Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Na Občini Ilirska Bistrica smo se odločili, da se pridružimo vedno večji skupini občin, v katerih so se odločili da del denarja, ki se v občinski proračun steka od davkoplačevalcev in iz drugih virov, lahko razporejajo tudi občani in občanke po določenih pravilih in postopku.
Participativni proračun je način, kako lahko člani skupnosti vplivajo na porabo javnih sredstev v svojem življenjskem okolju, je pa tudi način vzpostavitve dodatnega komunikacijskega kanala med občinsko upravo in občani. S participativnim proračunom lahko prebivalci in prebivalke občine sami prepoznajo probleme ali možnosti izboljšav, predlagajo rešitve in nato med podanimi predlogi tudi izbirajo oziroma glasujejo.
Participativni proračun danes uporabljajo tako majhna kot večmilijonska mesta – med njimi Buenos Aires, Montevideo, Boston, v Evropi pa ga je vsaj enkratno uvedlo že več kot 3000 mest, celo velemesta, kot so: Pariz, Milano, Madrid in Lizbona. Mednarodnem vzoru sledi vedno več slovenskih občin. Letos se jim pridružuje tudi občina Ilirska Bistrica.
Župan dr. Gregor Kovačič je imenoval delovno skupino za participativni proračun, ki je pripravila izhodišča za njegovo izvedbo za proračunski leti 2024 in 2025, in sicer v finančnem okvirju 130.000 evrov v proračunskem letu 2024 in 130.000 evrov v proračunskem letu 2025. Za lažjo komunikacijo z občani se bo participativni proračun tudi v naslednjih dveh letih izvajal pod imenom Bistr'čani skupaj.
Izvedba v štirih fazah
Model participativnega proračuna za Občino Ilirska Bistrica predvideva izvedbo v štirih fazah. Prve tri faze predstavljajo postopek posvetovanja z občani, četrta faza pa je izvedba izbranih projektov. Prve tri faze se morajo skladno z Zakonom o lokalni samoupravi izvesti v letu 2023 in morajo biti zaključene pred obravnavo proračuna za leto 2024 na občinskem svetu. Četrta, izvedbena faza, se bo izvajala v letih 2024 in 2025.
Občina je za potrebe izvedbe projekta participativnega proračuna razdeljena v štiri območja. Predloge zbiramo za vsako območje posebej in tudi glasovalo se bo med predlogi iz tega posameznega območja.
Projekti za mlade in mladinski projekti so samostojna enota participativnega proračuna in veljajo za območje celotne občine brez delitve na območja.
Območja in pripadajoči zneski za izvedbo participativnega proračuna so:
1. Sever, 51.526 evrov,
2. Zahod, 55.372 evrov,
3. Ilirska Bistrica, 60.059 evrov,
4. Vzhod, 55.043 evrov
in mladinski projekti, 38.000 evrov.
Javne predstavitve – delavnice po območjih
Za vsako območje bomo izvedli eno javno predstavitev, na kateri bomo predstavili vse podrobnosti in primere uspešno izvedenih projektov v okviru participativnih proračunov v drugih občinah. Na voljo bomo za vsa dodatna pojasnila. Lahko se udeležite katerekoli delavnice, ne glede na stalno prebivališče oziroma vaše območje.
Delavnice bodo potekale:
- 12. 6. 2023, ob 17.00 – Osnovna šola Rudolfa Ukoviča Podgrad,
- 14. 6. 2023, ob 17.00 – Dom na Vidmu,
- 19. 6. 2023, ob 17.00 – Osnovna šola Podgora Kuteževo,
- 21. 6.2 023, ob 17.00 – Osnovna šola Toneta Tomšiča Knežak.
Upavičenci/-ke
Predlagatelj in upravičeni glasovalec je lahko vsak posamezni občan/-ka, ki je oziroma bo v letu 2023 dopolnil/-a 15 let. Projekte lahko predlaga posamezni občan/-ka v primeru, če so finančno ovrednoteni do 15.000 evrov ali skupina občanov/-k, ki šteje vsaj 50 oseb s stalnim prebivališčem v območju v primeru predlaganja projektov, ki so finančno ovrednoteni med 15.000 in 20.000 evri.
Mladinske projekte lahko predlagajo ali zanje glasujejo samo mladi – to so osebe, ki so oziroma bodo v letu 2023 dopolnile 15 let in niso starejše od 29 let (rojeni do vključno 31. 12. 1994).
Število glasov
Vsaka oseba ima dva glasova – enega za projekt v območju stalnega bivališča, enega za projekt izven območja stalnega bivališča. Mladi imajo tri glasove – poleg dveh že opisanih še glas za mladinske projekte.
