Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Z veseljem vas sporočamo, da je Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v Občini Ilirska Bistrica odobrilo projekt Neprekinjenost sebe.
Dediščina je izum, ki nastane zaradi vsakokratnih identifikacijskih potreb. Spominjanje na neko osebo in/ali dogodek, ki mu določena skupnost pripiše poseben pomen za njen obstoj, je pogojeno z vpisom v materialnost ter z nenehnim predstavljanjem, interpretiranjem ter z rituali. S tem se vzpostavlja navidezna neprekinjenost med dejanskim dogodkom oziroma osebo. Iz množice dediščinskih izumov nato skupnost izbere najpomembnejše, ki imajo potencial postati turistične znamke njenega okolja.
Iz tega izhaja tudi naslov projekta Neprekinjenost sebe, ki v sebi povezuje:
- - obnovitev in nadgraditev obstoječe Kettejeve poti,
- - obnovo stavbe nekdanje osnovne šole in v njej ureditev stalne razstave o zgodovini šolstva na Bistriškem,
- - ureditev travnatega platoja med zunanjim in notranjim grajskim obzidjem in
- - vzpostavitev krožne tematske poti po Premu.
Projekt je ob podpori župana dr. Gregorja Kovačiča oblikovala delovna skupina na Občini Ilirska Bistrica, ki jo sestavljajo Boštjan Primc, Helena Kalčič in Aneje Rože, v odličnem sodelovanju z drugimi sodelavci ter v tesnem sodelovanju z RRA Zeleni kras in TIC Ilirska Bistrica. K sodelovanju je povabila še Pokrajinski muzej Koper, Društvo brkinskih sadjarjev ter turistične kmetije oziroma domačije Bubec, Peternelj in Ivankotovi. Pri pripravi projekta je z nami sodeloval tudi Zavod za varstvo kulturne dediščine, območna enota Nova Gorica, nekaj dobrodošlih predlogov pa je podala tudi Fakulteta za turizem Univerze v Mariboru.
Z razvojem omenjenih elementov bomo pridobili privlačen in celovit turistični produkt, ki bo v prvi vrsti predstavljal, ohranjal in promoviral lokalno identiteto omenjenega prostora ter nudil možnosti za različne aktivnosti v naravi.
Osnovanje projekta tako odgovarja težnjam po ohranjanju dediščine in povpraševanju po urejenih lokacijah za obiskovalce, obenem pa naslavlja vodilna produkta Strategije slovenskega turizma 2023–2028, to sta Aktivnosti v naravi ter Kultura in zgodovinska mesta. Projekt podpira tudi usmeritve Strategije razvoja turizma Zeleni kras 2022–2027.