Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Osrednja govornica letošnje proslave ob dnevu kulture je bila dr. Urška Perenič, profesorica nemščine in slovenščine, literarna zgodovinarka, literarna teoretičarka ter redna profesorica za slovensko književnost na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Pereničeva, ki sodi med najdejavnejše raziskovalce na področju literarne vede in je avtorica mnogoštevilne znanstvene in strokovne razprave ter več znanstvenih monografij, je v svojem pregledu slovenske književnosti od Brižinskih spomenikov pa vse do danes izpostavila osebnosti, ki so oblikovale dušo in srce slovenskega naroda in poudarila njihovo bistveno lastnost. To je pogum, da samozavestno vztrajajo in zagovarjajo svoj prav, da tvegajo in se borijo za svoja prepričanja, ne glede na posledice. Ta moralni pogum, da se postavimo zase, je bil tudi glavna popotnica vsem obiskovalcem in obiskovalkam slovesnega večera.
Vse zbrane je pozdravil tudi župan dr. Gregor Kovačič in se zahvalil organizatorjem meseca kulture, ki so letos pripravili kar 28 različnih dogodkov, sodelujočim in vsem, ki bdijo nad ljubiteljsko kulturo v občini.
Za preplet proze in poezije v Kettejevi dvorani Doma na Vidmu so poskrbeli člani Literarnega društva Ilirska Bistrica. Franc Gombač se je predstavil s recitalom Prešernovega Uvoda h Krstu pri Savici, Tadeja Logar Surina je interpretirala avtorski pesmi Ime mi je ženska in Novi svet, Jerica Strle pa je občinstvu prebrala odlomek iz svoje črtice z naslovom Simbioza, ki boli. Danica Pardo je iz bogatega opusa izbrala pesmi Sama, Danes sadim rože, Noč in Bom roža in drevo, kot zadnji literat pa je pred publiko stopil Aleksander Borenović z Vodo, Nemirnim morjem in inovativnim Romantikumom.
Družinsko skupino Volk folk je Prešernov duh zvabil v nek drug prostor in čas, saj so člani navdih za nastop našli v prvi številki Kranjske čbelice, kjer je Francê med drugim objavil pesnitvi Lenora in Povodni mož. Gregor in Nina sta v duetu najprej izvedla balado o mrtvecu, ki pride po ljubico, pri drugi skladbi, pri kateri se jima je pridružil tudi oče Romeo, pa so se oglasili popularni plesni ritmi iz Prešernove dobe.
Komorni dekliški zbor Vox Ilirica, ki bo drugo leto zaokrožil četrto desetletje svojega delovanja, se je pod vodstvom zborovodkinje Elene Sedmak predstavil s himno in a capella izvedbo ljudske Čakej, le čakej sonce in zimzelene Zemlja pleše ob klavirski spremljavi Lee Celin.
Mozaik glasbe in recitacij pa so dopolnile še učenke baletnega oddelka Glasbene šole Ilirska Bistrica, ki so pod mentorstvom Žane Vidmar vse prisotne očarale s Snežno idilo na glasbo Čajkovskega.
Program sta s komičnimi vložki povezovala Anja Tomažič in Blaž Frank.
Spodaj si lahko preberete celoten govor osrednje govornice red. prof. dr. Urške Perenič v PDF dokumentu, tukaj pa si lahko ogledate posnetek (TV Galeja) prireditve.
Foto: Patrik Lovrin