Postopek prvega participativnega proračuna v Občini Ilirska Bistrica je končan, saj smo skupaj s predlagatelji projektov prišli do nabora projektov, ki bodo uresničeni v prihodnjem letu in v letu 2025. Občinska uprava se zahvaljuje vsem, ki so se udeležili glasovanja v območju Zahod, ki je potekalo med 18. in 23. septembrom oziroma se zahvaljujemo prav vsakomur, ki je sodeloval v procesu sprejemanja proračuna od prve javne objave 16. maja 2023 dalje.
Kot že veste, so o predlogih za participativni proračun glasovali le upravičenci iz območja Zahod, v ostalih območjih in za mladinske projekte glasovanje ni bilo potrebno, saj skupna vrednost upravičenih projektov v posameznem območju ni presegala zneska, določenega za to območje, niti za mladinske projekte.
V prilogi je seznam projektov, ki bodo uvrščeni v občinski (participativni) proračun za leti 2024 in 2025. Za vsako leto smo že v začetku določili po 130.000 evrov kot razpoložljivi znesek za projekte iz participativnega proračuna, zato smo projekte razdelili na tiste, ki bodo lahko izvedeni, dokončani (in plačani) prihodnje leto in na tiste, ki bodo dokončani v letu 2025. Časovno prednost smo dali projektom, ki so novost in pridobitev predvsem za najmlajše.
Za izvedbo projektov - od nakupa opreme do postavitve in končne ureditve - je odslej odgovorna in zadolžena občinska uprava.
K sodelovanju pri realizaciji bo pozvala predlagatelje predvsem tistih projektov, pri katerih so predvidene izvirne rešitve, na primer oblikovalski predlogi, način izvedbe ali pa je pomembna na primer umeščenost v prostor.
Naj povemo, da je bila tudi večina zavrnjenih predlogov zanimivih in bi bili za dvig kakovosti življenja v lokalni skupnosti dobrodošli, žal pa smo jih morali izločiti, ker niso bili oddani v skladu s postavljenimi pogoji. Najpogostejša "napaka" je bila, da ne bi bili izvedljivi na zemljišču, ki je v občinski lasti, ali pa so bili predlagani za območje, v katerem predlagatelj, fizična oseba, nima stalnega bivališča.
Na "občini" smo zelo zadovoljni z odzivom, tako s številom oddanih predlogov (64), kot tudi z vsebino predlogov, s katerimi ste predlagatelji uspeli. Resda jih je bilo zavrnjenih precejšnje število, a smo se tudi s tem verjetno marsikaj naučili za prihodnji participativni proračun.
V območju Zahod se je vabilu na glasovanje izmed 2944 upravičencev odzvalo 619 oseb. Naj povemo, da je nad tem odzivom prijetno presenečen tudi Matic Primc, iz društva, Organizacije za participatorno družbo, ki nam je poleg Sama Vesela (Boreo Postojna) pomagal pri prvih korakih v izziv, imenovan participativni proračun. "Vaši podatki govorijo o 21-odstotni udeležbi, kar je vsekakor dober rezultat, če ga primerjamo s participativnim proračuni drugje. Rezultat nad 20 odstotki namreč ni pogost," je pojasnil Primc.
Na koncu samo še to, da se je izkazalo kot resnično res, kar govori tudi logo participativnega proračuna: Bistr'čani skupaj (kar velja prav za vse prebivalce naše občine) zmoremo več!