Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Po izboru Anamarije Stibilj Šajn imamo v Ilirski Bistrici priložnost spoznati likovna dela Polone Kunaver Ličen, ki živi in dela v Ajdovščin, je magistra vizualnih komunkacij Akademije za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, in ki od leta 2018 nastopa z umetniškim imenom Lona Verlich.
In izbor ni naključen, saj, kot je pojasnila Anamarija Stibilj Šajn, je Lono izbrala prav zato, ker z njenim deli lahko povežemo tako barvitost pusta kot marec, mesec žensk.
Lona Verlich se sicer predstavlja z dvema cikloma žensk. "V prvem delu nas avtorica nagovarja s svojimi belimi figurami, s ciklom belih žensk, ki je, tako kot celotna ustvarjalnost Lone Verlich, izrazito osebno izpveden. Tukaj avtorica doživlja žalosti, izgube, krize, tudi krize odnosov, ampak avtorica se izpoveduje, se izraža, ob tem doživlja katarzo, pridobiva moč za preporod za novo osebno rojstvo, ki nastopi po belem obdobju. Takrat nastopijo modre ženske, tiste, ki se zavedajo svoje moči, ki se zavedajo, da morajo narediti nov korak, da morajo naprej. V njih se uteleša avtorica sama, z vsemi svojimi globokimi, izrazito intimnimi mislimi. A ta njena tako intimna ikonografija je vendarle takšna, da nam je blizu vsem, še posebej ženskam in zato avtorica ob tej svoji modri figuri kliče k dialogu, k sobivanju še druge modre, zrele ženske. In tako to svojo zgodbo prenaša na neko širšo publiko, na svet žensk in na številne gladalce, ki sledijo njenim izpovedim zato, ker so te njene likovne zgodbe izrazito komunikativne. S tem pa avtorica zadovoljuje tudi temeljno likovno poslanstvo, ki ga likovna umetnost mora imeti. Dr. Muhovič namreč piše, da mora biti umetnost komunikativna. In slike Lone Verlich nas ne puščajo pasivnih ampak nas vabijo v dialog, kličejo k globljemu razmišljanju širši krog ljudi, da postoji pred njenimi deli in da se poda na pot raziskovanja vseh teh zgodb," je med drugim dejala Anamarija Stibilj Šajn v svoji predstavitvi umetnice in njenega dela.
Anamarija Stibilj Šajn je še pojasnila, da je vsaka Lonina slika poglavje, en utrinek iz Lonine avtobiografske zgodbe, zato je avtorico povabila, naj občinstvu predstavi svojo najljubšo, ki jo je pripravljena z njim deliti. "Mogoče to, kjer sta ti dve ženski skupaj, ki je sem jo končala pred dvema dnevoma. Govori v bistvu o eni ženski. Svetla figura govori o še ne dozoreli, premalo izkušeni, žalostni ženski, ki se je dotakne grenkoba življenja, in potem o tisti modri ženski, ki je to že prestala in dojela bistvo življenja in se jo dotakne modrost. Najde smisel, najde v sebi mir, začuti, da lahko deli z drugimi ženskami in se poda v svet z optimizmom, ljubeznijo, veseljem in to deli z drugimi. V sredini ima srce, prva pa ima eno zverinico, domišljijskega hudička, v bistvu sem tudi ilustratorka, tako da rada umeščam, da zgleda vse bolj prijazno, pa tudi naivno, ker taka sem. V sebi hočem ohranjati naivnost, ker verjamem v boljši, dober svet. O tem govorijo tudi moje pesmi in skladbe. Na naivnost v mojih slikah, na katero sem ponosna," je odgovorila Lona Verlcih.
Dogodek so z avtorsko glasbo in improvizacijo oblikovali glasbeniki, ki jih je Lona pripeljala s seboj, multiinstrumentalist Lado Jakša, Oskar Ličen na kahonu in violini, Polona Kunaver Ličen na stage pianu, njene tri avtorske pesmi pa je interpretirala Ingrid Marc.
Vabljeni, da si razstavo ogledate. Pavlovčeva galerija (tudi sedež TIC Ilirska Bistrica) je odprta vsak dan med 9. in 16. uro, ob sobotah in nedeljah pa med 15. in 17. uro. Celoten posnetek prireditve bo v prihodnujih dneh na ogled na TV Galeja, spletno youtube povezavo pa bomo dodali tudi k tej objavi.
Vodeni ogled razastave bo v ponedeljek, 26. februarja, ob 17. uri v Pavlovčevi galeriji.
Vabljeni tudi k branju nadaljevanja prepisa zanimive predstavitve in ocene avtoričinega dela (v priponki), ki ga je za odprtje razstave pripravila kuratorka razstave Anamarija Stibilj Šajn. Vsekakor pa vabljeni k doživetju slik Lone Verlich in doživetju interpretacije Anamarije Stibilj Šajn v ponedeljek, 26. februarja popoldne.