Moški pevski zbor Dragotin Kette z zborovodkinjo Janjo Konestabo, ki predseduje tudi odboru prireditve Primorska poje je v soboto, 18. maja, na odru Doma na Vidmu v Ilirski Bistrici gostil Moški pevski zbor Le Voix d'Est, Glas z Vzhoda, ki ga vodi André Kogovsek od ustanovitve zbora leta 2014.
Gostujoči zbor je zapel v slovenskem, francoskem, nemškem, švedskem, baskovskem, irskem in italijanskem jeziku, pevci pravijo pa, da zapojejo kar v 15 jezikih in narečjih. Zapeli so seveda tudi domači pevci zbora Dragotin Kette, na koncu koncerta, prisrčnega, sproščenega, toplega pevskega večera, na katerem sta se odlično odrezala oba zbora, in ki ga je deloma tudi v francoskem jeziku povezovala Dragica Jaksetič, pa so v dvorani zadonele skupaj zapete Vodopivčeve Žabe in to brez ene skupne vaje.
Po koncertu so pevci in njihove sopotnice nadaljevali druženje ob večerji. Domačini se nismo mogli načuditi francosko govorečim pevcem, ki so nam zapeli številne slovenske pesmi, celo nekatere, ki so z naših repertoarjev že izginile oziroma so skoraj pozabljene, na primer Le vkup, le vkup uboga gmajna). Nekateri gostje so se pridružili Kettejevcem celo, ko so ti peli zahtevno Kettejevo Na trgu.
Potomci izseljencev v nekdaj rudarski Aumetz
Zgodba pevskega zbora (
Les Voix de l'Est, chœur d'hommes de Lorraine, France (lesvoixdelest.com), ki je doma v Aumetzu, manjšem francoskem kraju v bližini meje z Belgijo, Luksemburgom in Nemčijo (dežela Lorena), je zelo zanimiva. Zbor vodi (po naše) Andrej Kogovšek, zbor pa je spremljala in na odru predstavljala dirigentova sestra Marie Lebrun. Njuna stara starša sta se - eden iz Mosta na Soči, drugi pa z Idrijskega - leta 1924 s trebuhom za kruhom odpravila v svet, v Aumetz, v katerem je deloval rudnik železa. Podobna je zgodba tudi drugih pevcev, katerih starši in oni sami so bili že vsi rojeni v Franciji. Dediščino prednikov pa ohranjajo skozi pesmi, zato ne čudi njihov jezikovno zelo bogati repertoar.
Zanimivo je tudi, da dirigent Andrej Kogovšek živi na Irskem, se enkrat mesečno udeleži pevskih vaj v rodnem kraju, pevske vaje pa izvajajo tudi s pomočjo spletne aplikacije, ki jim omogoča stik in delo na daljavo.
Pevci iz Aumetza niso prvič gostovali v Sloveniji, prvič pa so gostovali v Ilirski Bistrici. Po zaslugi Marie Lebrun, ki Slovenijo obišče vsako leto, si skupina ob vsakem gostovanju ogleda tudi del naše države. Ob tokratnem tridnevnem obisku, poleg koncertov na našem odru in v Slavini, obiskali še Goriška brda, se z muzejskim vlakom odpeljali v Bohinj, obiskali Maribor in se s splavom vozili po Dravi.
V Aumetzu na njihovem festivalu Mines en Choeurs (dobesedni prevod rudniki v zborih) pa je lani gostovala na primer pivška pevska skupine Studenec. Nepozabni večer, prisrčno srečanje dveh pevskih svetov v Ilirski Bistrica se končalo s povabilo našim pevcem na festival Mines en Cheurs 2025.
Posnetek dogodka TV Galeja si lahko ogledate
tukaj .