Pogoji za oddajo predloga so, da:
1. je skladen z zakonodajo in veljavnimi občinskimi akti;
2. je takšen, da je njegova izvedba v pristojnosti Občine Ilirska Bistrica;
3. je namenjen splošni javni uporabi in prispeva k uresničevanju javnega interesa;
4. ni že uvrščen v proračun občine oz. načrt razvojnih programov;
5. v zadnjih 5 letih ni bil sofinanciran s strani Občine Ilirska Bistrica;
6. je finančno ovrednoten med 2.000 in 20.000 evrov z vključenim DDV;
7. je umeščen v enega izmed štirih območij občine, opredeljenih za participativni proračun oziroma je mladinski projekt, ki je namenjen mladim;
8. vsebuje samo en, celovito zaključen projekt (ne sme biti razdeljen na faze);
9. je izvedljiv v proračunskem obdobju 2024 ali 2025.
Zaželeno je, da projektni predlog vsebuje vsaj enega izmed sledečih ciljev:
1. Prispeva k ciljem sonaravno-trajnostnega razvoja občine, spodbuja aktivno participacijo in vključenost občanov, gradi skupnostni pristop in dviga kakovost bivanja v lokalnem okolju.
2. Prispeva k skrbi za varstvo okolja (npr. zraka, tal, vodnih teles, virov pitne vode, varstvo pred hrupom, ravnanje z odpadki, krožno gospodarstvo, ponovna uporab …).
3. Ustvarja pogoje za gospodarski razvoj občine (gostinstvo in turizem, kmetijstvo, samooskrba, podjetništvo, socialno podjetništvo …).
4. Ustvarja pogoje za izobraževanje in opolnomočenje odraslih, pospešuje raziskovalne, kulturne in skupnostne dejavnosti ter pozitivno vpliva na razvoj družbenih dejavnosti, kot sta šport in rekreacija.
6. Prispeva k uspešnejšemu vključevanju različnih ranljivih in marginalnih skupin v družbeno življenje in skupnost, naslavlja ukrepe za preprečevanje vseh oblik diskriminacije, sprejemanja drugačnosti in krepi kulturo nenasilja.
7. Prispeva k urejenosti in olepševanju mesta, urejanju trgov, zelenic, parkov ter drugih javnih površin in zelene infrastrukture.
8. Prispeva k varovanju, ohranjanju in popularizaciji naravne in kulturne dediščine (snovne in nesnovne).
9. Naslavlja ukrepe, povezane z zagotavljanjem pogojev varnega in kakovostnega staranja.
Dodatno za mladinske projekte pa velja, da:
1. ustvarjajo pogoje mladinske dejavnosti ter pozitivno vplivajo na aktivacijo mladih med 15. in 29. letom starosti;
2. spodbujajo mlade k izobraževanju in kulturno-umetniškemu udejstvovanju, izražanju ter samouresničevanju;
3. ustvarjajo pogoje za rekreacijo in gibanje mladih ter aktivno preživljanje prostega časa mladih.
Način oddaje predloga
Občani predloge lahko oddate prek spletne aplikacije participativni proračun »Bistr'čani skupaj« (glej spodaj) ali na pripravljenem obrazcu (v prilogi), ki ga bodo oddali osebno v vložišču občine. Izpolnjen obrazec lahko oddate tudi s poštno pošiljko na naslov OBČINA ILIRSKA BISTRICA, BAZOVIŠKA CESTA 14, 6250 ILIRSKA BISTRICA Skeniran obrazec lahko oddate tudi prek elektronske pošte na naslov: skupaj@ilirska-bistrica.si. Obrazci so na voljo tudi v vložišču in na spletni strani Občine Ilirska Bistrica.
Evalvacija predlogov
Po končanem zbiranju predlogov bo vse prispele predloge preučila delovna skupina za participativni proračun v sodelovanju z občinsko upravo. Preverila bo skladnost predlogov z merili in izločila predloge, ki merilom ne bodo ustrezali. Komunicirala bo s predlagatelji za dodatna pojasnila glede predlogov in presodila, ali bi lahko bili z določenimi dopolnitvami ustrezni za uvrstitev v izbor projektov. Predloge bo tudi finančno ovrednotila.
Predlogi, ki ne bodo ustrezali kriterijem, bodo izločeni z javno obrazložitvijo, ki bo posredovana predlagatelju in objavljena v spletni aplikaciji.
Glasovanje
Glasovanje bo potekalo v času od 18. 9. 2023 do 23. 9. 2023. Podrobnejše informacije o načinu glasovanja bomo sporočili naknadno na občinski spletni strani in v medijih oziroma v naslednji številki Bistriških odmevov.
Vljudno vabljeni k aktivni udeležbi na delavnicah in k ustvarjalnem razmisleku ter predlogu projekta, ki bi prispeval k višji kakovosti življenja v vaši ožji skupnosti!
(V prilogi obrazec za oddajo predloga v fizični obliki, letak in obrazec za zbiranje podpisov podpore projektom vrednosti, večje od 15.000 evrov.)
Posnetek predstavitve iz Doma na Vidmu si lahko ogledate tukaj.