The Sunday Times je pred kratkim objavil reportažo, coverstory, na petih straneh, z naslovom
One train,
three countries and a £7 ticket: Europe' newest rail trip (En vlak, tri dežele in vozovnica za sedem funtov: najnovejši evropski izlet po železnici), ki pomeni veliko promocijo za kraje, ležeče ob progi. Preberete si jo lahko
tukaj.
Novinar Tristan Surmer se je za podaljšani vikend odločil, da bo preiskusil novo železniško povezavo od Trsta skozi Ilirsko Bistrico do Reke, ki omogoča hop-on, hop off potovanje, torej s prekinitvami na posamezni lokaciji. Uvodoma predstavi habsburško zgodovino in zapuščino Trsta, obišče tudi Miramar, dan kasneje pa prečka železno zaveso iz časov hladne vojne. Na vlak se vkrca ob 7.30 na Opčinah.
Ob 8.54 izstopi v očarljivem slovenskem mestu Ilirska Bistrica, ki je v prejšnjem stoletju (dobesedno navede od leta 1918) spadalo v pet različnih držav in v katerem so med vojnama Italijanski oblastniki (overlords) zgradili 60 milj gozdnih cest. Te so postale kolesarske steze v slovenskem najbolj bike-mad town, kolesarsko norem mestu. Z električnim kolesom, sposojenim v turistični pisarni v centru mesta si je za 22 funtov izposodi e-kolo in se z njim poda v zeleno sijočo gozdno pokrajino.
V reportaži omenja bistriške mline in delček bistriške zgodovine, predstavi tipično hrano, sauerkraut (dobesedno kislo zelje), ki so ga sem zanesli Francozi med gradnjo železnice, nato pa obišče Andreja Bergoča in Sonjo Prosen v njuni obnovljeni hiši za turiste Belakapa. Novinar je navdušen nad degustacijo različnih vrst medu, okušanjem slovenskih vin in sira, gostitelja pa ga po v Belakapi prespani noči pogostita še z zajtrkom, pripravljenem iz domačih jajc in zelišč iz domačega vrta.
Ob 8.55 se vkrca na vlak proti sončni hrvaški obali. Občuduje Opatijo in njeno imperialno dediščino, obalno pot lungomare, hotele in gostilne, reportažo pa zaključi še z doživetji tretjega dne na Reki, Trstovi živahni dvojčici, saj sta prav na ta dan v mestu tekaški maraton in outdoor jazz festival. Občuduje reško pristanišče in palače, ki ga obdajajo, obišče eno izmed njih, ki je bila nekdaj del tovarne sladkorja, danes pa je Muzej mesta Reke, in zadnje jutro še reško ribjo tržnico in kosilo, za kaero tu odšteje 30 funtov, medtem ko bi jih v Londonu 100. Želja po obisku ima še veliko, vendar mora zapustiti aristokratski Adriatik, se ob 18.25 vkrcati na vlak za Trst, kjer sonce zahaja za slovenskimi griči in italijanskimi villas.