Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V bližini Ostrožnega Brda so tamkajšnji prebivalci spomladi leta 1944 v pičlih štirinajstih dneh postavili partizansko bolnico, poimenovano Zalesje. Delovala je do začetka leta 1945. Vodil jo je ruski vojaški zdravnik Mogamed Gadžijev – Mišo.
Njegov sin, Eldar Gadžijev, tudi znani zdravnik, je napisal, da »so se med delovanjem Zalesja uveljavile najplemenitejše vrednote, vzajemnosti, sodelovanja, spoštovanja življenj in odpovedovanja v korist ranjenih in bolnih«, vrednote ki so pomembne tudi danes.
V spomin na partizansko bolnico sta Krajevna skupnost Ostrožno brdo in Pokrajinski muzej Koper Enota Ilirska Bistrica, 1. junija letos v vaškem domu na Ostrožnem Brdu pripravila Spominski dan partizanske bolnice Zalesje. Dogodek je vpeljala pesem Lipa zelenela je, v nadaljevanju pa je sledilo krajše omizje z naslovom Zdravstvo med vojno in danes, ki ga je vodila Ivica Smajla.
Srčnost in pogum
Poudarila je, da so v narodnoosvobodilnem boju delovali že izšolani strokovnjaki, a tudi študenti in medicinske sestre z začetka šolanja. A nikomur ni manjkalo srčnosti in poguma, da so se zmogli in znali preudarno odločati sami, torej brez mentorjev, in so tako reševali življenja. Učili so se sproti in kopičili znanje ter izkušnje, niso imeli poprejšnje prakse in seminarjev, tudi bolnišnična oprema je bila borna. Bili so unikum v okupirani Evropi. Uporabili so, kar so imeli pri roki, njihovo temeljno vodilo pri tem pa je bilo: ne škoditi! Zato ne smemo pozabiti teh pogumnih mladih ljudi, ki so postavili temelje našega zdravstva. Prav tako ne smemo pozabiti vseh tujih zdravnikov in medicinskega osebja, ki so zrasli z našo zemljo in ljudmi, postali del naše osebne in nacionalne zgodovine.
V kulturnem programu sta z ljudskimi in partizanskimi pesmimi nastopili pevska skupina Studenec iz Pivke in vokalna skupina Brkinci. V akustičnemu okolju šolskega razreda nekdanje šole, ki je zdaj vaški dom, sta pevska zbora ustvarila izjemno ozračje. Zbrani so pevke in pevce nagradili z gromkim aplavzom.
Vzneseno slovo
Na koncu programa sta se organizatorja Spominskega dneva partizanske bolnice Zalesje, Krajevna skupnost Ostrožno brdo in Pokrajinski muzej Koper Enota Ilirska Bistrica, zahvalila vsem, ki so povsem prostovoljno sodelovali pri izpeljavi spominskega dneva. Program v vaškem domu se je končal vzneseno, seveda s pesmijo Vstala Primorska.
Po programu v vaškem domu so se vsi, ki so si želeli ogledati rekonstruirano partizansko bolnico Zalesje, zbrali pred poslopjem vaškega doma in se pod vodstvom Mateje Kakež iz Pokrajinskega muzeja Koper in ob spremstvu domačih fantov odpravili do Partizanske bolnice Zalesje. Ob vrnitvi je udeležence sprehoda do partizanske bolnice čakal slastni pasulj - skuhala ga je Alenka z Ostrožnega Brda ob pomoči sokrajank, ženske iz vaškega društva Suhorje pa so udeležence tega prvega spominskega dne razvajale s sladkimi dobrotami. Seveda se je bilo mogoče tudi odžejati. Mnogi so si ogledali spominsko sobo v vaškem domu, si kupili brošuro o partizanski bolnici Zalesje, spominsko majico in podobno.
Naj postane tradicija
Dogodek smo sklenili z mislijo, da bi se v spomin na Partizansko bolnico Zalesje želeli srečati na Ostrožnem Brdu tudi naslednje leto in da bi pohod postal tradicionalen.
Posnetek prireditve si lahko ogledate tukaj.
Gorazd Maslo