma«.