Javnosti je do 30. oktobra omogočeno dajanje predlogov in pripomb na objavljeno pobudo. V enakem roku občina predloži vse podatke iz svoje pristojnosti, pomembne za prostorsko načrtovanje. Pobudi (in tej objavi) je priložen tudi obrazec za podajo predlogov in pripomb, na katerega lahko v času trajanja javne objave zainteresirani občani oziroma druga javnost vpišejo svoje predloge ali pripombe.
Opis
Po Občinskem prostorskem načrtu Občine Ilirska Bistrica je dopustna gradnja objektov, namenjenih izkoriščanju obnovljivih virov energije le do deset megavatov (MW) instalirane moči. Ker načrtovano polje vetrnih elektrarn presega to mejo, njegova skupna instalirana moč je 63 MW, se umestitev v prostor izvede po postopku državnega prostorskega načrtovanja (DPN).
Pobuda za DPN se nanaša na vetrno polje, ki bi obsegalo devet vetrnih elektrarn po 7 MW (vetrnica na Griškem polju pri Dolenji vasi v Občini Divača ima 2,3 MW nazivne moči), zgraditev dostopnih cest do posameznih vetrnic, postavitev povezovalnih 20 kilovoltnih (kV) elektroenergetskih podzemnih kablov. Skupna instalirana moč polja vetrnih elektrarn (PVE) Ilirska Bistrica bi znašala 63 MW. Načrtovani elektroenergetski kabli bi se v obstoječe elektroenergetsko omrežje vključilo v obstoječo razdelilni transformatorski postaji (RTP) Ilirska Bistrica, v kateri bi se uredilo transformatorske naprave in polja za vključitev 110 kV kablovoda.
Vetrnice bi stale na planoti, na od 600 do 1000 metrih nadmorske višine, vzhodno od Ilirske Bistrice in Šembij v smeri sever - jugovzhod. Območje poteka po vrhovih hribom Pušlji hrib, Jezerski hrib, Stražica, Volčji hrib, Mrenovkin hrib, Doganov hrib, Gabrovec in Habrica. Posamezna VE bi bila sestavljena iz temelja, premera približno 15 - 20 metrov, stolpa višine med 100 in 175 metri z generatorjem ter elisami premera med 115 in 180 metri. V stolp ali obenj bi se umestilo transformator moči sedem MW. Za vsako stojno mesto vetrne elektrarne bi se uredil plato dimenzije približno 40 krat 80 metrov. Stojna mesta so od naselij oddaljena približno 1400 metrov.
Območje pobude za DPN obsega širše območje, znotraj katerega so na podlagi okoljske preveritve in študije variant možne optimizacije lokacij stojnih mest, moči in velikosti VE, dostopnih poti, tras kablovodov in rešitev priključitve PVE v elektroenergetski sistem.
Dodatne informacije lahko najdete v prilogah.
Pripravljalec in pobudnik organizirata javno predstavitev pobude v četrtek, 17. oktobra 2024, ob 16.30 v Domu na Vidmu v Ilirski Bistrici. Javnost v času javne obravnave da predloge in pripombe tudi na javni predstavitvi ali jih pošlje po elektronski pošti na naslov ministrstva
gp.mnvp@gov.si .
Posnetek javne predstavitve pobude, ki jo je snemala TV Galeja, si lahko ogledate
tukaj.