Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Likovno društvo Franceta Pavlovca Ilirska Bistrica, Območna obrtno podjetniška zbornica Ilirska Bistrica in Območna izpostava Javnega sklada za kulturne dejavnosti Ilirska Bistrica so v petek, 17. maja, v Kindlerjevem parku v Ilirski Bistrici izpeljali atelje na prostem. Prvi odprti atelje je v okviru Tedna ljubiteljske kulture potekal v bistriškem parku leta 2015. Od takrat dalje ga bistriški likovniki prirejajo vsako leto tretji petek v maju ob otvoritvi Tednov ljubiteljske kulture. Letošnji atelje na prostem je bil torej deseti po vrsti.
Tedni ljubiteljske kulture 2024 se prav te dni po celotni Sloveniji odvijajo pod geslom »Medgeneracijsko ustvarjalni«. Zato so na odprtem ateljeju v Ilirski Bistrici poleg izkušenih ljubiteljskih slikarjev sodelovali tudi učenci višjih razredov osnovnih šol. Poleg članov Likovnega društva Franceta Pavlovca so v naravnem okolju mestnega parka slikali še učenci OŠ Antona Žnideršiča, OŠ Dragotina Ketteja in OŠ Podgora Kuteževo. Vseh udeležencev je bilo 15.
Ker letos obeležujemo tudi 150. obletnico rojstva čebelarja, gospodarstvenika in inovatorja Antona Žnideršiča, so organizatorji s tem dogodkom želeli obeležiti ta pomemben jubilej. Zato so tokrat ponudili možnost slikati na panjske končnice. Primož Rojc, ki je pripravil panjske končnice, je uvodoma orisal življenje in delo Antona Žnideršiča ter predstavil slovensko tradicijo poslikave panjskih končnic, ki velja za posebnost v celotnem evropskem prostoru. Motivi poslikave so večinoma vzeti iz svetopisemskih zgodb ali pa iz šaljivih ljudskih pripovedk. Uporabljene akrilne ali tempera barve pa so bile nekoliko umirjene. Teh nenapisanih pravil so se držali tudi udeleženci odprtega ateljeja.
Atelje na prostem je bil hkrati del letošnjega likovnega projekta Likovnega društva Franceta Pavlovca Ilirska Bistrica, ki nosi naslov »Lepote narave«. Udeleženci so lahko poleg slikanja na panjske končnice slikali tudi na papir ali platno v tehniki po lastni izbiri. Motivi pa so bili usmerjeni v lepote narave in Kindlerjev park je za to tematiko zagotovo nudil odlično ustvarjalno okolje. Projekt likovnega društva se bo nadaljeval v začetku junija s poletno kolonijo v Dolenjskem potoku. Dela ki so že ali pa še bodo nastala v okviru tega projekta, pa bodo razstavljena septembra meseca v Knjižnici Makse Samsa v Ilirski Bistrici.
Tekst in foto: Igor Štemberger